IndieKicks #68: Lensflare ako od Abramsa

In Crowdfunding, IndieKicks by R@100Leave a Comment

Dávno som nemal technické projekty, tak sa k nim jemne vrátim, zájdem až k open source, open source hardware, k programovaniu a rôznym gadgetom pre domácich kutilov programátorov. Ale aby som nevynechal ani menej softvérovo založených, ako bonus tu je špeciálna šošovka pre iPhone, s ktorou dosiahneš lensflare ako od M̶̶̶a̶̶̶t̶̶̶t̶̶̶e̶̶̶l̶̶̶a̶̶̶ J.J. Abramsa.

1) Kano: A computer anyone can make

Mám pocit, že v dnešnej dobe sa už deti nehrávajú tak ako za našich čias (v minulom desaťročí, tisícročí). Už musia mať super hračky alebo rovno počítač, kde sa “len” hrajú a pomaly si ani nevedia postaviť niečo z Lega. Čo tak využiť moderné technológie a trochu podporiť ich kreativitu? Kano je minipočítač, konkrétne Raspberry Pi, ktorý dostaneš v peknom balení, s klávesnicou, káblikmi, skrinkou, už to ostáva len zložiť, skoro ako Lego alebo inú skladačku. A po zapojení k monitoru môžeš začať programovať, hackovať Minecraft, upravovať hry alebo hocičo iné jednoduchou hravou formou. Ku všetkému je návod a cieľom je, aby to deti bavilo a niečo sa pri tom aj naučili. Prototypy sú už na niektorých školách, kde z nich majú veľkú radosť. Tento projekt chce zvýšiť dostupnosť a rozšíriť Kano po celom svete. Za $119 môžeš mať vlastný kit a tvoje meno sa dostane aj do zdrojového kódu. Ak už máš Pi, tak za $9 dostaneš OS, ktorý na Kano poháňa, alebo za $64 klávesnicu, ktorá je pri vyššej sume súčasťou sady.

2) Micro Python: Python for microcontrollers

Stále ostanem pri programovaní, aj keď menej hravou formou a bližšie k hardvéru. Micro Python je programovací jazyk, určený na ovládanie microcontrollerov, ktoré ho podporujú. Ak ovládaš Python, tak vieš všetko, čo potrebuješ. Tento projekt by sa dal prirovnať k Arduino, len s tým rozdielom, že Micro Python doska je výkonnejšia, ľahšie programovateľná a na PC nepotrebuješ kompilátor. Napíšeš kód, nahráš ho na dosku a funguješ. Ako pri iných doskách, aj do tejto si môžeš pripojiť rôzne zariadenia na vstup/ výstup. Cena je tiež slušná, jedna doska za £24 (+ £4).

3) 1Sheeld: Replace your Arduino shields with your smart phone!

Keď som už spomenul Arduino, tento projekt nemôžem vynechať. Namiesto toho, aby si si kupoval x rozšírení/štítov, môžeš použiť svoj mobil pomocou Bluetooth. Stačí pripojiť 1Sheeld k Arduino doske, spárovať s mobilom a môžeš ho využívať ako rôzne shieldy, napr. LED, gyroskop, GPS, tlačidlo, WiFi, akcelerometer… V mobile vyberieš, čo má emulovať, prípadne viac vecí naraz, vstupných aj výstupných. Aplikácia v mobile funguje aj spolu s Taskerom, čo otvára ďalší rad možností, ako túto vychytávku využiť. Ak si Arduino kutil a máš plnú hlavu nápadov, 1Sheeld bude pripravený na použitie v máji 2014 a za $49 (+ $10) je tvoj.

BONUS: 1.33x Anamorphic Adapter Lens for iPhone 5/5S

Dzindzíkov pre iPhone, teda priamo pre natáčanie videa jeho pomocou, nikdy nie je dosť. Táto úžasná anamorfická šošovka spraví z každého záberu umelecké dielo hodné J.J. Abramsa, hlavne kvôli lensflare efektu, ktorý týmto spôsobom získaš. Ale popri tom získaš aj lepšie zorné pole a iné výhody, čo prináša takéto natáčanie. Za $125 (+ $10) sa aj z tvojho amatérsky natáčaného videa na iPhone (5/5S) môže stať profesionálne vyzerajúci záznam, len nezabudni, že lepšia technika z teba nespraví profíka.

Pridaj komentár