8 dôvodov, prečo chceš lacný a výkonný CHIP pre každého [IndieKicks #144]

In Crowdfunding, IndieKicks, Tech by R@100Leave a Comment

CHIP je (teda bude) malý počítač za 9 dolárov, ktorý aj napriek svojej cene dokáže veľa. Dal by sa prirovnať k Raspberry Pi s nižšou cenou a trošku inými parametrami. V CHIPe nájdeš 1 GHz procesor, 512 MB RAM a 4 GB úložného priestoru. Asi si povieš, že to nie je nič moc, čo? Tak ešte pridám, že v ňom nájdeš aj WiFi, Bluetooth, samozrejme výstup na monitor a to všetko vo veľkosti 4 x 6 cm.

Na čo môže byť dobrá takáto vec?

  1. Pre fanúšikov starších hier môže slúžiť ako geniálny emulátor všetkých možných herných systémov od Atari cez NES po PlayStation.
  2. Môže fungovať ako multimediálne centrum na prehrávanie audia, videa, browsovanie (stačí ti CHIP a monitor a máš smartTV).
  3. S externým či sieťovým diskom môžeš mať vlastné cloudové úložisko.
  4. Dobre poslúži ako osobný server – ssh, vpn, web…
  5. Je to skvelý monitorovací nástroj – pripojením senzorov môžeš sledovať teplotu, tlak, polohu alebo hocičo, na čo si len spomenieš.
  6. Môžeš na ňom pracovať, s kancelárskymi programami si ľahko poradí.
  7. S batériou a senzormi bude dobrým mozgom quadcoptéry (drónu) alebo niečoho iného.
  8. Zautomatizuješ si dom/byt, pridáš hlasové ovládanie Jasper a získaš vlastného JARVISa.

A takto by som mohol ešte nejakú dobu písať, ale predstavu asi už máš. A pripomeniem, že to len za $9, teda s jedným háčikom, a tým je poštovné $20, čím sa to trochu predraží. Ale stále je to počítač za 26€.

Ešte trošku technických parametrov a čo môžeš získať za podporenie projektu vyššou sumou. V základnej forme CHIP používa kompozitný výstup videa, ak chceš VGA alebo HDMI, budeš potrebovať adaptér (VGA + $10, HDMI + $15). Aby si mohol byť bezdrôtový a bez napájania, batériu dostaneš za $10, alebo si môžeš potom zohnať vlastnú. GameBoy verziu, teda PocketCHIP, dostaneš za $49. Nájdeš tam jeden CHIP, klávesnicu a displej, všetko v jednom obale, ktorý sa vojde do zadného vrecka.

CHIP poskytuje veľa zábavy za málo peňazí a ostáva nám už len dúfať, že autori dokážu pokryť vysoký dopyt, keďže už teraz majú predobjenaných cez 20 tisíc kusov.

Pridaj komentár