Superstar Loki: Ragnarok and Roll

In Komiksy, Recenzia by KeramLeave a Comment

pcs_1-1393772750Keď sa v dnešnej dobe povie Loki, prvé, čo sa ľuďom vybaví, je tvár Toma Hiddlestona. Áno, Hiddleston je ako Loki správne slizký, rohatá helma mu sekne a keď sa usmeje, tak sa v okolí zvýši počet vzrušených žien (takzvané Hiddlestonerky). Loki sa vďaka filmom Thor a Avengers stal jedným z najobľúbenejších a najsympatickejších zlosynov. Povedať, že tú popularitu chcú využiť aj iní, je hlúpe. Veď Loki a ostatní bohovia severskej mytológie jestvujú už nejaký ten piatok.

pcs_1-1393772668Jeho vzhľad aj pôvod sa menia podľa toho, kto príbeh rozpráva, ale pár vecí sa nemení: Loki dokáže zmeniť svoju fyzickú podobu, je pánom klamu a nemá práve dobrý vzťah s Thorom a ostatnými bohmi. Navyše je jeho meno často spájané s Ragnarokom (severská verzia Apokalypsy). Loki sa okrem komiksov objavil aj v opere Prsteň Nibelungov od Richarda Wagnera, v Amerických bohoch Neila Gaimana, quadrilógii Lhář od Jakuba Ćwieka a v mnohých ďalších príbehoch.

pcs_1-1393772612Tento rok sme sa dočkali dvoch komiksových minisérií venovaných Lokimu. Loki: Agent of Asgard a Loki: Ragnarok and Roll. Neviem, čím to je (možno tým, že tento rok mal nastať Ragnarok a nenastal či tým, že mi repetícia príbehov veľkých vydavateľstiev už lezie krkom, alebo som jednoducho rebel), ale vybral som si na zrecenzovanie druhú menovanú minisériu.

pcs_1-1393772602Asgard je interdimenzionálny priestor, príliš veľký na bežnú realitu a je domovom Odinovej rodiny. Rodiny všemocných tvorov, ktorí si o sebe myslia, že sú severskí mýtickí bohovia (a kto by im tvrdil opak, toho umlátia k smrti). Odin, kráľ severských bohov, má dvoch synov, Thora a Lokiho. Tomu prešibanejšiemu pomocou analógie o páčení zámkov vysvetlí, že potrebuje, aby jeho synovia (alias pakľúč a páčidlo) vyriešili situáciu vo večne zamrznutom Jotunheime. Tak elegantne, ako sa len bude dať.

pcs_1-1393772558Samozrejme, že spolupráca Lokiho a Thora v Jotunheime bola elegantná asi ako návšteva slona v obchode s porcelánom. Skôr než Loki mohol Odinovi vysvetliť, čo sa stalo, Thor zradil svojho brata a zvalil na neho vinu. Odin urobil jediný logický krok. O Thora, doslova chodiacu zbraň, nemôže prísť, a tak sa rozhodol, že si trest odpyká Loki. Preto skončil na planéte Zem, v meste zvanom California, kde sa môžu splniť sny každému. Aj bohovi klamu.

pcs_1-1393772456Eric M. Esquivel, scenárista tohto príbehu, patrí medzi najznámejších neznámych autorov súčasnosti.  Jeho komiksy sú krásnou satirou na dnešné superhrdinské príbehy a superhrdinov. Je zodpovedný za také podivnosti, akými sú Zombies vs Cheerleaders, Thor: Unkillable Thunder Christ, Blackest Terror, FUBAR a ďalšie. Ragnarok and Roll je niečo iné ako Thor: Unkillable Thunder Christ. Je to príbeh inšpirovaný skutočnými hudobníkmi ako Hunter S. Thompson, John Lennon a John Stewart, ktorí čelili násiliu a pokrytectvu tým, že o tom písali pesničky.

pcs_1-1393772376A zarobili na tom, že si z toho všetkého robili srandu. Ak sa chcete niekomu pomstiť, tak ho nebite. Nahrajte pesničku, ktorá zmení svet a nechajte toho bastarda peniť. Samotný príbeh je krásnou ukážkou, ako písať komiks pre radosť. Odin je Anthony Hopkins na steroidoch, Thor je obor, ktorý má viac svalov než mozgových buniek a zbytok božského panteónu tiež stojí za zmienku. Hlavne Tu Er Shen, čínsky boh homosexuality (ktorý sa až nápadne podobá na Usagiho Yojimba) a Lietajúce Špagetové Monštrum/internetový boh (technicky „meme“).

Za zmienku stojí aj kresba Jerryho Gaylorda, ktorá svojím prevedením sadne ku príbehu ako zadok batoľaťa na nočník. Gaylord vdýchol príbehu riadnu dávku hravosti a komédie. Je vidieť, že autori si tvorbu tohto komiksu maximálne užili.

Loki: Ragnarok and Roll je písaný a kreslený čisto pre radosť a je radosť ho čítať. Ak máte radi paródie na superhrdinské a mytologické príbehy, tento komiks je pre vás tou správnou voľbou.

pcs_1-1393772309

Pridaj komentár