Big trouble in Little China: Jack Burton je späť [RECENZIA]

In Komiksy, Recenzia by KeramLeave a Comment

pcs_1-1402238809Dodnes rád spomínam na deň, keď sa mi do rúk dostala VHS kazeta s filmom, ktorý bol nielen zábavný, ale aj desivý, akčný a krásne mysteriózny. Hlavá postava bola sympatická, hubatá, sebavedomá a vedľajšie postavy zapamätateľné. Hudba výborne dokresľovala už tak perfektnú atmosféru. Nevedel som, kto ten film natočil a rozumel som iba polovici z toho, čo v ňom bolo povedané (film bol v nemčine), ale jednu vec som vedel naisto: ten film som si zamiloval.

Volal sa Big Trouble in Little China (ďalej iba Veľký problém v Malej Číne) a bol to pre mňa prvý film Johna Carpentera. Ak neviete kto je Carpenter, tak nie ste človek hoden mojej pozornosti. Ak ste nikdy nevideli Veľký problém v Malej Číne, Vec, Útek z New Yorku, Halloween, Oni žijú, či In the Mouth of Madness, neviete, čo je dobré. Keď som zistil, že sa chystá komiksové pokračovanie kultovky Veľký problém v Malej Číne, na tvári sa mi rozlial spokojný úsmev. A keď som sa dozvedel, že na scenár pokračovania bude dozerať John Carpenter, pustila sa mi krv z nosu.

pcs_1-1402238801Najprv si dáme -pre neznalých- malé zhrnutie Veľkého problému v Malej Číne. Jack Burton (Kurt Russell) je hubatý kamionista, ktorý sa zapletie do vojny súperiacich čínskych organizácií. Za všetkým je mysteriózny muž menom Lo Pan (James Hong) a jeho túžba zbaviť sa kliatby, vďaka ktorej by sa opäť stal smrteľným. Za tým účelom musí nájsť a obetovať dievča so zelenými očami.

Práve takým dievčaťom je priateľka Jackovho kamoša, právnička Gracie Law (Kim Cattrall a jej krivo nasadené zelené šošovky), ktorá hlavnému hrdinovi padla do oka. A keď Jackovi ukradnú jeho kamión, začne to brať fakt osobne. Mágia, bojové umenia, Tri Búrky, otrokári, levitujúca hlava s očami, tomu všetkému musel Jack Burton čeliť. Prežil a teraz jeho životný príbeh pokračuje.

Po tom, ako sa Jack rozlúčil so svojimi priateľmi, nasadol do kamióna a vydal sa na cestu. Počas nej robil to, čo robieval obvykle: šíril svoje životné múdra. To mu narušilo chlpaté goriloidné monštrum, ktoré prišlo o svojho pána Lo Pana. Jack sa rozhodne zbaviť sa svojho čierneho pasažiera, ale vyjde najavo, že chlpáč je v skutočnosti neškodný. Zostáva mu jediné, odviezť ho späť do Malej Číny za Egg Shenom a Wangom.

Druhého menovaného čaká svadba a pohľad na chlpatého démona ho vôbec nepoteší. Tak ako Jacka nepoteší správa, že démon je od Lo Panovej smrti pútaný ku vrahovi jeho pána (Jackovi). A už nikoho nepoteší príchod nezvaných hostí: členov nepriateľského gangu Wing Kong, ktorí sa chcú pomstiť za vraždu a potupu svojho pána. Vyzerá to tak, že problémy Malú Čínu nikdy neopustia.

pcs_1-1402238793Kde začať. Fakt, že jestvuje komiksové pokračovanie filmovej kultovky, na ktorom sa podieľa John Carpenter spolu s jedným z mojich najobľúbenejších autorom, Ericom Powellom, ma robí šťastnejším než ľudí tancujúcich na song Happy od Pharrella Williamsa. Už v roku 2009 malo byť komiksové pokračovanie od vydavateľstva Top Cow, ale nakoniec z toho nič nebolo a práva prevzalo BOOM! Studios.

Našťastie pre nás sa príbeh komiksu nepresunul do súčasnosti a neuvidíme starého Jacka Burtona, ako prdí do plienok, sedí pri počítači a kričí do mobilného telefónu. Príbeh sa odohráva v roku 1986, noc po víťazstve nad Lo Panom. Eric Powell nám krásne vysvetlil, ako je to s tou ochlpenou vecou, ktorá sa zviezla na Jackovom kamióne a výborne predstavil mága Egg Shena aj Jackovho najlepšieho kamoša Wanga. Dokonca sa dozvieme, prečo je Jack proti vzťahom a že už kedysi toho veľa kvôli neuváženému manželstvu preskákal. Alebo si to iba vymyslel.

Kresbu dostal na starosť Brian Churilla, ktorý sa mi zapísal do podvedomia svojou minisériou The Secret History of D. B. Cooper. Jeho štýl kresby sadol ku Powellovmu/Carpenterovmu scenáru ako šerbeľ na zadok batoľaťa. Churillovi sa podarilo nielen perfektne prekresliť hlavné a vedľajšie postavy, ale aj zachytiť atmosféru. Iste, niekedy vyzerá kresba cartoonovo, hlavne keď ide o Jacka Burtona, ale to je v poriadku. Ak ste videli film, tak viete, že on je sám o sebe chodiaci hubatý a sebavedomý vtip.

Tento komiks je pre každého. Čitateľov, ktorí sa chcú zabaviť, aj fanúšikov kultového filmu. A tí z vás, ktorí ešte stále nevideli Veľký problém v Malej Číne, by mali túto chybu čo najskôr napraviť. Ide o jeden z najlepších filmov roku 1986, ktorý by ste mali vidieť. Potom budete naozaj vedieť, kto je Jack Burton a čo vždy vraví.

Viac ukážok z komiksu nájdete na crew.cz

Pridaj komentár