Najviac ma naštartuje, keď mi hovoria „Nerob to“.

In Komiksy, Rozhovor, Sponsored Story by UnicornLeave a Comment

Najviac ma naštartuje, keď mi hovoria „Nerob to“.
Interview s tvorcom komiksov Rafaelom Grampá

Grampa-ScreenCapture-2_Web Medium

Brazílsky spisovateľ a tvorca grafických románov Rafael Grampá si súčasný svet komiksu získava drsným vizuálnym štýlom a rock’n‘rollovým feelingom svojich príbehov. V rámci kampane Transform Today pre známu značku vodky prehovoril o svojom netradičnom štýle práce a o tom, čo preňho znamená myšlienka umeleckej transformácie…

 

Je povolanie umelca podľa vás náročné?

Najnáročnejšia na ňom je disciplína, schopnosť sústrediť sa a stáť si za svojím vlastným štýlom. Ak aj máte svoj štýl, no núdza pritlačí, prichádza tendencia nasledovať to trendové. Vďaka internetu sme obklopení miliónmi podnetov a je ťažké sústrediť sa na to podstatné pre vývoj svojej práce. Možnosti prístupu k informáciám sú fantastické, ale môžu sa stať niečím, čo rozptýli vašu snahu o vlastný štýl.

dear-logan-comic-art-by-rafael-grampa

Čo vás inšpirovalo k tomu, aby ste sa stali tvorcom komiksu?

Bol som samotárske decko, kamkoľvek som išiel, pýtal som si ceruzku a papier. Keď odišiel môj otec, myslím, že som si vytvoril vlastný svet – so svojimi kresbami, príbehmi a postavami som nikdy nebol sám. Keď som vyrástol, všimol som si, že svet, ktorý som vytvoril a veci, ktoré som si odtiaľ priniesol, začali zaujímať aj iných ľudí. Filmy, ktoré som si ako teenager pozrel – Vtedy na západe a Pulp Fiction – ma ohromili natoľko, že som začal písať scenáre a rozhodol som sa, že budem tvoriť komiksy.

jio0301

Čím sa vaša práca a štýl líšia od iných?

Od iných tvorcov sa odlišujem zrejme tým, že vždy pátram po kráse v škaredom. Páči sa mi myšlienka, že moje umenie by mohlo podnietiť k otázkam, čo je krásne a čo škaredé, čo správne a nesprávne, čo je zlo a čo je dobro. Chcel by som ľudí inšpirovať k tomu, aby dali šancu aj iným uhlom pohľadu, pretože som pochopil, že krása je ohybná. Pamätám si, že ako dieťa som bol očarený krížovou cestou – vyrezávanými obrázkami ukrižovania Krista na stenách katolíckeho kostola. Ale bol som zmätený, pretože som v hororovej scéne videl krásu. Sochy krížovej cesty sú, rovnako ako grafické romány, sekvenčným umením. To, ako som ich v detstve vnímal, ma istotne inšpirovalo k vytvoreniu istého vlastného štýlu.

scan0002

V rámci antológie Batman Black and White aktuálne vyšiel aj váš pohľad na rytiera z Gotham City. Aká bola skúsenosť s tak kultovou postavou?

Prvá kresba, na vytvorenie ktorej si pamätám, bol práve Batman – to bolo, keď som mal tri roky. Ukázal som ju svojej mame a ona si myslela, že je to osol J. A minulý rok ma DC Comics pozvali, aby som napísal a ilustroval príbeh pre úžasnú antológiu Batman: Black and White, ktorá vychádza práve teraz. Dali mi úplnú slobodu v pretváraní návrhu Batmana a Jokera a na túto prácu som skutočne hrdý. Vždy sa pokúšam do kostýmov postáv vniesť nejaký realizmus, ale najdôležitejšie pre mňa je veľa premýšľať o tom, čo tieto postavy znamenajú. Batman je gotický vojak, výsledok vyrovnania sa s traumou. V redizajne som spojil vojenské a gotické odkazy, pridal epickú symboliku a napísal príbeh o rovnici traumy, ktorej výsledkom je niečo, čo sa pokúsi odstrániť svojho stvoriteľa.

tumblr_mu2cj70H001rnhr86o1_500

Je to teda práca, na ktorú ste obzvlášť hrdý? Čo ďalšia tvorba?

Celkom úprimne, hrdý som na všetky svoje práce, pretože každá jedna nesie svoj príbeh. Ale Mesmo Delivery, moja autorská prvotina, ktorá pretransformovala moju kariéru rozprávača, je pre mňa výnimočný kúsok. Ďalším projektom, na ktorom pracujem, je séria komiksov Furry Water and the Sons of the Insurrection. Už na nich robím veľmi, veľmi dlho a až teraz sa blížim ku koncu. Proces vytvárania sveta Furry Water, post-apokalyptický príbeh s úplne sviežim prístupom, potreboval na vybudovanie veľa času a sústredenia a ja som na výsledok skutočne pyšný. Neviem sa dočkať jeho vydania.

mesmopanelmain

Stali ste sa súčasťou globálnej iniciatívy značky Absolut pod názvom Transform Today. Čo pre vás teda vlastne znamená slovo transformácia?

V určitom bode svojho života som si uvedomil, že pracujem v prospech sna niekoho iného a rozhodol som sa skončiť s prácou animation directora, aby som všetku svoju lásku, energiu a peniaze vložil do vytvorenia a svojpomocného vydania svojho prvého komiksu. Potom sa to všetko začalo diať. Tak som sa naučil, že odvaha a disciplína sú najdôležitejšími predpokladmi pre to, aby ste sa stali umelcom. Môžete vedieť, čo ako urobiť, ale bude to existovať len vtedy, ak do toho vložíte odvahu a disciplínu. Musel som zmeniť svoj vzťah a prístup k svojmu umeniu, ktoré sa tak stalo mojím hlasom, nie len zárobkovou činnosťou. Toto bola moja transformácia. Rovnako transformácia nastáva v rámci tvorivého procesu, keď vojdem do ateliéru a niečo, čo predtým neexistovalo, existuje po mojom odchode z neho. A ten pocit milujem. Chcem ho posunúť aj ďalej, povzbudiť ľudí, aby sa nebáli pretvárať sami seba a svoju budúcnosť. To je odkaz Transform Today.

 

Ste ako autor v spojení s Európou? Nasledujete nejakých našich umelcov z minulosti, prípadne súčasných?

Som fanúšikom Gustava Klimta. A myslím, že celý svet pozná význam metódy Isotype vytvorenej Ottom Neurathom. Taktiež som veľkým fanúšikom trúfalej Gelitinovej práce. Zo Švédov zas napríklad milujem práce Olleho Eksella.

 

Dali by ste na záver začínajúcim tvorcom komiksov nejakú radu?

Jediný spôsob je stáť si za svojím, nevzdať sa vlastnej cesty, nenechať sa odradiť. Pre mňa osobne je najlepším palivom, keď ma niekto od niečoho odrádza.

rafael_grampa_batmam_01

Pridaj komentár