IndieKicks #121: Pošli Bobra na Mars a svoje meno na Mesiac

In Crowdfunding, IndieKicks by R@100Leave a Comment

Je to len pár týždňov, čo Philae lander pristál na kométe a teraz tu máme 2 projekty, ktorých cieľom je posunúť prieskum slnečnej sústavy o niečo ďalej. Snáď sa tak v najbližších 10 rokoch dozvieme niečo viac o Marse a Mesiaci.

 

Bruce Willis na Mesiac

Možno si hovoríš, prečo ísť zas na Mesiac, veď tam len nedávno pristálo vozítko Nefritový králik, to nemáme nič lepšie na práci? Prečo skúmať zas Mesiac? Keď už pre nič iné, tak preto, lebo teraz pôjde o hlbšie, doslova hlbšie, v zmysle 100 m pod povrchom, poznanie Mesiaca. Cieľom Lunar Mission One bude pristáť na Mesiaci a zobrať vzorky spod povrchu. Súčasťou príprav je preskúmanie a vyvinutie nových technológií, hlavne na vŕtanie (možno by si mali pozvať odborníka Bruca Willisa alebo ho tam rovno poslať). Dostať vŕtací systém na Mesiac a potom ho tam na diaľku ovládať nebude žiadna hračka, chce to poriadnu prípravu. Minimálny cieľ je dostať sa aspoň 20 m pod povrch a ideálne až 100 m, kde bude môcť robotický lander odobrať vzorky, ktoré sú až 4,5 miliardy rokov staré, a tak zistiť viac o zložení najväčšej obežnice Zeme. Týmto zistíme viac aj o samotnom ranom vývoji slnečnej sústavy, o vzniku našej planéty a podmienkach, ktoré viedli k vzniku života na Zemi.

Za podporu projektu 30timi librami dostaneš svoje meno na web projektu, ale hlavne aj do časovej kapsuly, ktorá poputuje na Mesiac a bude tam v rámci misie zahrabaná. Ak pridáš ďalších £30, dostaneš svoj “memory box”, digitálne miesto, kam nahráš ľubovoľné/osobné dáta, ktoré sa uložia v kapsli v rámci súkromného archívu. Druhou časťou kapsuly bude verejný archív, ktorý bude obsahovať dáta o živote na Zemi a histórii ľudstva, databázu zemských druhov a pod.

Dôležitá informácia na koniec, štart misie bude v roku 2024 (vtedy sa raketa s landerom odlepí od Zeme). Hlavné práce na projekte sa začnú až po úspešnom skončení kampane.

 

Pošli Bobra na Mars

Pokiaľ sa ti zdá, že Mesiac je príliš blízko, čo tak Mars? Northern Light je misia, ktorá chce dostať ďalšieho robota na Mars, preskúmať povrch, niečo pod povrchom a atmosféru. Pristávací modul nebude ani zďaleka tak veľký, ako sme zvyknutí od NASA, predsa ide o kanadský projekt s obmedzeným budgetom. Čo sa týka roveru, bude tam micro-rover Beaver. Vedci z Algonquin Radio Observatory to vôbec nemajú ľahké, keď sa im dostal do rúk jeden z najväčsích otočných satelitov na Zemi (46 m), tak mali čo robiť, aby ho opravili. Teraz je už funkčný a komunikácia s Marsom je zabezpečená. Lander aj Rover sa už testujú v špeciálnych komorách, aby sa zistilo, či prežijú cestu a pristátie a samozrejme, aby sa už teraz mohli odstrániť možné problémy. Na rozdiel od Lunar Mission One, tento projekt má väčšinu prác za sebou a štart by sa mohol uskutočniť už v roku 2018.

Za $10 dostaneš odmenu 10MB miesta na dáta, ktoré poletia na Mars a môžeš tam nahrať, čo sa ti uráči. Tvoja nahrávka sa stane súčasťou archívu na červenej planéte. Za väčšiu podporu môžeš dostať rôzny merchandising v podobe frisbee, nášivky, trička… Ale ak podporíš projekt aspoň $2, dostaneš možnosť hlasovať za jedno z 3 vybraných pristávacích miest a môžeš takto ovplyvniť misiu samotnú.

 

 

Pridaj komentár