Byl jednou jeden Bill [REPORTÁŽ]

In Comedy, reportáž by GodkaLeave a Comment

19. mája sa v rámci svojho Qualmpeddler Tour v pražskom divadle Hybernia predstavil Bill Bailey, druhá mužská polovica Black Books. Kedže Godka s Ginger sa na neho boli pozrieť, tak by sme si mohli o tomto šialenom géniovi so šarkaními vlasmi niečo v skratke povedať. Prichádzate totiž o veľa, ak ho poznáte len ako Mannyho z Black Books.

Bill je pozoruhodná bytosť. V skutočnosti sa nevolá Bill, ale Mark. Prezývku Bill dostal od svojho učiteľa hudobnej výchovy, pretože vedel na gitare skvele zahrať pieseň Won’t You Come Home Bill Bailey. Predtým, než sa stal úspešný komikom, hudobníkom či hercom, chodil vraj od dverí k dverám predávať dvere a tiež napríklad robil organistu v krematóriách (toľko nám povedal sám počas jeho vystúpenia; nakoľko ide o mystifikáciu, to je na vás). Bill exceluje v hudobnej oblasti. Má absolútny sluch, ako jediný maturoval z hudobnej výchovy na výbornú, má diplom z prestížnej London College of Music a je tiež členom britskej Spoločnosti pre organistov v krematóriách. Preto sa niet čomu čudovať, že svoje stand-upy preplieta s častými hudobnými vsuvkami. Bol vyhlásený za jedného z najvtipnejších Britov a v roku 1996 mu len o blší chlp vyfúkol prestížnu cenu Perrier Prize jeho kolega Dylan Moran. Bill má tiež záľubu v prírode a je jej aktívnym ochrancom. Stal sa patrónom britskej spoločnosti International Animal Rescue, je tvárou kampane na ochranu orangutanov a má tiež za sebou spoluprácu na dokumentárnom seriáli Baboons with Bill Bailey.

10510137_10204493283156766_1408354271_n

Bill je však asi najznámejším vďaka jeho účinkovaniu v televízii, a to predovšetkým v britských panelových show ako QI, Nevermind the Buzzcocks alebo Have I Got News for You. Jeho prvým vlastným televíznym počinom bol seriál Is it Bill Bailey? (1998), kde si po jeho boku zahral aj Simon Pegg. Bill sa potom objavil aj v Peggovom Spaced (1999 – 2001) a cameo mal aj vo filme Hot Fuzz (2007). Cameo úloh mal vo viacerých filmoch a seriáloch, spomeniem len Asylum, Saving Grace, Jonathan Creek či Burke and Hare. Nedávno sa tiež objavil aj v epizóde The Doctor, the Widow and the Wardrobe seriálu Doctor Who. A viete, že prepožičal svoj hlas veľrybe v Hitchhiker‘s Guide to the Galaxy (2005)? Yep.

A teraz k samotnému pražskému predstaveniu. Bill v Hybernii predviedol skutočne skvelú šou. Na začiatku sa tradične venoval zážitkom z Čiech a lopotám s českým jazykom (ANO znie v angličtine ako „Aaaah… NO“) a v priebehu predstavenia prešiel veľkým množstvom tém. Venoval sa politike, súčasnej mediálnej kultúre, fenoménu celebrít a hlúpych a ohlupujúcich hviezdičiek a neopomenul ani útrapy svojho života. Zdieľal s nami svoje strasti z putovania po svete, napríklad z výletu do Estónska, zahral na Biblii, premenil negatívnymi významami nabitý symbol swastiky na čarovnú hudbu, objasnil nám dôležitosť pozície jazyka pri hudobnom vystúpení, urobil nám malú prehliadku rôznych prízvukov v rôznych situáciách, oboznámil nás s neuveriteľne bohatým zoznamom dôvodov vymenúvajúcich, čo by počúval radšej ako One Direction, k 40. výročiu skladby Waterloo od kapely ABBA nám zahral jej špeciálnu Rammstein verziu, potešil nás jazzovou verziou zvučky Star Wars a dostali sme sa aj k hobitiemu sexu. Z predošlého materiálu využil len minimum, čo bolo príjemné prekvapenie. Jeho vystupovanie bolo veľmi uvoľnené a spontánne (rozopnutý zips uhral veľmi šikovne), pôsobil veľmi prirodzene, šou si užíval spolu s nami a často sa sám chechtal tomu, čo povedal. Celé predstavenie ukončil príhodou, ktorá vyústila v úžasné poznanie o šťastí, ktoré vám odparafrázujem: „Šťastie je, keď viete, že sa ten druhý mýli.“

Vtipy, príhody, hudba, vystupovanie, všetko bolo, ako má byť. Billov široký záber, pohotovosť, aktuálnosť, brilantný humor, unikátne prepojenie s hudbou a jazyková zručnosť (seriously, v niektorých jeho metaforách je obsiahnutý celý vesmír) z neho robia malú veľkú legendu, ktorú jednoznačne treba (s)poznať. Ak ste zatiaľ nevideli žiadne z jeho stand-upov, určite sa na ne pozrite. Zatiaľ vyšli Bill Bailey Live: Cosmic Jam (1997), Bewildreness (2001), Part Troll (2004), Tinselworm (2008), Remarkable Guide to the Orchestra (2009), Dandelion Mind (2010) a Qualmpeddler (2013).

Pridaj komentár