Najväčšou obavou každého začínajúceho cosplayera je nepochybne šitie na stroji. Nemusíte sa však báť, je to jednoduchšie, ako to vyzerá. Začínajúcim cosplayerom sa v dnešnom článku posnažím dať rýchlokurz o látkach a ich šití na stroji.
Látka
- Každú látku sa odporúča pred šitím vyprať pre prípad, že by sa praním zrazila alebo aby sa odhalilo púšťanie farby. Úprimne, nepoznám veľa cosplayerov, ktorí by toto pravidlo dodržiavali. 🙂
- Pokiaľ je látka vzorovaná, obsahuje prúžky, ide o pleteninu alebo látku s chĺpkami ako manchester či zamat, myslite pri kúpe a vymeriavaní na to, že strih musíte rozvrhnúť na látku tak, aby vzor pasoval vo švíkoch (prúžky smerovali jedným smerom). Pokiaľ sa jedná o hladkú látku bez vzoru, strih môžete rozmiestniť ľubovoľne, a tak ušetriť látku. Ak potrebujete vystrihnúť z látky napríklad ľavý a pravý rukáv, stačí, ak ju prehnete na polovicu, nakreslíte strih jedného rukávu a vystrihnete obe naraz. Získate 2 identické zrkadlové časti jedným strihaním a ušetríte čas. Na nakreslenie strihu na látku vám stačí krieda.
- Látky sa najčastejšie predávajú so šírkou 130-150 cm alebo 200 cm, stretnúť sa ale môžete aj s inými šírkami.
- Látka sa strihá pozdĺž vzoru, ako som spomínala vyššie. Na strihanie môžete použiť aj rezaciu podložku a rotačný rezač (ideálne pre patchwork).
- Pre spevnenie látky sa používa napríklad vlizelín, ktorý sa nažehlí do vnútornej strany látky (napríklad, keď idete šiť sako a potrebujete, aby držalo tvar). Na udržanie tvaru, tepla alebo pre zamedzenie presvitania látok sa používa podšívka, ktorej strih sa prišije k vonkajšej látke na záver.
- Látky, ktoré sa zvyknú na koncoch strapkať a párať, je vhodné obnitkovať.
- Látku pred šitím vyžehlite. Jemné látky pri nižšej teplote, bavlnené pri vyššej. Pri pokrčených látkach nemáte istotu, či sú obe zošívané časti rovnako dlhé. To isté platí, ak idete prešívať rôzne záhyby – zažehlite ich.
Nite
- Niť by mala byť podobného materiálu ako šitá látka. Pri syntetických látkach používajte syntetické nite, pri bavlne a prírodných látkach bavlnené a nite. Ak by ste použili syntetickú niť pri šití bavlneného trička, tričko by sa vám mohlo praním zraziť, ale niť nie, rovnako i naopak. Pri voľbe podobných materiálov predídete takýmto nepríjemnostiam.
- Aby niť nebola viditeľná, musí byť identická s farbou látky. Pokiaľ nie je taký odtieň dostupný, zvoľte radšej tmavší ako svetlejší. Niť sa na látke javí svetlejšia ako v skutočnosti.
- Pred zošívaním na stroji sa zvykne látka zošiť tzv. stehovkou, ktorá sa potom vypára. Väčšina ľudí ju však nahrádza použitím špendlíkov.
- Pletené alebo elastické látky musia byť šité stretchovými stehmi, vďaka ktorým si zachovajú elastickosť vo švíkoch.
Ihly a pätky
- Rozličné materiály vyžadujú použitie rozličných ihiel. Kúpiť môžete ihly na jeansovinu, stretchové (elastické) látky, dvojihly na ozdobné šitie, univerzálne ihly na bežné šitie… s rôznymi veľkosťami očiek.
- Súčasťou šijacích strojov je odnímateľná pätka. Pätky majú rôzne účely a ušetria vám prácu – máme pätky na šitie gombíkových dierok, skrytých zipsov, plastové pätky aby sa vám nekĺzali/nelepili elastické látky/koženka, pätky na našívanie aplikácií, riasenie, lemovanie… Niektoré pätky stačí iba jednoducho pripnúť, iné si vyžadujú priskrutkovanie.
- Pokiaľ idete šiť látku, ktorú máte zašpendlenú, špendlíky by mali byť vodorovne voči ihle a pätke, aby ste cez ne mohli šiť.
Šitie na stroji
- Pred samotným šitím treba namotať spodnú niť, navliecť hornú a spodnú niť a zvoliť ihlu s pätkou. Nie je to nič náročné. Lepšie je raz vidieť, ako 100x čítať:
- Pri prvých stehoch sa uistite, či je steh symetrický. Horná a spodná niť nesmú byť príliš voľné ani napnuté. Väčšinou stačí napraviť napnutie hornej nite kolieskom na jej reguláciu. Spodnú niť uvoľníte alebo dotiahnete skrutkovačom.
- Regulovať môžete aj dĺžku stehu. Čím je pevnejšia látka a niť, tým dlhší sa používa steh.
- Väčšina strojov ponúka výber zo základných alebo veľkého množstva rozmanitých stehov. Zvyčajné sú stehy na rovné šitie (vhodné pre neelastické látky), cik-cakové (tiež vhodné na obnitkovávanie), stretchové alebo i stehy na ozdobné šitie.
- Pokiaľ sa pomýlite, siahnite po najlepšom kamarátovi, ktorého v tom momente neviete nikdy nájsť: páradle!
- Tlačidlo na spätné šitie sa používa pri ukončení šitia na spevnenie stehu alebo napríklad pri šití gombíkových dierok.
AnimeSHOW sa blíži a s ňou cosplayerská sezóna plná výroby. Takže hor sa do šitia, pretože aj takto vyzerá v skratke život cosplayera tesne pred conom:
Cosplayer od roku 2009, potterhead, whovian, geek & otaku, fanúšik fantasy, steampunker. Pravidelná návštevníčka a prednášajúca na slovenských conoch zameraná najmä na Harry Potter a Doctor Who fandom. Tiež chaser v metlobalovom tíme Pressburg Phantoms.