Code Monkey Save World: Hrdinský opičiak

In Crowdfunding, Komiksy, Recenzia by KeramLeave a Comment

pcs_1-1383469804Kickstarter je výborná vec. Vďaka nemu sú financované kreatívne projekty ľudí, ktorí nie sú na tom finančne práve najlepšie, ale majú dostatočne veľké ambície. Keď je vyzbieraných dosť peňazí, hra, film, prípadne iný projekt je realizovaný. U nás je známy Startovač, vďaka ktorému sa dočkal vydania komiks Divočina od slovenského autora Mikuláša Podrockého (a vznikne špeciál 100x o sněhu od Pavla Talaša). Na Kickstarteri sa takto zrodilo už niekoľko komiksov a ďalším je zvláštnosť Code Monkey Save World.

pcs_1-1383469795V meste zvanom Tucson žije mladý muž menom Charles. Teda, mladá opica… opičiak… op. Charles napriek svojmu „hendikepu“ bezproblémovo nažíva v ľudskom svete, má prácu a rovnako ako väčšina ľudí ju zo srdca nenávidí. Pracuje pre firmu SCM a na krk mu každý deň dýcha klasický ultravtipný šéf s mentalitou „Ja viem všetko, ty nevieš nič“. Prečo teda Charles ešte nedal výpoveď? Dôvod je jednoduchý a dokonca má meno: Matilda. No skôr než s ňou mohol Charles nadviazať bežnú konverzáciu, Matilda a ďalší zamestnanci SCM boli unesení robotmi.

pcs_1-1383469779Unesení zamestnanci plus Matilda sú odvlečení na otrockú kolóniu, ktorá sa nachádza na planéte Chiron Beta Prime. Charles sa rozhodne zachrániť svoju vyvolenú… len nepočítal s tým, že si ho za asistenta najme muž s xavierovským účesom, punisherovským tričkom a drakulovským kabátom. Náš hrdina má za úlohu nájsť a pomocou programov ovládnuť komunikačné a zbraňové satelity patriace Laure, Robo Kráľovnej, vládkyni otrockej kolónie na planéte Chiron Beta Prime. A možno potom bude môcť zachrániť Matildu.

pcs_1-1383469766Keď som písal, že tento komiks je zvláštnosť, tak som to myslel vážne. Ostrieľaný scenárista Greg Pak (Planet Hulk, Batman/Superman, Magneto Testament) sa totiž rozhodol prepracovať texty pesničiek internetovej hviezdy Jonathana Coultona do komiksového príbehu. Začalo sa to jednoduchým Pakovým vyhlásením na Twitteri, „Napadá mi, že z jeho (Coultonových) postáv v pesničkách by sa dal urobiť poriadny tím superzlosynov“ a ešte jednoduchšou, Coultonovou odpoveďou, „Urob to.“ Tak to Pak urobil a vďaka podpore ľudí na Kickstarteri mohli komiks vydať aj v papierovej forme.

pcs_1-1383469756O prenesenie príbehu z pesničiek na papier sa postaral talentovaný Takeshi Miyazawa, ktorý svojou mangoidnou kresbou obšťastňoval série Runaways, Generation Hope a Spider-Man Family. Ja osobne mangoidnú kresbu nemusím. Keď má niekto tridsať rokov,  tak nech vyzerá na svoj vek a nie ako pätnásťročné dieťa. No v tomto prípade mi to ani trochu nevadilo. Milá kresba pridáva už tak výbornému príbehu na vtipnosti, nehovoriac o tom, ako pekne sú vykreslené hlavné a vedľajšie postavy.

Code Monkey Save World je krásnou zmenou oproti klasickým superhrdinským komiksom. Je to niečo iné. Niečo zábavné, čo stojí za prečítanie.

Pridaj komentár