Čo ten Kickstarter robí?

In Crowdfunding, IndieKicks by R@100Leave a Comment

Už tu nejaký čas píšem tipy na KickStarter, prípadne indiegogo kampane, ale ešte som stále nenapísal, čo to vlastne je.

VAROVANIE: Dlhé vystavenie sa stránkam KickStarter.com, indiegogo.com a podobným, môže spôsobovať zníženie financií na vašom účte, dobrý pocit z pomoci pri realizácii projektu a častejšie chodenie na poštu pri vyzdvihovaní si odmien z kampaní.

Ak vás varovanie neodradilo, vítam vás do sveta crowdfundingu. Teda aspoň z môjho pohľadu mi prináša to, čo som spomenul vyššie.

Ale poďme k tomu, ako to funguje. Zoberme si modelovú situáciu, dostanem nápad na webseriál alebo film, hru, prístroj, nástroj, album, verejnú akciu, čokoľvek, čo vám napadne. Ale ostaňme pri tom seriáli. Mám scenár, myslím si, že je awesome, len mi k tomu niečo chýba, aby bol perfektný, nechcem to predsa natáčať na mobil v záhrade s kulisami z kartónov. Samozrejme k tomu všetkému potrebujem tím, hercov a pod.

Ale teraz sa poďme baviť o peniazoch, na väčšinu vecí, čo chcete vytvoriť, potrebujete nejaký kapitál. Kde ho zohnať? Môžete sa spýtať kamarátov, známych, mať bohatého strýka, čo nevie, čo s peniazmi, skúsite osloviť nejakého sponzora? Hlavne pri tom sponzorovi asi moc nepochodíte, ak váš nápad nie je svetoborný a hneď tam neuvidí návratnosť investície. Tu prichádzajú na rad internety, čo tam nájdete? Veľa ľudí, rôzne záujmové skupiny a niektorí z nich majú aj peniaze “nazvyš”. Nepotrebujete nájsť jedného, čo vám dá 50 tisíc, stačí 500, čo vám dá po stovke.

Ale ako sa takýmto ľuďom, davu dostať? Práve na to sú vytvorené crowdfundingové portály. Začnete vytvorením kampane, vysvetlíte, čo chcete dosiahnuť, ponúknete ukážku toho, čo chystáte. Proste sa snažíte zaujať a presvedčiť, že sa oplatí do vás, do vášho projektu investovať. Ale aby to nebolo len tak, že si vypýtate peniaze, niečo musíte ponúknuť, nie len to, že uvidia výsledný produkt, chce to nejaké odmeny naviac.

Štýl odmien je rôzny, ale v podstate je princíp taký, čím viac vám dá, tým viac dostane. Napríklad za stovku dostane link na DRMfree download skôr ako zbytok sveta, za 200 aj meno v titulkoch, za 500 podpísané DVD s prvou sériou atď. Sami si zvolíte, čo extra ponúknete, ako to ohodnotíte, všetko je len na vás.

Ešte som nespomenul, že pri kampani si volíte, koľko bude trvať a cieľovú sumu, ktorú chcete vyzbierať. Lebo existujú 2 druhy kampaní, s fixnou sumou a s flexibilnou. Ak fixná kampaň uspeje, peniaze sa mikroinvestorom odčítajú, až keď sa dosiahne cieľová suma a uplynie čas. Pri flexibilnej (môžete to vidieť prevažne na indiegogo) sa použijú financie, aj keby nedosiahli požadovanú sumu.

Keď už vieme, ako to vyzerá zo strany niekoho, kto zháňa peniaze, pozrime sa na stranu investora, mikroinvestora. Prídem na portál, narazím na niečo, čo ma zaujalo, pozriem si propagačné video, prečítam podrobnosti, odmeny. Ak to je niečo, čo sa mi páči a chcem to podporiť, vyberiem si úroveň odmeny, zadám sumu, môžem darovať koľko chcem, nie len vypísanú sumu, napr. pri $50, môžem dať aj $53, proste dám, koľko chcem. Potvrdím, prihlásim sa napr. cez paypal (záleží, ako majú vyriešené platby), zaplatím. A potom, už len čakám a sledujem, či bude kampaň úspešná, alebo nie.

Dosť bolo teórie, ukážme si ako to vyzerá na reálnom projekte.

Pixel Portrait Poster Project!

Chlapík sa rozhodol, že vytvorí veľký plagát, na ktorom budú portréty ľudí, čo podporia projekt, v 8-bitovom štýle. Všetky portréty budú ručne kreslené, ako pixelart podľa zaslanej fotografie. Kompletný zoznam odmien je na stránke projektu.

Tak ak neviete, čo s peniazmi, chcete dostať niečo naviac, pomôcť niekomu vytvoriť niečo nové, splniť si sen, cieľ, čokoľvek, skočte na Kickstarter.com, indiegogo.comStart.ac (alebo iné portály) a investujte, koľko chcete 🙂

Čo som ešte nespomenul, na kickstarter sa zatiaľ nedajú zakladať kampane ak nie ste z USA. Čiže ak chcete založiť kampaň, budete musieť použiť niektorý iný portál napr.: indiegogo, PleaseFundUs, či RocketHub.

Pridaj komentár