Bad Blood: Všemocná krv

In Komiksy, Recenzia by KeramLeave a Comment

pcs_1-1395262218Fakt: Upíri sú stále in. Fakt: Upíri sa kŕmia krvou. Fakt: Príbehy s upírmi stoja za to, ak ich píše niekto, kto vidí upírov, akí sú. Dvojnohé pijavice, ktoré považujú ľudstvo za mäsité konzervy plné krvi. Žiadne romantické tvory s tragickým osudom, ale choré obludy. Jonathan Maberry je jedným z tých autorov, ktorý nemajú nasadené ružové okuliare, keď ide o upírov. Sám s nimi má dosť skúseností.

pcs_1-1395262210Nie že by sa po večeroch túlal ulicami a vysával krv nerdom a geekom, iba obšťastnil svet mnohými hororovými knihami (za ktoré získal niekoľko ocenení Brama Stokera) a komiksovými minisériami (Marvel Universe vs. The Punisher/Wolverine/The Avengers, Marvel Zombies Return). Ten chlap jednoducho vie, čo robí. A teraz sa rozhodol, že si v komikse podá upírov. Ale ako by sa dal vylepšiť príbeh o tom, že sa hlavná postava stane obeťou upíra? Jednoducho. Urobíte z neho osobu s nepožívateľnou krvou.

pcs_1-1395262202Trick mal dobrý život. Mal. Rakovina mu ho už niekoľko rokov ničí. Chemoterapie, chudnutie, zvracanie, strata vlasov, to všetko sú teraz Trickove životné radosti. No nie nadarmo sa vraví, v núdzi poznáš priateľa. Trick zistil, že jeho najlepším priateľom je Kyle. Nespráva sa ku Trickovi ako z cukru, ťahá ho do spoločnosti a pomáha mu užívať si život, či skôr zbytok života, plnými dúškami. Napriek tomu má Trick svoje slabé chvíle, keď mu nepomôže ani Kyleova podpora.

pcs_1-1395262194Chvíľku sebaľútosti mu naruší muž vyhlasujúci o sebe, že je upír, princ krvi, syn bohyne tieňov a prvý z nových bojovníkov temna. Po upírovej minútovej tiráde ohľadom toho, ako sa storočia kŕmil psami, potkanmi a že sa ukrývanie v kanáloch skončilo, došlo ku kontaktu zubov s Trickovým krkom. Ale namiesto sladkej, životodarnej tekutiny sa upír dočkal chemoterapiou pošpinenej krvi. Niečo také dokáže zraziť hrebienok aj princovi krvi.

pcs_1-1395262187Maberry má pod pásom päť kníh o folklóre a legendách upírov. Klasický upíri kašlali na nejakú romantiku. Šlo hlavne o život a smrť a dôvody, prečo ľudia zomierali. V Bad Blood preskúmava práve tieto aspekty. Očami chalana, ktorý sa považuje za mŕtveho, sledujeme, ako si upíri (po uhryznutí Tricka) začínajú uvedomovať svoju smrteľnosť. Keď už je reč o upíroch, Maberry sa vykašlal na ich žiarivé verzie a použil staroveké inkarnácie. Čiže monštróznych, odpudivých a desivých ľudí, ktorý majú zjavom blízko ku vlkodlakom, zombiám a bosorkám.

pcs_1-1395262128A v podaní kresliča Tylera Crooka sú riadne monštrózni, odpudiví a desiví. Crook, držiteľ ceny Willa Eisnera, je u Dark Horse pečený varený a čitateľom známy vďaka sériám B.P.R.D. a The Sixth Gun. Jeho kresba vrátane koloringu dodáva neobvyklému príbehu istú dávku realizmu a riadnu porciu vážnosti.

Upírsky príbeh s neobvyklým hrdinom, ktorý má neobvyklú partnerku, nie je nijako originálny, ale je svojim podaním pekne svieži. Definitívne stojí za prečítanie. 

Pridaj komentár