IndieKicks #60: Slowmo, time lapse a 3D modelling vychytávky z Kickstarteru

In Crowdfunding, IndieKicks by R@100Leave a Comment

Dnešné tipy vôbec nie sú lacné, ale tak to už pri fototechnike chodí. Od slow motion k time lapse, a k tomu ešte 3D skenovanie okolia a interakcia s virtuálnymi objektami.

edgertronic – The first affordable high speed video camera.

Myslím, že sa všetci zhodneme na tom, že niektoré spomalené zábery sú prinajmenšom zaujímavé (výstrel zo zbrane, prasknutie balónika…). A možno by si si chcel/a niečo také natočiť sám/sama. Ale taká kamera, to je veľmi profi (čítaj drahá) záležitosť. Tento projekt sa aspoň trochu snaží znížiť cenu, a tým zvýšiť dostupnosť. edgetronic dokáže zachytiť až 17 791 snímkov za sekundu, ale pri rozlíšení 192×92 pixelov. Pri 494 FPS dokáže už zhotoviť záznam v rozlíšení 1280×1024 pixelov. A čo to stojí? Necelých 5 tisíc dolárov ($4895), ale s poštovným len v US. Cena sa môže zdať horibilná, ale ceny profi kamier sú aj 10x vyššie.

The Lens Apparatus, Time Lapse Lens Motion Control

Ďalší trend v zaznamenávaním obrazu/videa je TimeLapse. Čo je presným opakom SlowMotion záznamu. SlowMotion – niekoľko stovák obrázkov za sekundu, TimeLapse – jeden snímok za niektoľko minút/hodín. Tento projekt neponúka kameru či fotoaparát, keďže na toto netreba žiaden špeciálny. Tu ide o prídavné pimprlátko na ovládanie zaostrenia na zrkadlovke. Pri TimeLapse sa používajú rôzne mechanizmy na pohyb, aby záznam nebol úplne statický. Ale v niektorých prípadoch by sa hodila aj zmena ostrosti, zaostriť na bližšie, vzdialenejšie objekty. A toto umožňuje Lens Aparatus. Naprogramuješ si, kedy sa má kam zaostriť, pripneš zariadenie na objektív a si pripravený/á. Základnú výbavu môžeš mať za $395 (+ $30), a to možno už v decembri.

Structure Sensor: Capture the World in 3D

Structure Sensor stačí pripojiť k tabletu (zatiaľ iPad), nainštalovať appku a môžeš vďaka nemu skenovať priestor. Vďaka vysielaniu IR žiarenia a senzoru ti presne zmeria napr. rozmery miestnosti, naskenuje akékoľvek objekty a vytvorí z toho 3D model, ktorý si môžeš uložiť, poslať niekomu… Zariadenie sa dá využiť aj na hranie (keď niekto na to vyvinie hru). Dostupné bude vývojové prostredie, zdrojové kódy ukážkových aplikácií, čiže vývojárov nebude nič zdržovať vo vývoji nových.

 BONUS: Alva – More Lightbulb Lamps!

Stolná lampa v tvare veľkej, asi 30cm žiarovky, ktorá svieti vďaka LED diodám. Dalo by sa povedať, že je to dizajnérska blbôstka. A za hrozné prachy $520 (+ $120), ale už sa našlo 56 ľudí, ktorí tento projekt podporili. Tak ak nevieš, čo s peniazmi… daj ich mne 🙂

TEASER

Nabudúce skúsim nájsť zopár obskurností, kde si nie som istý, if awesome or just weird.

ikt60q

Pridaj komentár