Game of Thrones: Knihy vs. seriál

In Knihy, Seriály by mnyxtaLeave a Comment

Nikto z filmárov sa netají tým, že miestami od knižnej predlohy pomerne intenzívne upúšťajú. A keďže George R. R. Martin píše ďalšie knihy vskutku závratným tempom, filmári ho dobiehajú a rozdielov medzi knihami a seriálmi bude v piatej sérii ešte viac. Okultistickí fanúšikovia kníh budú večne hromžiť a tým, čo knihy nečítali, sú rozdiely ukradnuté. Ako sa podarilo tvorcom seriálu zlepšiť/sprzniť príbeh?

UPOZORNENIE:  Tento článok obsahuje spoilery jak sviňa

Cold Hands

Sympatický nemŕtvy jazdec na losovi. Sprevádza Brana a jeho družinu ďaleko na sever od Múru, aby konečne zistil, čo ten trojoký vták znamená. Vyzerá, že kedysi bol členom Nočnej hliadky (Sama oslovuje „brat“ a má čierne oblečenie) a má zmysel pre spravodlivosť (zavraždí rozpŕchnutých zradcov Nočnej hliadky pôvodne usídlených v Casterovom dome). V štvrtej sérii seriálu budete tohto mysteriózneho sympaťáka hľadať márne.

cold hands

Theonova sestra

V knihe dostala Theonova sestra oveľa väčší priestor, v seriáli mal zase oveľa väčší priestor Ramsay Snow, ktorý s chuťou týra jej brata a pripravuje ho o intímne partie. Zároveň v novej adaptácii trpí poruchou identity, keďže si nespomína, že sa volá Asha, ale myslí si, že jej meno je Yara. Je možné, že tvorcovia seriálu nechceli, aby sme si my diváci museli namáhať svoje unavené hlavičky. Ešte by sa nám náhodou Asha pomýlila s Oshou a zrazu by sme mali v tých stovkách postáv úplný chaos.

Ros a prostitútky

Seriál treba predať. To je samozrejmé. Čím viac pŕs, tým väčšia sledovanosť. Aj to je jasné. A aby sa na nás náhodou feministky nehnevali, treba vymyslieť komplexnejšiu postavu vykonávajúcu toto povolanie, nech náhodou nechodia sťažnosti, že príliš objektifikujeme ženské telo (aj tak je ale všetkým jasné, že na prihláške na kastingy bola jediná otázka v znení: „Máte problém s nahotou pred kamerou?“). A tak sa jednoduchá slečna zo Zimovresu dostáva až na kráľovský dvor. A keď si filmári uvedomili, že ju už príliš pretláčajú do hlavného deja, dali aspoň priestor Joffreyho sadistickej úchylke (ktorá je, zhodou náhod, v seriáli ešte o dosť drsnejšia, než v knihe, kde si šípy z kuše odniesli po väčšine iba zvieratká).

Robb a Talisa

Robb Stark v knihe nie je až taká prominentná postava, ale keďže sa podarilo zaobstarať atraktívneho herca, bolo ho už treba využiť. Romantická zápletka je v seriáli tiež oveľa rozvinutejšia než v knihe. Pôvodne nevýraznú Jeyne Westerlingovú premenovali na Talisu a dodali jej jemne exotický výzor. O to viac si ju diváci obľúbia a o to nepríjemnejší je pohľad na jej rozpárané brucho. Do pekla s tebou, Walder Frey! Jeyne z knižnej predlohy nestihla ani len otehotnieť a neprišla jej ani pozvánka na Red Wedding.

Arya a Tywin

Sériu scén, kde sa Arya stane Tywinovým poskokom v knihe nenájdete. Tam namiesto neho vystupuje Roose Bolton. Takto ale dostáva Tywin možnosť ukázať aj svoju ľudskejšiu tvár, keď v láskyplných rozhovoroch s mladou Aryou dáva chlapcovi (pretože Tywin je zjavne slepý a nikdy v živote nevidel dievča) múdre rady do života.

Brienne a Hound

Aká je pravdepodobnosť, že dve nesúvisiace dejové línie sa náhodne stretnú uprostred pustatiny? U Martina žiadna, v seriáli stopercentná. Scenáristi si povedali, že nechať Hounda umrieť čisto len na následky infekcie zo zranenia počas krčmovej bitky by nebolo dostatočne efektné. Tak si dopriali scénu plnú ťahania za vlasy, násilia na ženách a následnej Houndovej smrti.

Pridaj komentár