var title = “Edulinks #9: Learn To Code“;

Možno ste si stihli všimnúť, že bez programovania sa v dnešnom svete už skrátka nezaobídete. Otvoríte si Profesiu, hľadáte niečo nenáročné, tak si kliknete na „upratovač/ka“ a medzi požadovanými zručnosťami zbadáte „C++ pokročilý“.

OK, také zlé to pravdepodobne nie je, ale nejaké tie základné znalosti z programovania sa môžu vždy zísť. Nikdy neviete, kedy na vás vybehne bradatý chlap so slovami „Máš 10 minút na to, aby si mi  nakódil quicksort, inak vyhodím tú budovu do vzduchu“. A vy predsa nechcete, aby vás zastihli nepripravených.

Našťastie sa dá na internete nájsť prekvapivo veľké množstvo webstránok, ktoré vás tie základy naučia. Všetky z nasledujúceho zoznamu sa snažia podať ich záživne a interaktívne.

1) After Hours Programming

 Stránka, ktorá vám rýchlo a rozumne vysvetlí, na čo je ktorý programovací jazyk dobrý. Ponúka tutoriály v HTML, CSS, JavaScripte, PHP, či SQL. Na konci každej série máte kvíz z daného programovacieho jazyka. A ak budete šikovní, budú aj odznaky!

Inými slovami: AHP vás zoberie na výlet do ZOO, kde sa vo výbehoch spokojne pasú programovacie jazyky.

AAP

2) Codecademy

Naučte sa základy PHP, Javascriptu, jQuery, Pythonu a Ruby. Všetko robíte v interaktívnom prostredí priamo na webe a v každej lekcii vám zrozumiteľne vysvetlia, o čo sa vlastne s tými premennými/loopmi/arraymi snažíte. A zadarmo.

Inými slovami: Codecademy vás zoberie za ručičku do petting zoo a dovolí vám si zvieratká aj pohladkať.

Codecademy

3) LearnStreet

Prakticky to isté, čo Codecademy, len o niečo chudobnejšie začiatočnícke kurzy v JavaScripte, Pythone a Ruby.

LearnStreett

4) Code Avengers

Prídu vám všetky doterajšie weby nudné? Tak sa učte na Code Avengers kódiť v HTML/CSS a JavaScripte a zachráňte svet! Zároveň je to asi prvá stránka, ktorá má svoj vlastný amatérsky rapový theme song. And that’s definitely something.

CodeAvengers

5) Code School

Web Code School je oproti ostatným bohatšia o videotutoriály, screencasty a zadania. Na začiatku si vyberáte cestu – budete sa hrať s Ruby? Skúsite JavaScript? Chcete sa tvorivo vyžívať pri HTML/CSS? Alebo chcete nakódiť nejakú appku pre iOS? Jediná nevýhoda – ak chcete využívať všetky funkcie, niečo to stojí.

code_school

 6) Treehouse

Treehouse je pred ostatnými ešte o krok vpred. Funkciami sa podobá na Code School a ešte vám dá aj niečo navyše. Poviete si „chcem byť web developer“ a Treehouse vás prevedie od základov HTML až k praktickým záležitostiam, ako sú financie a marketing. Budete už ale musieť trochu viac zainvestovať.

Treehouse