IndieKicks #124 – Každá domácnosť si zaslúži svojho robota

In Crowdfunding, IndieKicks, Tech by R@100Leave a Comment

Crowdfundovať sa dá už asi všetko, aj začiatok vzbury strojov. Teda nie konkrétne vzbura, len rôzne roboty, ktoré by sa vzbúriť mohli.

#1 LUNA – každá domácnosť si zaslúži robota

Luna je (teda bude) osobný domáci robot, niečo ako Serge z Capricy. Bude mať všetko, čo od robota očakávaš – super aplikácie, fíčury a úžasnú osobnosť. V podstate to bude počítač na kolieskach v shiny obale, ku ktorému môžeš pridať rôzne funkcie pripojením zariadení do USB portov. Operačným systémom bude ROS (linuxová distribúcia pre roboty) a pokiaľ vieš programovať, nič ti nebude brániť v úprave a pridávaní funkcií. Čo na alebo v Lune nájdeš? HD kameru, dotykovú obrazovku, štandardnú PC architektúru (upgradu nič nebude brániť), pohyblivé ruky, dokonca držiak na prenášanie a aby to malo zmysel, tak bude vysoká skoro ako človek. Čo sa výdrže týka, tak bez nabitia zvládne fungovať 8 hodín.

Chceš už teraz svojho domáceho robota? Ešte si musíš počkať, ale za $999 (+ poštovné) ho môžeš mať už o rok.

#2 ZANO – autonómny lietajúci drón

Ak ti nepríde domáci pomocník dosť cool alebo nebezpečný (vzbura strojov), čo povieš na miniatúrnu quadkoptéru, ktorá je trošku inteligentná a dokáže spolupracovať s inými svojho druhu? Zatiaľ sa báť nemusíš, ide čisto o natáčanie videa a fotografovanie. Zano ovládaš mobilom, prikážeš mu, kam ísť a odkiaľ ťa odfotiť. Selfie už nikdy nebudú ako predtým, hlavne v kombinácii s automatickým zdieľaním na sociálne siete. Prípadne, ak chceš dynamickejšie fotky či video, môžeš sa nechať Zanom sledovať až rýchlosťou 40 km/h, alebo ak ich máš viac, tak ťa natočia rovno z viacero uhlov. Ak by drón zaletel príliš ďaleko alebo mu dochádzala batéria, automaticky sa vráti k mobilu. A keď sa ti nechce fotiť, len sa hrať, tak ho prepneš do Free Flight módu a môžeš si poletovať.

Jeden drónik ťa vyjde na £149 a dostaneš ho (snáď) v júni 2015. Myslím, že určite nebude problém spraviť plugin pre Lunu, vďaka ktorému by dokázala komunikovať so Zano, a tak mať vlastný kŕdeľ drónov, ktoré by sa chodili samé dobíjať. Krásna predstava, že?

#3 Robotické rameno do vrecka

Čo ešte chýba Lune k ovládnutiu sveta? Možno nejaké nástroje na výrobu nových robotov. S tým by mohla pomôcť špeciálna robotická ruka, síce len vo vreckovej veľkosti, ale niekde začať treba. Ale teraz vážne, MeArm je rameno s 3 motorčekmi, ktoré mu umožňujú pohyb a uchopenie predmetov klepetom. Je to pekná hračka na výuku robotiky, prípadne si k tomu môžeš napísať program na ovládanie pomocou PC alebo použiť MeBrain s joystickmi.

Sadu MeArm + MeBrain môžeš mať v júni 2015 za £55.

Pridaj komentár