5 dôvodov, prečo Space Unicorn podporuje Dúhový PRIDE

In Projekt Space Unicorn by Evita Klimo4 Comments

Včera Bratislava ožila dúhovými farbami. Ako správni junikorňáci, ktorí majú v popise práce „delivering rainbows“, sme nemohli chýbať ani pri tejto dúhe. A prečo? Nuž, dôvodov je hneď niekoľko.

1. Lebo prísť na PRIDE znamená byť hrdý sám na seba.
Už sa vám niekedy v živote niekto smial za StarWars posteľné prádlo alebo Spidermanovské spoďáre? Vysmial niekto niekedy vašu záľubu v sci-fi, fantasy, upíroch alebo zombíkoch? Nie je to príjemné, však? Napriek tomu naďalej čítate také knihy a pozeráte tieto filmy, ale už ste asi opatrnejší v tom, komu o tom poviete, že?

Well… Je prirodzené, že človek sa chce chrániť pred ponížením, aký odkaz to však vysiela do sveta? Najskôr to bude niečo ako „Hanbím sa za to, čo som a čo mám rád“. Potom jasné, že tí obmedzenejší si z vás budú robiť srandu, keď takto dobrovoľne ukazujete svoju slabosť. Jediný spôsob, ako im zobrať vietor z plachiet a začať žiť slobodne, je byť hrdí na to, kto sme. A preto Space Unicorn podporuje tých, ktorí majú gule byť tým, čo sú.

duhovy-pride-bratislava-2012

2. Lebo každý má právo na plnohodnotný rodinný život.
Predstavte si takýto apokalyptický scenár: žijete vo svete, kde sú zakázané geekoviny. Pokiaľ ste niekedy v živote prejavili záujem o hocičo spojené s nie zrovna mainstreamovými aktivitami a existuje o tom záznam, môžete si zobrať iba mainstreamáka alebo mainstreamáčku, aby sa „vyčistila“ rasa. Ak s tým nesúhlasíte, ste považovaní za chorých a odvedení do ústavu na preliečenie.

Absurdné, nie? Ale toto isté v bledomodrom je aj boj proti rodinám rovnakého pohlavia. Nie je to nič iné ako strach. Strach z niečoho neznámeho, strach z toho, že by sa náhodou ukázalo, že takéto páry sú šťastnejšie/úspešnejšie/[vlož svoju nočnú moru] ako tí „normálni“, strach z narušenia status quo. Nie je však základnou charakteristikou geeka mať otvorenú myseľ? Preto tak isto, ako nebudeme brániť sobášu Starwarsáka so Startrekáčkou, nemôžeme brániť ani sobášu iných párov. No a čo, že majú rovnaké pohlavie, hlavne, že sa majú radi, nie? Dosť bolo sobášov „z rozumu“ a konformity, v ktorých aj tak všetci zúčastnení len trpia!

my-sme-rodina-duhovy-pride

3. Lebo chceme, aby naši kamaráti boli šťastní.
Keď poriadne otvoríte oči, zistíte, že veľa ľudí z vášho okolia sú homosexuáli alebo bisexuáli. A čo teraz? Sú len 2 možnosti. Ak ste narrow-minded, prestanete sa s nimi baviť. Pravdupovediac, práve ste svojim gay kamošom urobili strašnú láskavosť, lebo však kto by sa chcel kamarátiť s niekým, kto sa s vami baví len na základe toho, do koho ste sa zaľúbili a s kým spávate. Ale ak ste správni junikorňáci, budete sa tešiť, že dotyční vám dôverujú natoľko, že vedia, že pred vami sa skrývať nemusia.

Aj my máme veľa inak orientovaných kamarátov. A keďže ich máme radi a záleží nám na tom, aby boli šťastní, veľmi radi sa zapojíme do pochodu za ich práva. Lebo keby sme boli my na ich strane, takisto by sme dúfali, že oni podporia nás. Veď o tom je priateľstvo, nie?

duhovy-pride-3-638x200

4. Lebo make love, not war.

Homosexualita alebo bisexualita je normálna vec. Je to iba štatistická odchýlka od priemeru, ktorým je heterosexualita. Neznamená to však, že je zlá. Junikorňáci, sami veľmi dobre viete, že ak na niečom fičí mainstream, neznamená to, že je to dobré. Len, že sa to páči väčšine. Ste zlí, ak počúvate „Bottle of Slivovitz“ a dvíha sa vám žalúdok, keď niekto spomenie Justina Biebera? Nie. Zlými sa stanete až vtedy, ak ublížite niekomu, kto vám dôveroval.

Milí rodičia bi/homosexuálnych detí. Čo si myslíte, čo vašim deťom ublíži viac: ich láska k človeku rovnakého pohlavia alebo vaša nenávisť voči ich výberu? Áno, ja viem, robíte to preto, lebo si myslíte, že svoje deti chránite. Wake up, to je totálny bullshit! Svojím negatívnym postojom sami robíte zo svojich detí outsiderov. Veď keď už ich nedokáže prijať takých, akí sú, ani vlastná rodina, kto to už len má urobiť? Takže prosím, prestaňte týrať svoje deti a akceptujte ich sexuálnu orientáciu. Nerobia to preto, aby vás naštvali, ale preto, že chcú byť šťastní. A nechcete náhodou to isté aj vy?

gas-bomb

5. Lebo nemému decku ani vlastná mať nerozumie.
Ani zrátať neviem, koľkokrát som na tému LGBT počula, že však ok, nech si spia, s kým chcú, ale prečo sa na to musíme pozerať aj my? Nemôžu si tie svoje pochody robiť niekde v súkromí?

Nie, nemôžu. Zmysel pochodu a celého Dúhového PRIDE je poukázať na to, že čo je pre heterosexuálov normálne, je pre LGBT u nás zatiaľ stále nedosiahnuteľným snom. Áno, jeden pochod asi ťažko spôsobí okamžitú zmenu v legislatíve, ale čím viac nás bude a čím širšia verejnosť sa do podpory zapojí, tým je zmena pravdepodobnejšia. Či máte pocit, že keby bolo na túto tému ticho, tak by si jedného krásneho dňa poslanci v parlamente povedali „dnes je tu nejaká nuda, čo keby sme spísali zákon, ktorý by dal právo na sobáš a informácie o partnerovom zdravotnom stave každému, kto je v nejakom romantickom vzťahu“? Ak máte pocit, že to takto funguje, príďte ku nám na urgentné odstránenie naivity skôr, než vám to spôsobí nejaké vážnejšie životné problémy.

pochod

A preto Space Unicorn hrdo kráčal ulicami Bratislavy ako súčasť dúhového pochodu. Aby bola zmena. Aby sa ľudia nebáli ukázať, kto sú a koho majú radi. Aby sme porazili strach a boli opäť raz o trochu slobodnejší. Tak, ako to robia aj naši superhrdinovia.

A takto to vyzeralo:

Evita Urban
Chief Rainbow Officer

Video pre vás natočil: @marcelklimo

Comments

    1. Veru, škoda, tento rok to bolo awesome. Ale tak bude aj nabudúce. Počítam s vami. Dokonca z toho môžete spraviť ďalšiu Space Unicorn akciu. Inak, napíšem im ohľadne tej ich "security".

Pridaj komentár