IndieKicks #92: 6 crowdfundingových platforiem, ktoré ti pomôžu získať peniaze na tvoj vysnívaný projekt

In Crowdfunding, IndieKicks by R@100Leave a Comment

Dnes tu nenájdeš klasické tipy na projekty, ktoré sa oplatí podporiť. Ponúknem ti ale platformy/stránky, na ktorých môžeš podporiť alebo nájsť podporu pre vlastný úžasný projekt. Tých stránok je neúrekom, tak vyberiem zopár, ktoré sú mne najbližšie, či už geograficky, alebo typom projektov. Pre tých, ktorí nemáte tušenia, čo crowdfunding je a ako funguje, môžete si prečítať náš článok “Čo ten Kickstarter robí?“.

Kickstarter

Kickstarter logoBezpochyby jeden z najznámejších crowdfundingových portálov na svete má za sebou piate narodeniny a za tú dobu odštartoval tisíce projektov. Projekty môžu zakladať ľudia z USA, Kanady, UK, Austrálie, Nového Zélandu a teraz sa pridalo aj Holandsko.

Všetky založené projekty majú fixný cieľ, čiže nedostanú žiadne peniaze, pokiaľ sa nevyzbiera aspoň cieľová suma. Autori musia pri stanovení cieľov počítať s tým, že Kickstarter si “nechá” 5% z vyzbieranej sumy a pri platbách cez Amazon si ten nechá 3-5% z platby. No okrem platby cez Amazon môžeš na platbu použiť priamo kreditnú kartu. Peniaze za podporu projektu sa odčítajú z účtu až po úspešnom ukončení fundovania (čo je maximálne 60 dní od začiatku). Teda v deň ukončenia projektu a v prípade, že získal cieľovú sumu.

Indiegogo

Indiegogo logoĎalším z veľkých a mnou obľúbených portálov je Indiegogo. Hlavným rozdielom oproti Kickstarteru je možnosť vytvárania projektov takmer odvšadiaľ (z vyše 200 krajín) a stanovenie flexibilného alebo fixného cieľa. Pri flexibilnom cieli si autor stanoví ideálnu sumu, ale na rozdiel od fixnej dostane vyzbierané peniaze, aj keď ich bude menej ako cieľová suma. To môže spraviť napríklad v prípade, keď vie, že niečo spraví nezávisle na vyzbieraných financiách.

Treba si dať pozor na rozdielne poplatky. Pri fixných cieľoch sú 4% pre Indiegogo a ~3% pre PayPal, pri platbe kreditkou nie sú žiadne. Ale pri flexibilných cieľoch sa líšia podľa toho, či sa dosiahne požadovaná suma alebo nie. V prvom prípade sú poplatky ako pri fixnej kampani, v druhom si Indiegogo zoberie 9%. Podrobne to nájdeš v tabuľke. Na rozdiel od Kickstarteru sa ti peniaze stiahnu z účtu v momente podporenia projektu a v prípade neúspechu sa ti vrátia.

Startovač

startovac logoTento portál je určený prevažne pre české projekty, ako je už z názvu jasné. Za rok fungovania má na svojom účte zopár úspešných projektov a ďalšie pribúdajú. Tak ako Kickstarter, Startovač podporuje len kampane s fixným cieľom. Poplatok za úspešnú kampaň je 9% a platiť môžeš kartou, prevodom, PayPalom, či pomocou SMS. Poplatky sa líšia podľa typu platby, podprobne všetko nájdeš vo FAQ. Maximálny čas, do kedy sa môžu vyberať financie je, ako pri predošlých, 60 dní od začiatku kampane.

Ideas Starter

ideasstarter-logoJe to prvý slovenský crowdfundingový portál, ktorý sa spustil len pred nedávnom. Zatiaľ tam veľa projektov nenájdeš a tie, čo tam zatiaľ sú, to nebudú mať ľahké, kým sa nezvýši návštevnosť, popularita a neobjavia ho potenciálni sponzori či nadšenci, ktorí radi podporia nezávislé projekty.

Financovanie projektov funguje bežným spôsobom, s možnosťou výberu flexibilného financovania. Tu nezáleží, či si vyberieš fixné alebo flexibilné financovanie, poplatok pre Ideas Starter je 8%. Zaplatiť môžeš pomocou GoPay alebo PayPalu. Oproti ostatným platformám sa tu dá zvoliť doba na podporu projektu až 90 dní od začiatku kampane.

Patreon

TPatreon Logoento portál je trošku odlišný od predošlých. Nezbierajú sa peniaze na nejaký projekt, ktorý sa uskutoční a koniec, ale postupne v meších sumách sa platí autorom a umelcom za nové diela, epizódy, skladby, kresby. Odlišuje sa to aj tým, že nie si označený ako “funder”, ale ako “patrón” projektu.

Funguje to vo forme predplatného, napríklad 1 dolár za nový diel webkomixu s limitom 5 dolárov na mesiac. A potom zakaždým, keď autor uverejní novú časť, sa ti stiahne suma z účtu. Samozrejmosťou sú rôzne výhody ako špeciálne epizódy, behind the scenes a v podstate čokoľvek, čo motivuje ľudí takýto projekt podporiť.

Quirky

Quirky logoToto je portál, ktorý sa od najviac odlišuje od “bežných” crowdfundingových stránok. Quirky človeka (vynálezcu) prevedie celým procesom od zhodnotenia projektu a postupného vylepšovania nápadu, cez výrobu, až po samotný predaj.

Ako vynálezca môžeš ukázať svoj jedinečný nápad na produkt, komunita to zhodnotí, navrhne zmeny, úpravy, cenu. Odborná porota to zhodnotí, ak ti projekt zamietnu, môžeš zapracovať návrhy na zmeny a opäť sa vrátiť. Ak uspeješ, Quirky zabezpečí kompletnú výrobu a následný predaj produktu vo svojom obchode. Podrobnejší popis, ako to funguje, nájdeš na startitup.sk.

Pridaj komentár