Guarding the Globe (Strážcovia planéty)

In Komiksy, Recenzia by KeramLeave a Comment

pcs_1-1347557177Tím Guardians of the Globe, patriaci vydavateľstvu Image Comics, mal a má podobne ako tímy Avengers a JLA svoje vrcholy, pády a vrcholy. Krátko po tom, ako nám bol predstavený v siedmom čísle série Invincible scenáristu Roberta Kirkmana, boli jeho členovia zmasakrovaní. Po uplynutí istého času sa šéf zodpovedný za obranu planéty Zem rozhodol, že by bolo načase založiť nový tím Guardians of the Globe. pcs_1-1347557187Nový tím bol dobrý a fungoval bezchybne až do chvíle, keď zistili, že ich šéf najíma v mene dobra rôznych psychopatických géniov, ktorý pre neho vyrábajú neporaziteľnú armádu zombie robotov. Ale pravidlo každého tímu je „my sa ešte vrátime“, a tak bol minulý rok založený nový, lepší, medzinárodný tím.

Členovia Guardians of the globe sú: superdôchodca Brit (celým menom Brittany), Black Samson (superčernoch), Shapesmith (marťanský menič podoby), Yeti (yeti), Kaboomerang (DC, aj Marvel majú bumerangy milujúcich zlosynov, Image má hrdinu), El Chupacabra (jeden z najlepších mexických superdinov, ktorý má problémy s chlastom), Outrun (Flash s kozami), Best Tiger (predstavte si Chow Yun-Fata letiaceho ovzduším, strieľajúceho z dvoch pištolí – ktorý má cez oči šatku), Japandroid (droid vo forme malého dievčatka, ktorý bol vyrobený v Japonsku), Knockout (boxerské rukavice jej dávajú nadľudskú silu), Pegasus (má krídla a randí s francúzskym superhrdinom menom Le Brusier – francúzskym bulldogom), Robot (niečo ako Iron Man), Monster Girl (Kirkmanova odpoveď na Hulka), Invincible (nový, černošský Invincible) a Lethan (neaktívny člen, ktorý je trápnejší než Aquaman).

pcs_1-1347557203Tento tím sa objavil minulý rok v šesťdielnej minisérii Guarding the Globe, v ktorej spoločne čelili hrozbe, akej dovtedy ešte nikdy nečelili. Teraz sa vracia nielen tím Guardians of the Globe, ale aj nadľudská hrozba menom Set. Členovia tímu síce majú nadľudské schopnosti, ale to neznamená, že nemajú úplne bežné ľudské problémy. Brit má problémy so svojím synom, ktorý trpí istou formou autizmu, Kaboomerang a Best Tiger si vyrazili do Hong Kongu, aby sa lepšie spoznali a rozbili pár hláv členom Triády, dokonca aj robotický poradca tímu menom Donald má problém zmieriť sa s tým, že v skutočnosti nie je človek, ale iba mozog v robotickom tele.

pcs_1-1347557215Ale toto je superhrdinský komiks a superhrdinské problémy na seba nenechajú čakať veľmi dlho. Prvým problémom je tajomný zlosyn na ostrove Failaka, ktorý má z nejakého dôvodu zriadenú vlastnú chovnú stanicu plnú žien, ktoré pre neho rodia veľmi špeciálne deti. Tie boli geneticky upravené pomocou drog a technológie, ktorú mu dodávala hong-kongská Triáda. S dodávkami je vďaka dvom členom Guardians of the Globe koniec, a to sa zlovestnému genetikovi ani trochu nepáči. Na druhej strane sveta, v Severnej Kórei práve prebieha pohreb nemenovaného vodcu a tyrana. A aj jemu, tak ako mnohým iným pred ním, pomohol k moci niekto oveľa mocnejší, kto má s armádou Severnej Kórei vlastné plány.

pcs_1-1347557227Na poste scenáristu vystriedal Benita J. Cerena a Roberta Kirkmana skúsený Phil Hester. V poslednej dobe je trendom, že úspešnú sériu opustia scenáristi, ktorý ju začali (Jason Aaron a jeho Wolverine) a za iných okolností by som mal obavy. Ale čítal som Hesterove príbehy zo série The Darkness a viem, že dokáže vyťažiť z komiksu a témy absolútne maximum. Hlavne sa mu podarilo v úvode zachytiť tú správnu Kirkmanovskú atmosféru a cynizmus. To sa nepodarí len tak niekomu. Uvidíme, či túto novú sériu dokáže ťahať úspešne ďalej, alebo po ňom preberie štafetu niekto iný. Zatiaľ to vyzerá veľmi
sľubne.

pcs_1-1347557257Kresbu dostal na starosť Todd Nauck, ktorý má s kreslením tímoviek skúseností viac než dosť. Či už ide o príbehy týmov Young Justice a Teen Titans od DC Comics, alebo New Men a Wildguard od Image Comics. Jeho štýl kreslenia má síce istú detailnú roztomilosť, ale nenechajte sa tým odradiť. Todd dokáže výborne rozfázovať akciu, potrpí si na detaily a vie, ako nakresliť príťažlivé ženy aj francúzskeho bulldoga. A to nezvládne každý. Áno, hovorím o tebe, Rob Liefeld, a tvojom pokrivenom pohľade na ľudskú anatómiu. Ako dlho ešte budeme musieť znášať tie tvoje nechutné a choré výplody? AKO DLHO EŠTE?! No… späť k téme.

Scenár je obstojný a hlavne nemusíte mať na pochopenie príbehu prečítanú sériu Invincible, ani predchádzajúcu minisériu Guarding the globe. Ak začnete prvým číslom, tak sa dozviete všetko dôležité, čo potrebujete vedieť. Na kresbu sa sťažovať nedá, tak mi zostáva iba dodať, že prvé číslo Guarding the Globe sa – ako som čakal – fakt podarilo. Tento komiks je pre vás správnou voľbou, ak máte radi príbehy z kirkmanovského univerza, aj keď chcete začať s novou sériou.

Pridaj komentár