Cosplay 101: Ako upravovať parochne

d69729fd6d945c602b412cc047ff7a94Cosplay 101 je rubrika pre geekov so šikovnými rukami a hlavne pre začínajúcich cosplayerov, ktorou vás prevedie Hermy. Síce nie je žiaden profesionálny krajčír, ale bude sa vám snažiť sprostredkovať svoje doterajšie skúsenosti z cosplayu, ktoré za posledné roky nadobudla spolu s ostatnými slovenskými cosplayermi, a tak zodpovedať najčastejšie kladené otázky týkajúce sa výroby cosplayov. Tešiť sa môžete na tipy a triky k výrobe, rozoberanie aktualít, ale i na priblíženie predovšetkým slovenskej cosplay scény laikom.

Táto rubrika ja určená predovšetkým začínajúcim cosplayerom, čiže nasledujúci článok by nemal nijako prekvapiť skúseného cosplayera. Dnes sa pozrieme na zúbok parochniam a najčastejšie kladeným otázkam k úprave parochní.

Výber parochne

Na začiatok si treba vybrať správnu parochňu. Ideálne zo zahraničných cosplay e-shopov. Osobne mám dobré skúsenosti s parochňami z Číny a Hong-Kongu z eBay. Neplatila som poštovné a vyšli ma oveľa lacnejšie než parochne u nás, pričom boli aj omnoho kvalitnejšie (boli hustejšie, menej sa umelo leskli, vnútorná strana bola krajšia a dokonca s úchytkami na nastavenie veľkosti tak, aby vám parochňa presne sedela).

originalTreba však uznať, že niekedy vie príjemne prekvapiť (respektíve postačí) aj parochňa kúpená v stánku na hodoch alebo „u Číňana”.

Ak si vyberiete parochňu, o ktorej viete, že ju budete ešte upravovať, odporúčam zainvestovať do polystyrénovej hlavy, alebo si takýto stojan vyrobiť.

Prípravky

Gély, tužidlá, laky… môžete použiť všetko. Laky však nenanášajte úplne zblízka, hlavne pri menej kvalitných parochniach zvyknú zasychať ako malé kvapky.

Žehlenie a kulmovanie

Často sa stretávam s mýtom, že parochne sa nedajú žehliť a kulmovať. Vôbec to nie je pravda! Smelo ich môžete takto upraviť, musíte však dávať pozor na teplotu, aby ste ich nespálili.

Viacfarebné a riedke parochne

Kvalitnejšie parochne možno farbiť farbou na vlasy. Avšak 100%-nú istotu, či dosiahnete presný odtieň alebo či sa to podarí, nemáte nikdy. Preto sa prikláňam k možnosti prišívaniu prameňov. Otočte si parochňu naruby, opatrne odstrihnite spolu s vnútornou sieťkou daný prameň a prišite ku druhej parochni. Zároveň je to skvelý spôsob, ako zhustiť riedku parochňu.

alisa_wig_tutorial___part_1_by_tifax-d5x6ty8

Crazy a náročné účesy

Cosplayujete postavu s vlasmi ako Rapuzel alebo Jessie z Pokémonov? Neváhajte si vyrobiť „protézy” z drôtu, polystyrénu alebo papiera. Protézu namaľujte farbou príslušnou k farbe parochne a nalepte na ňu disperzným lepidlom vlasy.

Takto môžte postupovať aj pri výrobe drdolov, pričom konce zahnite a nalepte dovnútra, aby nevytŕčali. Drdol môžete pripevniť sponkami či štipcami.

Pri výrobe hrubých vrkočov použite penové trubky, vatelín alebo molitan.

Starostlivosť o parochňu

Ak sa vám parochňa po niekoľkých noseniach zamotá a totálne rozstrapatí, nezúfajte, ešte nič nie je stratené. Na rozčesanie vám pomôže obyčajná aviváž. Parochňu prečešte a pokiaľ to ide, zbavte ju tých najhorších uzlov. Pri česaní si vždy pridržiavajte vrch prameňov, aby ste ich nevytrhli z parochne. Následne parochňu opatrne namočte do vlažnej vody. Použite cca 1 odmerku aviváže (záleží od dĺžky parochne a jej stavu), ktorú opatrne vmasírujete do parochne, hlavne na najviac zauzlených miestach. Opäť zbavte parochňu uzlov a potom ju opláchnite. Položte ju na uterák, jemným pritláčaním z nej vysajte vodu a nechajte ju schnúť. Parochňu rozčesávajte postupne po jednotlivých prameňoch. Ošetriť  ju môžete aj kondicionérom. Zničené končeky odstrihnite.

Nosenie parochne

Nezabúdajte – sieťka pod parochňu je váš kamarát! Hlavne, ak máte dlhé neposlušné strapaté vlasy, ktoré si robia, čo chcú. Tiež odporúčam upevniť parochňu vlásenkami. Keď ich šikovne umiestnite, nebude ich vidno a vy budete mať istotu, že sa vám parochňa nebude posúvať alebo nebodaj padať. Niekedy si cosplayeri zvyknú našívať na začiatok parochne i malé hrebienky, ale vlásenky úplne splnia účel.

To by bolo na úvodný článok všetko. Snažila som sa v skratke zodpovedať najčastejšie kladené otázky cosplay nováčikov. Verím, že sa vám nová rubrika bude páčiť a že pre začínajúcich cosplayerov bude prínosná. 😉