5 dôvodov, prečo sa máme o Hobbita báť

In Filmy, Pondelková päťka by yablkoLeave a Comment

Kým fandom netrpezlivo počíta dni návratu do Stredozeme, mnohí zostávajú skeptickí. Čo ich trápi?

1. 48fps

hobbit_48fps

Prvé novinárske premietania scén z Hobbita sprevádzali rozporuplné pocity. Výhrady sa netýkali obsahu filmu, ale jeho prezentácie. Hobbit je totiž natáčaný a od začiatku bol zamýšľaný pre premietanie v 48 obrázkoch za sekundu. Čo je dvojnásobok štandardných 24.

Vo výsledku to znamená plynulejší obraz, menej trhania a rozmazávania pri rýchlych scénach a pohyboch kamery. A tiež to znamená, že všetko vyzerá ako telenovela. Prípadne ako zábery zo zákulisia natáčania, ktoré bývajú v DVD bonusoch. A všetci vieme ako “lacno” a “nefilmovo” tieto veci pôsobia.

Cieľom 48fps je priniesť zážitok podobnejší realite, to však hrubo naráža na storočie zvyku. Náše mozgy sú naučené na to, ako vyzerá film a starého psa vraj novým kúskom nenaučíš. Hobbit mal byť prvým krokom k popreniu tejto frázy, filmová prezentácia však bola prijatá tak zle, že sa vydavateľské štúdio MGM rozhodlo znížiť počet premietaní v 48fps na absolútne minimum.

Je otázne, či niekto z nás 48 framovú prezentáciu vôbec uvidí, ale Hobittov prvý dojem už pošramotiť stihla.

2. Peter Jackson

peter

Sir Peter Jackson natočil jednu z najväčších a najmilovanejších trilógií všetkých čias, zhrabol za kýbel Oscarov a následne bol za propagáciu Nového Zélandu obrytierovaný. Po Pánovi prsteňov však prišiel relatívne vlažne prijatý King Kong a relatívne strašný The Lovely Bones.

Tesne po vydaní The Lovely Bones som sledoval akési mega-interview režisérov, kde do kruhu sedeli mená ako Jackson, Cameron a Tarantino. Jackson v tomto videu pôsobil strhaným, zničeným dojmom. Bez života. Popisoval, ako takmer zomrel od nudy, keď točil scény ľudí sediacich okolo stola, “v ktorých sa nič nedeje.”

Jackson v Stredozemi strávil 10 rokov a zamiloval si tam špektákel a epično. Potrebuje ohurovať. A po posledných pár filmoch sa potrebuje znova dostať na koňa. Hobbit, ktorého pôvodne točiť ani nechcel, pôsobí ako stávka na istotu.

Nechcem Jacksona ( ktorý natočil aj vynikajúci Heavenly Creatures ) haniť. Podľa Hobbitích videoblogov navyše znovu našiel stratený entuziazmus a ak veľkosť jeho opaska je skutočne indikátorom kvality, sme na dobrej ceste ( brought to you by the Jackson Peter Fat Meter™ ). Osobne však preferujem autora, ktorý radšej skúsi niečo nové a zlyhá, ako toho, čo adekvátne zvládne niečo, čo sme už videli.

A hlavne je pre mňa ťažké nebyť smutný z odchodu režiséra, ktorý mal Hobbita točiť pôvodne…

3. Guillermo del Toro

hobbit_guillermo_del_toro_2

Aaah, Guillermo del Toro. Tento Mexický diabol s ostrým jazykom a prenikavým zmyslom pre surreálno. Hravá temnota filmov ako Pan’s Labyrinth a vizuálna kreativita Hellboy série, spojená so záľubou v detské horory pre dospelých, z neho robí tú najlepšiu predstaviteľnú voľbu pre Hobbita.

Prvotné oznámenie Hobbita ma nechalo tak torchu chladným. Jednak som ho čakal a jednak už máme 12+ hodín skvelých filmov zo Stredozeme. Potom bol ako režisér oznámený del Toro a moja reakcia sa zmenila na “HOLY FUCK, PREČO TOTO NEPOZERÁM PRÁVE TERAZ STÁLE NAVEKY??”

Del Toro je temný romantik. Ten najlepší z temných typov, podľa rozdelenia, ktoré som si práve vymyslel. A vo všeobecnosti ten najlepší pre film, ako je Hobbit. Hobbit potrebuje viac hravosti, ako super-serious Pán prsteňov. Del Torov melodramatický štýl sa viac hodí do rozprávkového sveta, kde hranice medzi dobrom a zlom nie sú tak samozrejmé, ako v “realistickom” Lord of the Rings.

V tomto výbornom článku del Toro (okrem iného) popisuje 2 roky strávené dizajnovaním príšer, scenérií, oblečení a celkového vizuálneho ladenia filmu. Miera lásky, ktorú do Hobbita nalial, je evidentná, rovnako ako bolesť z nutnosti od projektu odstúpiť.

4. 3 filmy

hobbit_trilogia

Jacksonov najsampôvodnejší plán bol natočiť trilógiu Tolkien filmov, kde prvý by pozostával z Hobbita a ostatné 2 by postavil na sérii Pán prsteňov. Kvôli právam a podobnému bullshitu sa tak nakoniec nestalo a dostali sme 3 LOTR filmy. Čo je fajn. 3 knihy, 3 filmy. To sedí.

Je teda pochopiteľné mierne rozhorčenie, ktoré prišlo s oznámením rozšíriť na trilógiu aj Hobbita, ktorého knižná predloha je výrazne kratšia, než ktorákoľvek z kníh jeho dospelejších súrodencov. Samozrejme Tolkienova mytológia je expanzívna a ponúka dosť priestoru na manévrovanie a Jackson sa nechal počuť, že bude čerpať zo všetkého.

Istá miera skepticizmu však prísť musí. Najmä vo svete, kde všetci “je*ú rapy iba za peňáze (iba za peňáze)” a kde vydavateľská spoločnosť MGM potrebuje od Skyfallu s Hobbitom nekresťanský návrat investícií, aby sa vydriapala z dna bankrupcie, je ťažké vidieť pre trilógiu iný ako finančný dôvod.

5. Star Wars

hobbit_star_poop

Navyše všetci vieme, ako to dopadlo s inou trilógiou prequelov k milovanej sérii od režiséra, ktorá znova vstúpil do tej istej rieky. (Do rieky sĺz a peňazí.) Samozrejme Star Wars prequely neboli postavené na existujúcej knižnej sérii, ale na slovách Georga Lucasa. Takže to sú hneď dva body, kde má Hobbit navrch.

A taktiež, zo spomínaných zákulisných videodenníkov je zrejmé, že Stredozem Jacksonovi prospieva a možno sa teda história z galaxie ďaleko vzdialenej opakovať nebude.

Moje skeptické zamýšľanie však nemení nič na fakte, že keď Hobbit príde do kina, moja prdel v tom kine bude sedieť a bude sa – s najväčšou pravdepodobnosťou – kráľovsky baviť:)

Pridaj komentár