IndieKicks #56: Lietam, lietaš, lietame!

In Crowdfunding, IndieKicks by R@100Leave a Comment

Vždy som chcel mať vlastnú helikoptéru na diaľkové ovládanie a teraz tu mám na výber 2 quadro/hexakoptéry. Komu to príde prízemné, môže podporiť vývoj rakety na nosenie CubeSatov na orbit. A pre fanúšikov elektróniek sú tu cool hodiny.

1) Spiri, a programmable flying robot

Sľúbil som lietajúce veci, tak prečo nezačať quadrokoptérou? Spiri je malá lietajúca vec so štyrmi rotormi. So sebou si nesie HD kameru a zopár senzorov (GPS, tlak, teplota, akcelerometer, gyroskop, magnetometer,…). Softvérová výbava je čiastočne proprietárna (stabilizácia, low-level) a čiastočne open-source (API), takže si pre Spiri môžeš napísať aj vlastný kus kódu, naprogramovať správanie, dráhu letu a pod. Na jedno nabitie sa udrží vo vzduchu 10 až 15 minút. Ale práve najlacnejšia záležitosť to nie je, Spiri 1.0 stojí $520 (+ $30) a predpokladaný čas dodania je apríl 2014.

2) Hex: A copter that anyone can fly!

Pre menej náročných, čo si chcú len zalietať a nepotrebujú mašinku napratanú senzormi, je tu Hex, nanokoptéra, ktorú ovládaš pomocou mobilu. Čo sa doletu týka, tak zvládne na jedno nabitie lietať zo 5 minút, odnesie max. 30g náklad a môžeš ju ovládať na 50 metrov. Slabší výkon, parametre, ale aj nižšia cena, základný set – quadrokoptéra, ťa vyjde na $49 (+ $10). Základná hexakoptéra je za $69 (+ $15) a dokonca set dvoch quadrokoptér, pre doublefun, stojí $99 (+ $15). Ak ti nestačí lietanie a chceš vidieť, čo vidí koptéra, od $159 (+ $15) máš všetko aj s webcamerou. Ale ak chceš niečo úplne awesome, je tu Hex Spy Set! Za $469 (+ $20) dostaneš ku všetkému ešte aj okuliare, vďaka ktorým budeš vidieť všetko z pohľadu Hex. A na čo netreba zabudnúť, všetko je to open-source a open hardware.

3) NE-1 Rocket

Päť, či pätnásť minút lietania, čo tak to mnohonásobne natiahnuť a rovno až na orbit? Cieľom projektu je vyvinúť lacnú raketu, ktorá by dostala malú nálož až na orbit. Tým by sa malé projekty nemuseli spoliehať na komerčné lety, ktoré vynesú ich malé satelity do vesmíru a mohli by si to všetko zariadiť sami. Raketa sa bude dať používať dookola, čiže žiaden odpad a stavať odznova. Týmto by sa cena za vynesenie 1 kg nákladu mal dostať asi na $5000, čo je oveľa menej ako pri komerčných letoch. Testovací let sa má uskutočniť v októbri 2014 a ako odmenu za podporu môžeš dostať prístup k videám a záznamom telemetrie z rakety ($25). A keď si z US alebo to máš komu poslať, za $50 dostaneš certifikát, ktorý bol vo vesmíre (teda aspoň sa pokúsia vytlačený certifikát naložiť do rakety) a po úspešnom návrate ti ho pošlú.

BONUS: Nixie Tube Clock

A kúsok úžasnosti na koniec. Video hovorí za všetko, super retro hodiny, ktoré sa hodia do každého steam elektrónkopunkového bytu. Pre kutilov bude stačit reward za $110 (+ $10), kde dostaneš dosku s obvodmi a zvyšok si dokúpiš sám. Ale ak chceš, komplet zložené hodiny dostaneš od $400 (+ $15).

TEASER

O týždeň sa moc tematicky neposuniem a vyberiem zopár technických tipov. Napríklad niečo takto sci-fi.kt56q

Pridaj komentár