shazam

Shazam! The Monster Society of Evil

Keram Keram

shazam1Určite sa vám už niekedy stalo, že vás zaujala nejaká postava, o ktorej ste predtým nič nevedeli. Či už Green Arrow vďaka seriálu Arrow, alebo Hawkeye vďaka filmu Avengers, či Power Girl vďaka jej veľkým ko… veľkému dekoltu. Povedzme, že by ste sa chceli zoznámiť s tými postavami a ich svetom. Jestvujú nejaké komiksy, ktoré by vás ľahko a nenásilne zoznámili s menovanými superhrdinami? Samozrejme, že jestvujú. Green Arrow: Year One, najnovšia séria Hawkeye Matta Fractiona a Power Girl z roku 2009.

shazam3Povedzme, že by ste sa chceli zoznámiť s Captainom Marvelom a jeho svetom. Tým myslím „vazbiča“ v červenom od vydavateľstva DC Comics, nie Captaina Mar-Vella od Marvel Comics. Ste odsúdený na nikdy nekončiace pátranie medzi komiksami, ktoré boli za viac ako sedemdesiat rokov vydané? Nemusíte sa báť, je tu Keram, aby vám poradil… zase. Nie že by som sa sťažoval.  Štvordielna miniséria, ktorú som našiel a odporúčam ju, je krásne čitateľná. A nielen to, napísal a nakreslil ju jeden z najobľúbenejších súčasných autorov: Jeff Smith.

shazam4Zoznámte sa s naším hrdinom. Billy Batson nemá ustlané práve na ružiach. V skutočnosti má ustlané na studenej podlahe v opustenom starom dome. Jeho jediným priateľom je bezdomovec menom Talky, s ktorým sa počas chladných nocí zohrieva pri sude s ohňom. Počas jednej z takých nocí uvidí Billy niečo neobvyklé. Tajomnú postavu zahalenú v čiernom plášti, ktorá mu z nejakého dôvodu pripomína jeho otca. Billy toho muža sledoval do opusteného metra, kde nastúpil do magického vlaku. Na príkaz svojho „otca“ vystúpil na nasledujúcej zástavke. A tam na neho čakal Gandalf… teda muž, ktorý vyzeral ako Gandalf. Ten na Billyho otázku, „Vy ste Boh?“, odpovedal, že je obyčajný a smrteľný čarodejník.

shazam5Tak ako každý čarodejník, aj on je veľmi starý a vie veľa vecí. Vie, kto je Billy a že jeho telo je plné dobrej elektriky. Vysvetlí Billymu, že na svete jestvuje mnoho síl. Niektoré sú dobré, iné sú zlé a čarodejníkovým poslaním je bojovať s tými temnými silami. Ale čas je nezastaviteľný a čarodejník potrebuje náhradníka. A Billy je vhodný kandidát. Čarodejník zvolil Billymu magické slovo zložené z mien hrdinov, ktorých schopnosti bude potrebovať. Šalamúna (Solomona) pre jeho múdrosť, Herkulesa pre jeho silu, Atlasa pre výdrž, Zeusa pre jeho moc, Achila pre odvahu a Merkúra pre rýchlosť! Dokopy tvoria magické slovo, SHAZAM.

shazam9Po vyslovení toho slova sa z neba zniesol magický blesk, zasiahol Billyho a premenil ho na Captaina Marvela. Mocného, rýchleho, lietajúceho a nezraniteľného superhrdinu. Ale to už asi viete. Captain Marvel sa v našich končinách objavil v komikse Království tvé, v animovaných seriáloch Justice League Unlimited, Batman: The Brave and The Bold, Young Justice a v animovaných filmoch Superman/Batman: Public Enemies a Superman/Shazam!: The Return of Black Adam. Takže čo vám ponúka tento komiks a prečo by ste si ho mali prečítať?

shazam8Za prvé, nie je to len príbeh o Billy Batsonovi a jeho alter egu. Nie je to len o tom, ako Captain Marvel mláti Supermana, pretože sa mu fyzicky vyrovná. Budete svedkami cestovania v čase, navštívite Skalu Večnosti, kde žije čarodejník, zistíte, aké sú pravidlá veľkej moci (chce to viac než len veľkú zodpovednosť) a že Billy nie je jediný, kto môže mať v sebe nadľudskú moc (ako keď bolo povedané, že Luke Skywalker nie je posledný Jedi). Samozrejme, nepriatelia Captaina Marvela nesmú chýbať. Každý správny hrdina má svojho nepriateľa, ktorý je pravým opakom hlavnej postavy. Superman má Generála Zoda, Batman Jokera, Flash Reverse-Flasha a Captain Marvel má Black Adama. Toho si Smith nezvolil, čo bolo celkom pochopiteľné, keďže táto miniséria je určená hlavne deťom. Nahradil ho dvojicou Mr. Mind (húsenica, ktorá dokáže ovládať mysle iných tvorov) a Dr. Sivana (Lex Luthor trpaslíkovitého vzrastu a zjavu). Aj keď znie voľba zlosynov hlúpo, výborne do tohto príbehu zapadajú.

Povedať, že kresba Jeffa Smitha nie je roztomilá, je ako tvrdiť, že záver filmu 2001: Vesmírna odysea nie je totálny mindfuck. Ak ste čítali Smithovu sériu Bone (vydavateľstvo Crew vydáva ako Kůstek) a páči sa vám nielen jej roztomilý príbeh, ale aj roztomilá kresba, budete maximálne spokojní. Plus, potešilo ma, že Billy Batson má oblečené tričko s hviezdou, aké má jedna z hlavných postáv spomenutej série.

Shazam! The Monster Society of Evil absolútne odporúčam, či už si chcete prečítať nejaký príbeh s Captainom Marvelom, alebo vás iba zaujala ďalšia tvorba Jeffa Smitha. Prípadne si môžete prečítať jeho temnejšiu a dospelejšiu sériu RASL, pojednávajúcu o zlodejovi skáčucom medzi dimenziami.

Autor článku
Keram

Keram

Facebook

Nerd, geek a magor v jednom malom, bradatom balení :-)

Pridaj komentár