Halloween sa blíži…povedal Mike Myers medzi nasadením masky a švihnutím kuchynského noža

In Filmy, Horor by Palo KnapkoLeave a Comment

Tak, a máme ho tu. Po uliciach sa preháňajú čarodejnice, lanterni, kostlivci, Frankensteinovské monštrá a v každom druhom okne číhajú z tmy vysvietené a rozškľabené tekvicové hlavy. ÁNO, Halloween si svoje miesto našiel aj v našej malej krajinke. Tento špecifický sviatok si našiel veľa fanúšikov aj medzi Slovákmi. Halloween nie je zaujímavý len faktom, že počas neho na zemský povrch vyliezajú príšery a monštrá a davy sa na jeden deň stratia v anonymite svojich temných alterég a protikladov. Halloween je jeden z najfilmovejších sviatkov. Ľudia sa radi boja, a preto nie je nič výnimočné, že Halloween sa viaže hlavne k hororovému žánru, no ľudia si s ním často spájajú len jednu filmovú sériu. To môže byť klamlivé, pretože by bolo od Mikea Myersa skúpe, ak by zožal všetku slávu…
carp

 

Muž s maskou, traumou, kuchynským nožom a potrebou rozsekať Jamie Lee Curtis

Napriek tomu, že celý Halloween sa netočí okolo Myersa, je dôležitou súčasťou tohto sviatku a filmovej popkultúry. John Carpenter v roku 1978 odštartoval hororovú sériu Halloween a definoval tak subžáner slasheru. Slasherové série sú dôkazom dezinformácie davov fanúšikov. Takmer každý pozná Piatok trinásteho, Nočnú moru z Elm Street či Halloween. No sú to informácie obmedzené a vzťahujú sa takmer len na názov a možno na skreslený či posunutý opis hlavnej zápornej postavy (napríklad doteraz si ľudia myslia, že vrahom prvého Piatka trinásteho je Jason Vorhees… a pritom je to jeho matka). Ak si útržkovito spomenieme na Mikea Myersa, monštrum-sériového vraha Halloweenu, vidíme muža s maskou a kuchynským nožom. Nevidíme jeho predhistóriu, atmosféru snímky, podmanivú Carpenterovu melódiu, ktorá ešte teraz naháňa zimomriavky a plíživé dusno.

halloweenPrvé dva diely Halloweenu svojím spôsobom tvoria jeden dvoj-film. Nadväzujú jeden na druhý, dopĺňajú sa a ako jeden, tak aj druhý odkrývajú časť z Myersovej minulosti. Ako to býva zvykom, treba sa napojiť na vlnu úspechu a vyčerpať (rozumej peniaze) z nej, čo sa dá. Tak to dopadlo aj s Halloweenom a už pri tretej časti sa zdalo, že Mike skončil. Tretia časť je unikátna hlavne tým, že s pôvodnou sériou nemá absolutne nič spoločné (je to absurdný príbeh o výrobcovi Halloweenskych masiek, ktorý chce pomocou televíznej hypnózy ovládnuť svet. Ani nemusíme hovoriť o absencii hlavného antagonistu Myersa) a priživuje sa len na úspešnej značke. Môžeme polemizovať, či je dobre, že vznikli ešte ďalšie diely. Svojou kvalitou dosť kolísajú, ale aspoň sa nehrajú na to, čo nie sú a z ríše mŕtvych opäť priviedli našu nesmrteľnú vraždiacu ikonu s maskou. Jedným z najleších pokračovaní je zrejme Halloween H20, ktorý nadväzuje na prvé dva filmy a je prínosom hlavne pre skalných fanúšikov Myersa.

Je zaujímavé, že Carpenter v prvom filme dokázal navodiť tak presvedčivú a ponurú jesennú atmosféru aj napriek faktu, že natáčal v Južnej Kalifornii a listy preháňajúce sa po opustených uliciach sú v skutočnosti z nafarbeného Halloween-3papiera. Snímka sa nezapísala len do análov žánru, ale od roku 2006 sa americká kongresová knižnica rozhodla, že snímka bude pre svoju „kultúrnu, historickú a estetickú“ hodnotu uchovaná v Národnom filmovm registri Spojených štátov amerických.
Postava, ktorá dielo ťahá vpred, je Mike Myers, na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že je to len prvoplánové vraždiace monštrum, no Carpenter v úvodnej scéne prvého dielu naznačil omrvinku motívu-traumy. Filmový kritik Aleksander Bečanovič píše:
Ocitáme se tváři tvář vrahovi, jsme donuceni vnímat jeho upřený pohled při sexuálne motivované vražde (která má rozměr formující traumatické zkušenosti)“.

 

Veď nie nadarmo sa tá tekvica rehoce…

…a to znamená, že si počas tohto sviatku užijeme aj trochu srandy. Halloweensky sviatok nemusí byť vždy spojený len s násilím, odrezanými hlavami a maniakmi v maskách, ale aj s humorom a cynizmom a v najlepšom prípade sú tieto dva aspekty prepojené.
ernestV osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch bol jedným z najznámejších filmových komikov Jim Varney, ktorého môžeme poznať ako jeho alterego Ernesta, ktorý zažiaril v snímkach ako Ernest v armáde, Ernest ide do Afriky, Ernest ide do školy, Ernest zachraňuje Vianoce alebo (a ten nás bude zaujímať) Ernest Scared Stupid. Filmy s Ernestom snúbia bláznivú komédiu s absurditou a Varneyho trochu patetickým až trápnym humorom. Výnimkou nie je ani Ernest Scared Stupid, ktorý sa odohráva počas Halloweenu. Ernest sa bude musieť postarať o zhmotnenú legendu-trola, ktorý bol desaťročia väznený pod starým stromom.

Ďalšími snímkami, ktoré si požičiavajú pre svoj dej kulisu sviatku, je napríklad The Hazing, film po kvalitatívnej a hereckej stránke pripomínajúci priemerné porno – nepobaví ani nevzruší. The Hazing hovorí príbeh o skupinke študentov, ktorí sa počas Halloweenu snažia dostať do školského klubu či spolku a musia preto splniť niekoľko úloh, medzi ktorými je aj krádež starej magickej knihy, ktorá mierne pripomína Necronomicon z Evil Deadu.

idle_hands_ver1Svoju komediálnosť nezaprie tiež Ruka zabiják, ktorá spočiatku pripomína typickú teenagerskú komédiu, no všetko sa vyostrí, keď sa hlavnému hrdinovi zblázni jeho pravačka a začne vraždiť všetko živé. Krv, humor a násilie je mottom aj ďalších snímok ako Satan’s Little Helper alebo Murder Party.
Filmy s tematikou sviatku je naozaj požehnane a za vymenovanie stoja aj Night of Demons 1, 2, 3, Trick or Treat, Hack-o Lantern, Monster Night, Jack-O, The Good Ghouls Go Bad a mnoho ďalších…
Aký máte svoj obľúbený diel série Halloween? Pri ktorom horore ste sa najviac báli alebo na ktoré dielko som zabudol? Pokojne ma doplňte v komentároch.

Pridaj komentár