Rover Red Charlie cover

Rover Red Charlie: Hľadá sa dobrý človek

Keram Keram

pcs_1-1390742485Každý bol raz dieťa. Dokonca aj Garth Ennis, autor tých najlepších komiksov a komiksových sérií, aké kedy vznikli. Malý Garth počas návštevy svojich starých rodičov objavil maľbu, ktorá sa mu zapísala do podvedomia. Tou maľbou boli „Verní priatelia“ Williama Hugginsa a bolo na nej zobrazené trio psov, ktorí boli odhodlaný čeliť čomukoľvek a komukoľvek. Dospelý Garth si nakoniec obraz zaobstaral a zavesil ho na stenu svojej kancelárie. Po štyridsiatich rokoch sa rozhodol, že vyrozpráva svoj vlastný príbeh o trojici odvážnych havkáčov.

pcs_1-1390742478Niečo sa stalo s ľuďmi. Nikto nezistil, ako alebo prečo. Možno za to mohol pach, uhryznutie, alebo voda. Ľudia si začali ubližovať. Niekedy navzájom, ale hlavne sami sebe. Takmer všetci zomreli a všetko sa zmenilo. Zvieratá zostali napospas osudu. Jedným z nich je Charlie. Pes, ktorý bol vycvičený na to, aby ľuďom pomáhal a bol hrdý na svoju vestičku. Charlie mal rád svojho pána, s ktorým chodil na psie miesto. Tam stretol Reda a Rovera.

pcs_1-1390742467Red je veľký a tupý pes, ktorý sa ničoho nebojí a v najnevhodnejšiu chvíľu chce, aby mu iní čuchali zadok. Rover prišiel spoza veľkej mláky, divne sa vyjadruje a je vždy úprimný. Toto neobvyklé trio si musí zvykať na to, že ľudia ich prestali kŕmiť a namiesto toho sa začali venovať skákaniu z okien, rozbíjaniu si hláv a upaľovaniu sa zaživa. Rover, Red a Charlie sa rozhodnú urobiť to, čo im prikázal posledný preživší dospelý človek (skôr než ho zabila banda detí). Utečú z mesta.

pcs_1-1390742457Tento komiks je svojím prevedením absolútne perfektný. Psi opisujú ľudí ako kŕmičov či krmiteľov. Keď pes neprestajne šteká, tak to v Ennisovej hlave znie ako „Ja som pes! Ja som pes! Ja som pes!“ (niečo podobné sme videli v Hľadá sa Nemo v scénke s retardovanými čajkami). Psi nerozumejú ľuďom ani slovo. Počujú iba nezmyselné bľabotanie. More je pre nich mláka, búrka ich desí a mačky sú oveľa múdrejšie a záludnejšie než priemerný pes.

pcs_1-1390742448Ennis sa pekne pohral aj s výberom „rasy“ hlavných psích hrdinov. Rover je anglický baset a jeho fyziológia perfektne sadne k jeho zmýšľaniu typu „doriti, zase sa niečo posralo“. Red je írsky seter, ktorý je temperamentný a plný energie (ergo roztržitý extrovert). Charlie je čistý orech/kríženec/podvraťák (vyberte vhodné označenie), ktorý je neskutočne loajálny a ochotný každému pomôcť.

Kresbu dostal na starosti Michael Dipascale (Uber, Crossed: Badlands, Caligula). Keby mu ponúkol niekto iný kresliť príbeh o trojici psov, tak by odmietol, ale stačilo, aby počul meno Garth Ennis a ponuku okamžite prijal. Samozrejme, že aby boli psi správne nakreslení, potreboval ako vzor fotky rôznych druhov psov a ich „výrazov“. Plus, na zachytenie emócií použil minimum antropomorfickej a cartoonovej techniky. Takže samotný výsledok je na jednotku.

Rover Red Charlie je pre milovníkov psov (alebo iných zvierat), konca sveta, dobrých komiksov, alebo iba Gartha Ennisa absolútna povinnosť.

Autor článku
Keram

Keram

Facebook

Nerd, geek a magor v jednom malom, bradatom balení :-)

Pridaj komentár