5 dôvodov, prečo sa oplatilo byť na Kozmodróme 2012

In Cony, Pondelková päťka by Marcel KlimoLeave a Comment

Tento víkend (17.11.2012) sa konal už štvrtý ročník scifi festivalu Kozmodróm, ktorý organizuje občianske združenie SciFi-Guide. Na takomto epickom mini-cone samozrejme nemohol chýbať ani Space Unicorn, a preto sa veľmi sa tešíme, že sme boli oficiálne pozvaní ako partneri. I keď con trval iba necelých 10 hodín, zábavy na celý deň bolo dosť (a mnohí sa ešte vybrali do mesta na afterku). Čo sa nám najviac páčilo na Kozmodróme?

Predtým, než začnem, chcem sa veľmi poďakovať Stanovi Buštorovi (Morgoth47) a Ondrejovi Trepáčovi za poskytnutie skvelých fotiek z akcie.

1. Lokalita

Na rozdiel od obrovských konov ako je napríklad Istrocon/Comics-salón a pomaličky aj Slavcon, Kozmodróm sa vždy odohrával v skromnejších priestoroch. Tak to bolo aj tento rok, keďže sme sa stretli v SD Nivy neďaleko od bratislavskej hlavnej autobusovej stanice. I keď ráno to bolo troška komplikovanejšie nájsť v zmese komunisticko-historických budov Nového mesta (alebo žeby Ružinova?), úspešne sme dorazili na miesto. Čakala nás historickejšia budova pripomínajúca dajaký úrad z času komančov. Po prejdení dverami nás hneď prívitali známe (aj neznáme) tváre a okamžite sme vedeli, že sme na správnom mieste. Aj z malého miestečka sa dá urobiť príjemné a priateľské prostredie.

2. Komorná atmosféra

Festival sa konal v dvoch priestoroch. Program prebiehal vo veľkej kinosále a vstupný vestibul SD Nivy sa premenil na veliaci mostík Kozmodrómu. Hneď pri vchode nás privítali vľavo obsluhujúci pokladne s lístkami na festival (a tombolu) a napravo sedel večne-usmiaty Juraj Maxon z Madmaxonu, chalani z Fenix Games Shopu v Trnave a milý párik z online obchodu s anglickými knihami 11th floor books.

Už od úplneho začiatku behali po priestore všadeprítomní organizátori a prvé ranné vtáčatá, ktoré zamierili na festival, aby stihli vcucať každý jeden moment. I keď vekový priemer sa na prvý pohľad pohyboval minimálne v horných 20-tkách, nechýbali ani odchýlky v podobe veľmi mladých účastníkov aj legied slovenského fandomu. Veľmi nás potešilo, že tieto vekové rozdiely nehrali absolútne žiadnu rolu a všetci sa medzi sebou príjemne bavili, rozprávali a hrali…

3. Stolové hry

Herné konzoly a počítače sme tu nenašli, ale iHrysko.sk zabezpečilo viac než dosť zábavy, kedže priniesli stolové hry prevažne s tématikou scifi. Celé to tam (síce s námahou, ale predsa) obsluhoval Tejbus, ktorý sa v priebehu festivalu ani poriadne nezastavil 🙂 Neustále pri stoloch s hrami totiž niekto sedel a snažil sa poraziť iného návštevníka festivalu.

4. Občerstvenie

Priznávame. Veľmi nám chutilo, keďže takmer všetko občerstvenie bolo podomácky vyrobené. Aj my sme doniesli domácu “Kinder” čokoládu, ktorá sa síce nepodarila na 100%, ale svojou vysokou hladinou cukru určite priniesla nejaké úsmevy na tváre účastníkov 🙂 Všetky dobrôtky na stoloch pekne dotvárali komornú atmosféru, ktorá pravidelne chýba na väčších festivaloch. No a pre tých najviac hladných bola objednaná pizza.

5. Skvelé prednášky a Panel

Ku každému festivalu patria aj prednášky zaoberajúce sa danou tématikou. Mal som tú česť otvoriť túto šnúru rozdávaním cukríkov za správne odhalenie odkazu vo filme, ale po mne už nastúpili naozajstné legendy fandomu ako Mišo “MickTheMage” Nemec s prednáškou o histórii scifi v hrách, alebo vždy pozitívne naladený Marsel s najnovšími trailermi.

Aby to ešte nestačilo, hneď po ňom nabehol Martin “Roger” Králik z časopisu Jupiter, ktorý dražil scifi knihy. Po ňom predviedla vnútornú katarziu Namuras s prednáškou o telepatii a Aneta “Riddick” Čižmáriková povedala niečo o humornej fantastike. Posledné dve prednášky od Michala “Rica” Hrušku o dobývaní vesmíru (bohužial som ju nestihol, sorry) a celé to uzavrel legendárny Ondrej Herec, ktorý opäť odborne, ale pútavo rozoberal rolu zlých žien v dnešnej popkultúre. Ešte by možno p. Herec rád pokračoval ďalšiu hodinu, ale nasledoval panel s rôznymi reprezentantami slovenského fandomu. Boli sme veľmi poctení, že sme mali možnosť predstaviť sa ako Space Unicorn (ďakujeme Elendilke za pozvanie).

A vydražili sme si prvú vstupenku na Slavcon!

No a mimochodom, práve na Kozmodróme bola možnosť vydražiť úplne prvú vstupenku na Slavcon s číslom #001, ktorú sme si aj poctivo vydražili. Prvá vstupenka teda teraz hrdo sedí u nás na poličke a čaká na otvorenie brán Slavconu 26. apríla 2013.

Ešte raz sa chceme poďakovať všetkým organizátorom Kozmodrómu za pozvanie a vrelé privítanie do komunity a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu na akciách, festivaloch alebo kdekoľvek, kde sa naše cesty skrížia.

Čo s načatým rokom?

Ak by ste chceli ešte tento rok navštíviť nejaký festival, najbližší víkend  (24.-25.11.2012) sa koná Nipponfest (japónsky kultúrny festival) v DK Zrkadlový Háj v Petržalke a o dva týždne (1.decembra 2012) sa bude konať už druhá FAN BURZA, ktorú organizuje Anime Crew.

Okrem toho, Spoločenstvo Tolkiena a SciFi-Guide (a možno aj v spolupráci s nami) bude organizovať skupinový výjazd na premieru Hobbita v kostýmoch.

Boli ste na Kozmodróme? Ako sa Vám páčilo? Pôjdete ešte tento rok na nejaké fandom/popkultúrne akcie?

Pridaj komentár