Čo som sa naučil od svojho syna za ostatný mesiac 3

In Stopárov sprievodca životom by Pete SaltLeave a Comment

Neboj sa zatlieskať si, ako niečo dosiahneš. Odmeň sa! To je nová vedomosť, ktorú pozorujem na synovi. Ak niečo dosiahne, nevie sám, či je to zlé alebo dobré. Tento rozdiel sa snaží vidieť na nás, rodičoch. Ak sa naňho usmievame, začne to opakovať. Ak sa neusmievame, nie sme s tým spokojní, ešte sa uistí jedným, dvomi pokusmi, ale potom to nechá tak.

Malá rada: neusmievaj sa na dieťa, ak je to prvý raz sranda a sám vieš, že v budúcnosti Ti to bude prekážať. Radšej sa usmej len v duchu a vysvetli dieťaťu, že to by mal radšej nechať tak, lebo keď spadne ten tanier z police na zem, rozbije sa a môže sa porezať (tomu sa nezabráni úplne, ale nebude to mať chuť skúšať zakaždým, keď pôjde okolo).

Pokiaľ sa na syna usmejem a pochválim ho za dobre naučenú novú vedomosť, zručnosť, … (predvádzal sa, ako vie zdvihnúť malé štena (nech psík vie, kto je tu pánom)), tak on to rád zopakuje. Ak mu to vyjde s úspechom, sám sa potom usmeje, prípadne sa zaraduje, alebo si zatlieska (to nás tiež vidí robiť). Odmení sa sám za dobre odvedenú prácu. Vôbec s tým nemá problém ako my dospelí. My sa bojíme odmietnutia, vyčítavých pohľadov.

Je to ukážka toho, prečo sa deti dokážu rýchlo učiť. Lebo sa neboja neúspechu a za úspech sa odmenia. Urob to aj Ty a možno zistíš, že veci idú oveľa ľahšie. Je to veľmi silná vnútorná motivácia, ak vieš, že za dobre vykonanú prácu sa aspoň Ty odmeníš, ak tou odmenou nie je už samotný proces práce.

Pridaj komentár