E3 2012 roundup

In Hry by blade1 Comment

Ak trocha sledujete hry, viete, že E3 je jednou z najväčších udalostí roku. Aj keď za posledné roky táto výstava trocha upadala, tento rok bolo oznámených viacero zaujímavých noviniek a neuveriteľné množstvo pokračovaní. Vesmírny junikorn celú udalosť spoza dúhy sledoval a prináša vám zhrnutie toho najzaujímavejšieho.

Dishonored – Október 2012 – PC, PS3, X360


Možno nie instantný fanúšik davu, ale teším sa na ňu najviac.. prečo? Tvorcovia sú tím stojaci za Dark Messiah (najakčnejšia hra ever?) a Bioshock 2. Dishonored pripomína obe, no hlavne DM s tým, že fantasy kabát vymenil za steampunk. Opäť sa môžme tešiť na kombináciu FPS + RPG s dôrazom na čo najakčnejšie a najpestrejšie zneškodňovanie protivníkov.

Watch Dogs – 2013 – PC, PS3, X360


Hlavný protagonista má vejúci plášť a ako keby to samé nebolo dosť, vlastní aj mobil, ktorým môže hackovať prakticky celé mesto. Od odpočúvania telefonátov cez manipulovanie semafórov a zdvíhacích mostov, až po vypnutie elektriny celým budovám. Toto všetko by malo byť v sandboxovom štýle podobnom GTAčku a líznutom Deus Ex-om.

Retro City Rampage – Leto 2012 – PC, PS3, X360, Vita


S retro hrami sa v poslednej dobe roztrhlo vrece, ale táto bola retro “before it was cool”. Týpek začal v roku 2002 vyvíjať klon GTA3 na svojom hacknutom NES-ku(!) a po 10 rokoch sa konečne máme dočkať vydania samostatnej hry, ktorá prerástla do oveľa väčších rozmerov. Základ však zostal z pôvodnej NES verzie, a preto sa môžete tešiť na retro, aké doteraz nemalo obdoby.

The Last of Us – 2013 – PS3


Naughty Dog odbočil od svojej série Uncharted a začal sériu novú, ktorá sa na Uncharted veľmi nápadne podobá. Akurát, že zachádza ešte ďalej a pôsobí filmovejšie a akčnejšie. Prítomnosť vystrieda postapokalyptická budúcnosť, Drake-a Joel, Sullyho 14-ročná Ellie a automatickú regenerácia života lekárničky. I sense some oldschoolness here! Yup! PCčkári a Xboxáci zostanú, bohužiaľ, slintať obďaleč.

Beyond: Two Souls – Jar 2013 – PS3


Podobne ako predchádzajúce počiny týchto mládencov z Francúzska (Fahrenheit, Heavy Rain), Beyond bude viac film ako hra, tzv. “interaktívna dráma”. Tento raz s veľmi zaujímavým bonusom, hlavnú postavu bude “hrať” Ellen Page! Ellen Page s nadprirodzenými psychickými schopnosťami. A to už je nejaká kombinácia.:) Opäť iba na PS3. Jason? JAAAAASOOOON!

The Cave – Jar 2013 – PC, PS3, X360


Otec point&click adventúr Ron Gilbert pracuje okrem crowdfunded adventúry aj na ďalšej adventúre The Cave. Ako napovedá názov, dej je situovaný v záhadnej jaskyni, ktorá má vlastné vedomie a plní želania. The Cave pripomína skôr plošinovku a vôbec nie je point&click, no adventúroidnosť by mala byť prítomná vo veľkom množstve. Zaujímavým prvkom je, že na začiatku si vyberiete 3 postavy zo siedmych a podľa toho sa bude odvíjať príbeh.

Outernauts – 2013 – Facebook!!?!?!?!

Outernauts
Insomniac odjakživa robil veľké AAA hry pre Playstation a momentálne pracuje na …Facebookovej hre? Koľká dekadencia! Na druhej strane je to dôvod, prečo možno vznikne prvá seriózna FB hra. Čo do žánru by mala byť niekde v RPG škatuľke Pokémonov.

Quantum Conundrum – 21.6.2012 – PC, PS3, X360


Teta, ktorá vymyslela Portal, odišla z Valve, aby pracovala na vlastnom pokračovaní. Namiesto vytvárania portálov bude hlavným puzzle mechanizmom “menič dimenzií”. Všetky predmety v miestnosti zmení na chlpaté plyšové alebo olovené, alebo otočí gravitáciu a ďalšie výmysly.

