IndieKicks #70: Lietanie, vesmír a prepravné trubice ako z Futuramy

In Crowdfunding, IndieKicks by R@100Leave a Comment

Minulý týždeň mi to nevyšlo, ale teraz tu už mám naozaj projekty týkajúce sa technológií, ktoré majú zmysel a nie sú len pre osobné potešenie.

1) CAT: Launch a Water-Propelled Satellite into Deep Space

Druhý pokus o vyzbieranie financií na vypustenie malého satelitu do hlbokého vesmíru. Prvýkrát bol cieľ vyzbierať 200 tis. dolárov, teraz je hranica 50 tis. a už je prekonaná. Satelit bude CubeSat v konfigurácii 3U (3 kocky spojené dohromady). Podobných CubeSatov lieta na zemský orbit pomerne dosť, ale cieľom tohto je dokončiť vývoj a otestovať nový pohon pre tieto malé satelity. CubeSat Ambipolar Thruster, skrátene CAT, je nový spôsob pohonu, napájaný Slnkom a poháňaný vodou.

Vďaka tomuto by sa mohli misie satelitov do vesmíru mnohonásobne zlacniť. Čo sa týka výroby a vynesenia na orbit, CubeSat je tisíc až desaťtisíc krát lacnejší ako bežný satelit. Čiže lowcost výskumy by sa dostali na doteraz nedosiahnuteľné miesta. Oproti iným pohonom je CAT veľmi efektívny, 5kg CubeSat s 2,5 kg paliva by dokázal prekonať vzdialenosť medzi Zemou a Marsom (80 mil. km)*, pričom ostatné pohony by neprekonali ani vzdialenosť k Mesiacu (~400 tis. km).

Za podporu projektu môžeš dostať certifikát s nálepkou ($10), od $25 (+$2) dostaneš nášivku a 10 HD obrázkov CAT motoru. A od $39 môžeš mať svoje iniciály vyryté (teda laserom vypálené) na satelite, prípadne ak chceš poslať do vesmíru svoje celé meno, bude ťa to stáť $60 (+$5), ale dostaneš k tomu aj tričko.

2) PERLAN MISSION II: Help us build a glider to soar to near spaaaaaace!

Nech sa od vesmírnej témy moc nevzdialim, tu je odvážny projekt, ktorý chce dostať klzák so živým pilotom do výšky 27 km. Nie je to síce “vesmír”, ale je to vyššie, ako môže letieť SR-71 Blackbird. Keď sa im to podarí, bude to nový svetový rekord, ktorý teraz drží Perlan 1 s výškou 15,74 km. Ako sa tam dostať? Nebude to jednoduché (popis vo videu). Skrátene, do výšky 10 km ich vynesie lietadlo a odtiaľ už budú musieť využiť rôzne vzdušné prúdy, vysokohorské aj polárne a budú dúfať, že to postačí. Čo z toho môžeš mať ty? Môžeš sa stať súčasťou rekordu, za $29 dostaneš svoju fotku (2,5 x 2,5 cm) na plášť klzáku, ktorý bude potom vystavený v Smithsonian National Museum of Air. Sú aj iné odmeny, záznam z letu s poďakovaním špeciálne pre teba, prípadne väčšia fotka na lietadle.

 

3) PowerUp 3.0 – Smartphone Controlled Paper Airplane

Keď som sa dostal už k lietaniu, tu je malé lietadielko. Papierové lietadielko. Keby bolo len z papiera, to by nebolo nič špeciálne, ale keď sa pridá motor a diaľkové ovládanie, máme tu krásny gadget a zábavu na dlhé chvíle. Stiahneš aplikáciu, vyrobíš lietadlo z papiera, pripevníš naň motor, spáruješ motor s mobilom a si pripravený lietať. Celé zariadenie je odolné voči nárazom a pádom, tak sa sa nemusíš báť testovať svoje lietadlá a ničiť ich neopatrným ovládaním. Takže čo ťa delí od toho, aby si sa stal pilotom? Len $40 (+ $20) a počkať si do mája 2014, kým sa tento gadget vyrobí a dostane k tebe.

BONUS: ET3 Hyperloop CA Proposition 2014

Ani v bonuse nebudem odbiehať od technológií, no teraz to nebude finálny produkt, ale len návrh. Ide o prepravu budúcnosti (naprieč USA za 45 minút), doprava vo vákuových trubiciach, ktorými sa preháňajú kapsule s cestujúcimi a nákladom. Napájaná je solárnou energiou, je tichá (žiaden odpor vzduchu, žiadne trenie), hyperrýchla a lacná. Škoda, že v ceste stoja politici nehľadiaci do budúcnosti, ale do svojich peňaženiek. Z tohto by asi nemali také “zisky” ako z iných, drahších spôsobov dopravy, napr. 10x drahšej vysokorýchlostnej vlakovej trate. Kampaň je určená na prekonanie tohto “problému”, na napísanie kvalitného návrhu, ktorý mestské zastupiteľstvo len tak nezmietne zo stola, treba kvalitných právnikov, ktorí stoja veľa… Na to všetko treba peniaze. Už teraz sa pripravuje, teda zabezpečuje miesto na 3 míľovú ukážku dráhy. Ak by ti odmenou za podporu projektu nestačilo, že pomôžeš budúcnosti, tak dostaneš ešte nálepky, náramok a podobne, podľa sumy, ktorou projekt podporíš.

* Vzdialenosť medzi Zemou a Marsom je 54.6 – 401 miliónov kilometrov, záleží na ich vzájomnej pozícii.

Pridaj komentár