Čo som sa naučil od svojho syna za ostatný mesiac 2

In Stopárov sprievodca životom by Pete Salt4 Comments

Ďalší mesiac ubehol ako voda. Syn má rok a mňa zase jeho pokrok posunul dopredu. Je neuveriteľné, koľko vecí sa dokáže naučiť v priebehu jedného dňa. Toto keby sme vedeli my dospelí. Teraz už pozná vyše 20 zvierat a ich zvuky (niektoré už aj úspešne napodobňuje), vie chodiť, postaviť krúžkovú vežu. Proste mentálny rast, ako sa patrí. Nehovorím o tom, že sa máme učiť to, čo deti :-), ale že sa máme učiť AKO deti.

Ešte je moc malý na to, aby niesol zodpovednosť za svoje činy na vlastných pleciach. No zodpovednosť je to, čo mi syn zvýraznil za ostatný mesiac.

Keď spadne, plače a pýta si tak upokojenie, pohladenie, … a v tom my dospelí ostaneme do konca života. Vždy keď v niečom zlyháme, hľadáme autoritu, pri ktorej sa môžeme vyplakať.

Fico zvýši dane, my hľadáme výhovorky, ako to obísť. Už ma to štve. Hľadajme možnosti, ako platiť dane v štáte, kde žijeme a ako sa z toho nezblázniť. Problémy sa musia riešiť rozumne, nie obracaním sa chrbtom k nim. Daňové raje sú v pohode, ale nezbavujeme sa tým zodpovednosti za stav našej krajiny?

Zodpovedný človek sa nevyhovára, naopak, veci rieši. Čokoľvek. Prečítaj si článok o tom, že zodpovedný človek radšej začne teraz, ako sa bude utiekať k autorite a vyplakávať sa, prečo sa niečo nedá.

Zodpovednosť však nie je podávanie hotovej ryby. Znamená to naučiť sa ryby chytať. Použitím čínskeho príslovia chcem poukázať na to, ako vyzerá dnešný „vyspelý“ svet. Pomáhame nezodpovedným, pomáhame rozširovať žobranie, chudobu.

Možno príliš moralisticky, no neodpustil som si. Dám ti jednu radu: premýšľaj, keď niečo ideš urobiť. Premýšľaj nad tým, ako to urobiť, aby to bolo čo najlepšie, nepremýšľaj nad tým, či sa to oplatí. Je to veľký rozdiel.

Comments

Pridaj komentár