Black Dynamite: “Superneger” v akcii

In Komiksy, Recenzia by KeramLeave a Comment

pcs_1-1392556260V sedemdesiatych rokoch vznikol etnický subžáner takzvaných exploitation (vykorisťovacích) filmov: blaxploitation. Šlo o filmy natáčané výhradne pre černošských (alebo ak chcete, afroamerických) divákov, v ktorých hrali prevažne černosi a ako hudobný podtón slúžili soul a funk. Černošskí hrdinovia a hrdinky bojovali proti zlým belochom, otrokárstvu, či miešaniu rás. Ja osobne som videl iba pár blaxploitation snímkov a za najlepší z nich považujem film (aj seriál) Black Dynamite.

pcs_1-1392556235Ak sa niekomu tento film nepáčil, tak buď nemá zmysel pre humor, alebo nechápe, že všetko je to postavené na myslení „Černosi sú super, belosi a ostatné rasy sú podradní a zlí čuráci, ktorí si zaslúžia nakopať do rozkroku (alebo niečoho iného)“. Hlavnú postavu menom Black Dynamite perfektne stvárnil Michael Jai White (pre fanúšikov komiksu: filmový Spawn, mafián Gambol z Dark Knight a Bronze Tiger zo seriálu Arrow), ktorý má okrem herectva nadanie aj na bojové umenia.

pcs_1-1392556209Kto je Black Dynamite? Je to -budem citovať jedného z jeho čiernych bratov (ktorý nie je jeho fyzický brat)- „superneger“. Zúčastnil sa vojny vo Vietname a pracoval pre CIA. Ale to je minulosť. Malých Vietnamcov a nepriateľov Ameriky nahradili drogoví díleri a gangstri. Stačilo, aby niekto zabil Jimmyho Dynamitea a už bol oheň na streche. Kto to urobil? Prečo? A čo s tým má spoločné alkohol značky Anaconda? To sa dozviete, keď si pozriete film Black Dynamite. My si povieme niečo o jeho komiksovom pokračovaní.

pcs_1-1392556194Tento príbeh sa odohráva v sedemdesiatych rokoch. Richard Nixon v Bielom dome skončil a nahradil ho Gerald Ford. V černošskej komunite, ktorá je pod ochranným krídlom Black Dynamitea, bola zahájená každoročná párty. Podávajú sa rebierka a koláče. Predávajú sa vonné tyčinky a parochne. Pitie tečie prúdom a sluchovody napĺňa hudba. Ale tam, kde je párty, sa vždy nájde aj ten, kto párty rád pokazí. Volajú ho Too Swole, je to obor jazdiaci v obrovskom aute a jeho snom je jediné: poraziť Black Dynamitea.

pcs_1-1392556175No ten sen je rozdrvený, podobne ako bol rozdrvený jeho hrtan Dynamiteovými nunčakmi. Black Dynamite opäť zvíťazil. Ale je to víťazstvo? Áno, Dynamite nakopal zadok istému prezidentovi, spálil do tla jeden ostrov a dokonca má aj svoj vlastný kreslený seriál. To všetko je pre Afroameričanov inšpirujúce. No už by bolo načase, aby Black Dynamite robil aj niečo iné ako len bojoval s ľuďmi, ktorí chcú byť viac „supernegri“ než on. Je čas na zmenu. Black Dynamite musí opustiť pre dobro komunity komunitu.

pcs_1-1392556161Brian Ash, scenárista tohto komiksu, má s afroamerickou kultúrou a Black Dynamiteom mnoho spoločné. Je producentom animovaných seriálov Chozen (belošský gay rapper s maniermi černocha), The Boondocks (svojská a perfektná adaptácia stripovej série plnej černošského humoru) a Black Dynamite: The Animated Series (seriál je ešte väčšie absurdum ako film). Okrem toho v roku 2011 napísal komiks Black Dynamite: Slave Island.

pcs_1-1392556144Prvý diel minisérie Black Dynamite sa podaril na jednotku. Má všetko, čo má mať a jeho jediným mínusom je fakt, že tento komiks je hlavne pre fanúšikov filmu alebo seriálu Black Dynamite. Napríklad keď som čítal Black Dynamiteove repliky ja, tak som v hlave počul barytón Michaela Jay Whitea. Pre nefanúšikov je toto iba príbeh o chlapovi, ktorý je mix Lukea Cagea a Shafta. Nič viac. Čo je škoda.

pcs_1-1392556093Kresba Rona Wimberlyho je tak akurát. Neurazí, ale ani nenadchne. Niekedy to vyzerá, ako keby ste sa dívali na animovaný seriál, inokedy sa podobá komiksu z deväťdesiatych rokov, keď prevládala kresba Roba Liefelda. Navyše má Wimberly zjavné problémy s perspektívou a telesnými proporciami. Snáď časom zlepší svoj štýl.

Black Dynamite nie je komiks pre každého. Je pre fanúšikov. Ak ste ešte nevideli film Black Dynamite, pozrite si ho. A nezabúdajte, že v tom filme je všetko postavené na myslení „Černosi sú super, belosi a ostatné rasy sú podradní a zlí čuráci, ktorí si zaslúžia nakopať do rozkroku (alebo niečoho iného)“. Skúste a uvidíte. Možno vás príbeh “supernegra” zaujme.

Pridaj komentár