Čo som sa naučil od svojho syna za ostatný mesiac 0

In Stopárov sprievodca životom by Pete Salt1 Comment

Malé dieťa je skvelý obraz teba. V ňom môžeš vidieť všetky svoje plusy i mínusy. Snažiac sa o eliminovanie mínusových vplyvov naňho sa aj ja zlepšujem. Zveľaďujem svoje plusy a prenášam ich naňho. Aspoň tomu verím, chcem veriť. Jeho vonkajší prejav to naznačuje. Som spokojný.

Ako rastie, ako sa učí, ako nasáva všetko nové ma udivuje. Je to fascinujúce a trochu smutné, keď to porovnám s nami dospelými. Rýchlo sa unavíme, neoddýchneme si, bojíme sa nového, bojíme sa zmeny, máme strach, máme odpor…

Nakoniec to syna musím naučiť, všetky tieto hlúposti, ktoré teraz na nás odsudzujem. Je to totiž obranný štít voči informačnému bordelu tohto sveta. No aj tak to tu mám veľmi rád.

Napriek tomu ma môj syn učí, ako ja vychovávam jeho. Táto veľkolepá séria myšlienok by chcela byť pohľad do duše otca, ktorý sa naplno snaží vychovávať svojho syna, ktorý sa snaží viesť ho týmto svetom tak, aby sa v ňom dokázal zorientovať.

Je pekné pracovať, je pekné milovať, ale podľa mňa človek nájde seba vo svojich deťoch.

Čo ma môj syn naučil za ostatný mesiac?

Upozorňujem ťa, že to môže byť mimoriadne hlboká myšlienka, ktorá ťa môže zasiahnuť tak hlboko, že až slzu vyroníš. Pusti si k tomu to najviac emotívne, čo máš v hudobnej knižnici a čítaj: naučil ma, že chcieť niečo dosiahnuť musí byť zakorenené hlboko v tebe, v srdci, musíš to chcieť automaticky, bez premýšľania.

On sa totiž v ostatnom čase učí chodiť a ani o tom nevie. Proste ho to baví. Nechce sedieť, nechce ležať na bruchu, chce chodiť, chodiť a chodiť. Všade, ku všetkému. Nepremýšľa, proste ide do toho. Možno párkrát spadne na zadok, buchne si hlavu o gauč, spôsobí si modrinu pod okom pri náraze do prekážky, ale stále to skúša znovu a znovu. Padá, vstáva, znovu padá, znovu vstáva a skúša. Pokrok je badať nie každým dňom, ani každým krokom, čo urobí.

Zmenu si uvedomíš až po jeho každom spánku. V spánku sa totiž jeho mozog usporiada, utriedi si vnemy, zaradí kategórie, vytvorí slovník a pripravý telo a dušu na ďalšie kroky, už s väčšou istotou. Takto oddýchnutý človek sa vrhne do ďalšieho pokusu s ešte väčšou odvahou ako predtým a naučí sa ešte viac, ako tomu bolo doposiaľ dohromady.

Ešte raz

Ak niečo chceš dosiahnuť, choď do toho, nepremýšľaj. Popáľ sa, spadni na zadok, spôsob si modriny, otlaky, čokoľvek nepohodlné. To ťa nikto nenaučí, si tu sám, tak si pomôž človeče. Ostatní ti iba môžu ukázať, ako to robia oni. Svoj vlastný krok však musíš urobiť sám.

Pete Salt
Galaxy Hitchhiker

Comments

  1. Avatar

    Veľmi dobrý článok a tato posledná veta je geniálna. Ostatní ti iba môžu ukázať, ako to robia oni. Svoj vlastný krok však musíš urobiť sám.

Pridaj komentár