Kde zohnať prachy na projekt? Slovenský a český crowdfunding v skratke [IndieKicks špeciál]

In Crowdfunding, IndieKicks by R@1005 Comments

Nedávno sa spustil nový crowdfundingový portál na Slovensku s názvom Marmeláda, tak som sa rozhodol, že sa tento týždeň pozrieme na podobné portály na zháňanie financií, ktoré nájdeme na u nás a u českých susedov. Na konci nájdeš prehľadnú tabuľku s porovnaním.
UPDATE: oprava provízií a poplatkov z úspešných projektov.

Startovač

startovac

Startovač je najmladším z crowdfundingových portálov v Čechách, funguje od apríla 2013. Ako väčšina portálov, aj on ponúka fixné financovanie, čiže buď vyzbieraš cieľovú sumu, alebo nedostaneš nič a peniaze sa vrátia “štartérom”. Portál si účtuje 5 – 9% províziu z vyzbieranej sumy podľa zvolenej cieľovej hodnoty. Zbierať peniaze tu môžeš na rôzne kreatívne, vedecké, či zábavné projekty. Ak hľadáš miesto pre charitu, rozbehnutie start-upu, či chceš, aby ti kúpili nový PC, tak Startovač nie je to pravé miesto.

HitHit

hithit

Momentálne najväčší (počtom projektov) portál je český HitHit. Funguje už viac ako 2 roky a pomohol s uskutočnením 218 projektov. Nájdeš tu prevažne umelecké a hudobné projekty. Okrem bežných kategórií na HitHite nájdeš aj jednu špeciálnu – Nadace Vodafone. Ide o projekty podporované touto nadáciou v spolupráci s HitHit a doposiaľ majú 100% úspešnosť. Financovanie je fixné a portál si berie províziu 9%, v prípade neúspechu projektu sa však podporovateľom nevrátia všetky peniaze, ale odčítajú sa bankové poplatky.

Nakopni mě

nakopnime

Nakopni.me je najstarší so spomenutých portálov a pomáha nakopávať nápady od októbra 2011. Ciele projektov sú fixné a provízia portálu je 3% z vyzbieranej čiastky, plus si môže dokúpiť zobrazenie na pozícii projektu dňa (prvý deň zdarma, za každý ďalší 50 Kč). Na rozdiel od predošlých 2 portálov, tu môžeš cieľ zadať len v Kč, Startovač a HitHit povoľujú aj eurá. Na druhej strane, tu máš trošku iné kategórie, okrem umenia tu nájdeš aj podnikanie, sponzoring, verejné projekty, či charitu. Taktiež zaujímavá možnosť je nastavenie ukončenia projektu v momente, keď dosiahne cieľovú sumu a pri vytváraní môžeš rovno zadať vlastné (či sponzorské) finančné zdoje.

Ideasstarter

ideasstarter

Štartovač nápadov je prvý slovenský crowdfundingový portál. Bol spustený pred 2 rokmi. Zatiaľ sa úplne nerozbehol, ale je to jediný portál (SK/CZ) ponúkajúci aj flexibilné financovanie projektov, čiže projekty, pri ktorých sa nemusí vyzbierať celá cieľová suma a získané financie sa aj tak dostanú k autorovi projektu. Portál si zoberie províziu 10%. Cieľ je možné stanoviť v € alebo Kč.

Marmeláda

marmelada

Čerstvo vyliahnutý slovenský portál, má len zopár dní a momentálne 3 projekty, ktoré môžeš podporiť. Jeho cieľom je ponúknuť alternatívu k českým portálom, aby naši kreatívci nemuseli chodiť po peniaze za hranice, hlavne ak je projekt zameraný na Slovensko. Financovanie je fixné, autor z vyzbieranej sumy dostane 89,4 % (provízia Marmeláde je 8%, bankové poplatky 2,6%) a projekt môže zaradiť do jednej z 5 kategórií: veda a technika, literatúra, film, hudba, ostatné.

Startovač HitHit Nakopni mě Ideasstarter Marmeláda
začiatok 2013 2012 2011 2013 2015
mena CZK/EUR CZK/EUR CZK CZK/EUR EUR
poplatky *1 5-9% 9% 3% 10% 8%
typ financovania fixný fixný fixný fixný/flexibilný fixný
počet projektov
od začiatku
300 523 360 21 3
počet úspešných
projektov *2
129 (43%) 218 (42%) 138 (38%)  1 (6%)  – *3
najviac peňazí
čo dostal jeden projekt
2 000 706 Kč
(stále beží)
~ 72 tis. €
1 735 216 Kč
~ 62 tis. €
232 200 Kč
~ 8 500 €
1 582 € 252 €
(stále beží)
počet prispievateľov 14 556 (od začiatku) 15 947 (za rok 2014)  – 116  –
priemerný príspevok 720 Kč ~ 26 €
(bez extrémov)
790 Kč ~ 29 €
medián 300 Kč
 – 27 €  –
 najúspešnejšie kategórie Knihy a komiks
Film
Hudba a Hry
Hudba
Umenie
Komunita
 Umenie  Technické  –

*1 treba počítať s bankovými poplatkami
*2 projekty, ktoré dosiahli aspoň 100% cieľovej sumy
*3 všetky kampane ešte bežia

Iné zaujímavé údaje:

Comments

 1. Avatar

  Zabudli ste na StartLab.sk – zatial najuspesnejsiu Slovensku CF stranku (ziskanych cez 14 tis. €) 🙂

 2. Avatar

  Ako to funguje ked vyzbieram potrebne mnozstvo penazi.
  Pridu mi automaticky na ucet alebo mi crowdfundingovy portal len hradi fakturi na uskutocnenie projektu?

  1. R@100 Author

   Po úspešnom vyzbieraní peňazí sa portál pošle financie autorovi projektu (teda po odčítaní poplatkov).
   Čiže ak sa pýtate/pýtaš na to, či môže niekto spraviť scam projekt, vyzbierať peniaze a zmiznúť, áno, je to možné a ťažko sa dohliada/kontroluje/prinúti autora, aby projekt dokončil.

Pridaj komentár