Hell Yeah! – koniec 2012 – PC, PS3, X360


Princ podsvetia (králik z kostí) sa naserie potom, ako ho niekto odfotí so svojou kačičkou vo vani a fotky uploadne na obdobu internetu podsvetia. Rozhodne sa zabiť všetkých démonov, ktorí obrázky videli a smiali sa na nich. Používa pri tom cirkulárkový jetpack.:) S prehľadom najtrhlejšia hra na E3. Me gusta.

BandFuse: Rock Legends – koniec 2012 – X360

Guitar Hero bol kritizovaný za to, že hráči sa zdokonaľujú v hraní na inak nepoužiteľnú plastovú hračku. Odpoveďou bol Pro mód v Rock Band 3, kde bolo stále treba plastovú hračku a RockSmith s podporou akýchkoľvek elektrických gitár. Na ďalší level chce tento žáner posunúť Bandfuse. Na gitare vás naučí hrať rovno rocková legenda Slash z Guns N’ Roses.

Playstation: All-stars Battle Royale – koniec 2012 – PS3, Vita – Sony kopíruje Super Smash Bros. Hm.

Ni No Kuni – február 2013 – PS3 – Hrateľné Ghibli anime. V Japonsku vyšlo minulý rok, v Európe a Amerike vyjde budúci. Possibility of cuteness overload.

South Park: The Stick of Truth – RPG, na ktorom spolupracovali samotní tvorcovia seriálu. Snažili sa aby vyzeralo rovnako “shitty” ako seriál.:)

 

Pokračovania

Na E3 bolo predstavené strašné množstvo pokračovaní, o ktorých sa nejdem moc rozpisovať, kto hral predchádzajúce diely, domyslí si približne, o čo ide. Takže len v krátkosti, oznámené boli:

Assassin’s Creed III (október 2012)
Bioshock Infinite (26.2.2013)
Borderlands 2 (september 2012)
Call of Duty: Black Ops II (november 2012)
Crysis 3 (február 2013)
Dead Space 3 (február 2013)
DmC: Devil May Cry (wtf ten názov?)
The Elder Scrolls Online (zatiaľ toho moc nevieme)
Far Cry 3 (september 2012)
Gears of War: Judgement (2013)
God of War: Ascension (marec 2013)
Halo 4 (november 2012)
Hitman Absolution (november 2012)
Medal of Honor: Warfighter (október 2012)
Metal Gear Rising: Revengeance (2013)
Need for Speed: Most Wanted (kokso, EA už aj názvy recykluje z predchádzajúcich hier)
New Super Mario Bros U a New Super Mario Bros. 2 3DS (koniec 2012)
Pikmin 3 (2013 – Wii U)
Rayman Legends (koniec 2012 – Wii U)
Resident Evil 6 (október 2012)
Spliter Cell: Blacklist (jar 2013)
Starcraft II: Heart of the Swarm
Ďalší Tomb Raider (džízs, ako máme odlíšiť prvý Tomb Raider od nového keď sa volajú rovnako? …2013)
Zeno Clash 2 (2013?)

Technológie

wiiu
Nintendo odhalilo veľa detailov o ich novej konzole Wii U. Napríklad sme sa dozvedeli, že ten pritrúbený názov naozaj nezmenili, dotyková obrazovka ovládača zvláda len jeden dotyk naraz, konzola sa nedá postaviť vertikálne, bude mať spätnú kompatibilitu s Wii a začne sa predávať za neznámu cenu koncom roku.

Veľké gamepady sa dajú pripojiť len 2 a preto Nintendo vymyslelo “assymetric gameplay”, kde hráč s veľkým ovládačom robí iné veci ako hráči s malými. Ovládačmi. Výdrž baterky je 5 hodín.

Čo sa týka výkonu, nie sú dostupné oficiálne informácie, ale zdá sa, že výkon má o kúsok vyšší ako konzole aktuálnej generácie (X360, PS3). Tu sa ale tlačí otázka – nemalo by mať o dosť vyšší výkon? Veď XBox je na trhu už 6 a pol roka..

Sony ani Microsoft sa nenechali zahanbiť Nintendom a ich odpoveďou na Wii U je Xbox SmartGlass – technológia na prepojenie tabletov a smartfónov s XBoxom a Playstation Cross-Controller umožňuje zas používať PS Vita ako špeciálny ovládač k PS3. Riešenie od Sony možno aj prekonáva Wii U až na to, že pravdepodobne dopadne ako PS Move a nikto ho nebude používať.

Ako bonus na záver si dáme technologické demá Unreal Engine 4 a engine od Square Enix pre “next generation hardware”. Neviem čo myslia tým next-gen a kedy sa toho dočkáme, ale demo je epické.

Comments

Pridaj komentár