IndieKicks #102: Ako mi zemiakový šalát pokazil Kickstarter

In Crowdfunding, IndieKicks by R@100Leave a Comment

Dnes tu nenájdeš klasické tipy na projekty. Ak si sa za posledný týždeň aspoň obtrel(a) o Kickstarter alebo internet všeobecne, tak ťa neminul projekt Potato Salad. Nebudem sa o ňom rozpisovať, takých článkov je dosť. Len v skratke, je to vtipný satirický projekt, ktorý baví na Kickstarteri ľudí aj jeho autora. Povedal by som, že sa z toho stala až šou. Autor chcel vyzbierať $10, ale za 6 dní od štartu už má vyše $55 000.

<rant>

Ale prečo o tom píšem? Lebo som jemne znechutený. Nie týmto projektom, ale tým, aké sú ľudia opice, vidia, že má niečo úspech, tak sa to snažia okopírovať. Ako som dnes prechádzal najnovšími projektami na Kickstarteri, tak mi až prišlo zle, hádam každý desiaty bol nejaký šalát, iný zemiakový šalát, lepší zemiakový šalát, vajíčkový šalát, kapustový šalát alebo iné jedlá s cieľovou sumou okolo $10. Tých projektov sa za posledný týždeň vynorilo asi 50.

Odkedy zrušili overovanie projektov, teda nejaké to filtrovanie a zmiernili podmienky pre projekty, tak sa z Kickstarteru stal strašný bordel a zaberie to omnoho viac času prelistovať sa k niečomu rozumnému. Ale bol to logický krok, portál je obľúbený a zamestnávať niekoľko ľudí len na schvaľovanie projektov je asi neúnosné. Našťastie, spolu s tou voľnosťou pridali nové kategórie a lepšie filtrovanie (napríklad “by magic”), čo veľmi pomáha.

Takže nie som sklamaný z Kickstarteru, ale z tých ľudí, ktorí vykrádajú projekty štýlom “hej, jemu to vyšlo, tak skúsme niečo podobné alebo nie, presne to isté”. A to nie je len problém tohto šalátu, ale viacerých projektov už dávnejšie, len tu sa to prejavilo až moc a príliš mi to udrelo do očí.

</rant>

A nabudúce už budú klasické tipy.

Pridaj komentár