Juliána Chomová: „Podivní ľudia sú skvelými predlohami na postavy do ďalšieho komiksu.“

In Rozhovor by RayinerLeave a Comment

Väčšina z vás ešte určite o tejto mladej talentovanej dievčine nevie. Juliána Chomová, študentka posledného ročníka VŠVU v Bratislave, svojimi komiksami a ilustráciami zaujala niekoľko ľudí – vrátane mňa. Raz melancholické, potom zase optimistické a plné farieb.

Holdovala si umeniu a kresleniu ako takému už od malička?
Áno, ale nekládla som tomu veľký význam, myslím, že som bola úplne obyčajná. Asi 9 rokov som chodila na ZUŠ v Košiciach a brala som to ako zábavu, keď mi na konci základky došlo, že jediné, čo mi ide, je kreslenie. Tak som skúsila talentovky na Školu úžitkového výtvarníctva (tiež v KE), tam ma to už naozaj začalo napĺňať, tak som šla následne na VŠVU.

Čo ťa zvykne motivovať ku kresleniu?
Motivovať ma môže čokoľvek. To sa nedá jednoznačne povedať. Sú to podnety z okolia, komiksy, ktoré čítam, filmy a moja mačka. A napríklad aj podivní ľudia sú často skvelými predlohami na postavy do ďalšieho komiksu. Ale najradšej mám zvieratá a ich kožúšky (preto mám mačku).

01na blog

Spomínaš si na časy, kedy sa ti podarilo spraviť tvoju prvú serióznu prácu a povedala si si, že je to vážne dobré?
Skôr si pamätám, keď som spravila veľmi podpriemernú vec po prvom semestri v ateliéri ilustrácie na VŠVU a videla som veľmi dobré veci mojich starších spolužiačok. Odvtedy som si začala zadávat výzvy robiť stále niečo nové a to pretrvalo počas celého štúdia.

DSC_0049_copy

Prečo práve komiksy? Čítala si ich už aj ako dieťa?
Komiks z detstva bol len káčer Donald, takže som o komikse nevedela nič, až kým som pred dvoma rokmi nestretla môjho priateľa, čítal a zbieral veľmi zaujímavé alternatívne veci. Dá sa povedať, že komiksu som sa začala venovať po tom, ako som prečítala Čiernu dieru od Charlesa Burnsa, bola to pecka.

zajac

Spomínaš si na svoj najväčší úspech?
Na to sa ešte len teším.

Máš aj iné záujmy?
 Mám rada výtvarné filmy, hudbu, svoju mačku a rada varím. Dokáže ma potešiť to, keď nájdem dobrú knihu alebo pekný plagát, pretože na Slovensku je toho málo.

Ak sa vám Juliána zapáčila, určite sa zastavte na jej blogu, na ktorý vkladá svoje nové práce.

 

Pridaj komentár