D4VE: Kríza stredného veku

In Komiksy, Recenzia by KeramLeave a Comment

pcs_1-1391960490Roboti by sa dali rozdeliť do niekoľkých kategórií. Niektorí sa pokúšajú ľudstvo vyhladiť, iní ľudstvu pomáhať a podaktorí sa pokúšajú ignorovať rôzne protokoly. Jednoducho, chcú mať vlastný život. Ale ak chcete mať život, treba počítať s tým, že bude mať aj svoje pozitíva, aj svoje negatíva. A tým nemyslím práve starnutie. Ak ste doslova nesmrteľní, tak je iba otázkou času, kým sa začnete nudiť alebo upadnete do depresie. Niečo také postihlo D4VEa.

pcs_1-1391960480D4VE pracuje ako účtovník pre elektráreň. Nie je vo svojej práci nijako dobrý a už vôbec nie je dôležitý. Ako keby to nestačilo, jeho šéf FR4NK mu dáva každý deň jasne najavo, že mu účtovníctvo nejde. Asi to bude tým, že D4VE sníva o inom živote. Viete, D4VE nebol vždy iba úradníkom sediacim na zadku sedem hodín denne. Kedysi pracoval ako obranný bot a nakopával zadky dvadsaťštyri hodín denne. Kedysi jeho život niečo znamenal.

pcs_1-1391960472Kedysi bol super. Kedysi bol dôležitý. Kedysi bojoval s monštrami a mimozemšťanmi a chránil planétu. Ako obranný bot sa zúčastnil vyhladenia ľudstva a všetkých mimozemských rás. A keď už im nikto na vyhladenie nezostal, roboti začali… žiť. D4VE si našiel partnerku, prácu a stal sa z neho obyčajný civilista. Ako už bolo povedané, D4VEova práca stojí za prd, priateľka mu dala najavo, že ho chce opustiť a jeho nový syn ho nenávidí. Jeden by mal chuť si z toho hodiť mašľu. Alebo sa predávkovať olejom.

pcs_1-1391960463Ryan Ferrier, scenárista tejto minisérie, sa nechal pri písaní inšpirovať vlastným životom. Nieže by bol robotom, ktorý bojoval proti mimozemšťanom. Iba bol nešťastný zo svojho zamestnania. V mladosti nastúpil s veľkým elánom do práce pre istú firmu. O rok neskôr nahradil elán každodenný plač a depresie za volantom auta. Tak dal nasledujúci rok výpoveď. Na rozdiel od neho, D4VE na výber nemá. Nemôže odísť. Musí vydržať. Je to obyčajný fachman vzdorujúci svetu, ktorý sa zjavne proti nemu spikol.

pcs_1-1391960448Ferrier pri tvorení robotického sveta povolil uzdu svojej fantázii. Dizajn samotného D4VEa spĺňa svoj účel na jednotku. D4VE nemá tvár a vďaka tomu sa s ním dokáže čitateľ ľahšie stotožniť. Hlavná postava pracuje pre paródiu spoločnosti, ktorú každý pozná, na ulici žobrú roboti s ceduľami „Budem pracovať za olej“, nehovoriac o tom, ako roboti masturbujú (pardón, kalibrujú). Navyše D4VE trpí mittyovským fantazírovaním a vyjadruje svoje pocity emotikonmi.

pcs_1-1391960436Po príbehovej a scenáristickej stránke sa jednoducho niet na čo sťažovať. Ale čo kresba? Tú dostal na starosť Valentin Ramon, španielsky kreslič a kolorista. Keď som prvýkrát otvoril tento komiks, Ramonova kresba mi pripomenula Drsnú školu Geofa Darrowa. Samozrejme, že nejde o maniakálne ultradetailnú kresbu, ale istý darrowizmus tu je. Každé okienko komiksu je plné detailov, interiér robotických tiel je krásne rozkreslený, architektúra domov je niekde medzi minulosťou a budúcnosťou, mestá sú plné neónových reklám a diaľnice sú preplnené rôznymi vozidlami. Na každej strane sa je na čo pozerať.

D4VE sa veľmi rýchlo zaradil medzi moje obľúbené robotické komiksové postavy ako Atomic Robo a Scud: The Disposable Assassin. Skúste sa začítať do jeho príbehu a možno si ho obľúbite aj vy.

Pridaj komentár