MojeTričkárna.cz: Nie sme len zbernica dizajnov

In Fandom Fashion, Rozhovor by NamuLeave a Comment

Správny geek musí mať správnu garderóbu. Od vlasnoručne alebo mamičkou šitých cosplayov po nespočetne veľa ošúchaných tričiek s nerdovským dizajnom. Novým hráčom na poli odievania fandomu je MojeTričkárna.cz, online portál promujúci a distribuujúci dizajny lokálnych fandomistov. Každý týždeň je na predaj jeden vypeckovaný dizajn od českého alebo slovenského geeka. Viac vám o geekovských tričkách v československom fandome a o novom e-shope prezradí jeho spoluzakladateľ a recidívny tričko-maniak, R@100.

Rasťo, ty si bol v špinavom tričkovom businesse namočený už aj v minulosti. V kuloároch sa chyruje, že tvojimi rukami prešlo viac ako 500 tričiek tvojej produkcie. Ako to vyzeralo vtedy a ako to vyzerá dnes?

ra100Za dávnych časov mýtov a legiend bolo všetko inak. Bolo to extrémne amatérske –náhodou som našiel tlačiareň, kde robili potlače od jedného kusu a za slušnú cenu. Odštarovalo to tým, že som na jeden malý con prišiel v doktorovskom tričku s vlastným motívom. To bolo, ešte keď bol Doctor Who dobrý, čiže asi 5-6 rokov dozadu. Bol som macher, keď som mal tričká s vlastným dizajnom. Zrazu ich chcelo zopár ďalších ľudí a potom chceli nové motívy.

Takto som sa dostal asi na 80 motívov, z ktorých kvôli autorským právam môžem použiť tak jeden. Spravil som obrázok, zbieral objednávky mailom, faxom, smskami, po večeroch som katalogizoval. Najviac ma potešilo, keď boli aspoň dve rovnaké. Nakoniec som objednávku poslal do Bystrice na tlač, kde som výsledný tovar osobne prevzal a rozdával som to ako Ježiško na conoch. Niesť na FFko okrem svojich vecí ešte ďalších 50 tričiek nie je žiadna sranda.

Ale to je dávna minulosť. Aktuálny projekt – Moje Tričkárna – sa líši úrovňou profesionality. Platobná brána, faktúry, kilo papierovačiek a hlavne, aby bolo všetko s literou zákona a malo to nejakú morálnu úroveň. Diela berieme priamo od autorov, za čo dostávajú odmenu. Musím priznať, že za jedno tričko majú väčšiu odmenu, ako som mal ja za moje tričkové pokusy.

 

Čo stálo za vznikom Tričkárne a kam to chcete dotiahnuť?

Začiatok Tričkárne bol niekde v 2013, kde za mnou prišla akčná skupinka s tým, či sa nechcem pridať a hlavne im ten web nakódiť. Boli to tričká, k čomu som mal pochopiteľne blízko, bolo to geeky, bolo to s fanmi, tak som šiel do toho. Nakoniec mal každý práce nad hlavu s inými projektami, tak som dostal ponuku, či celý projekt neprevezmem. Sám by som do toho nešiel, ale pošťastilo sa mi zlanáriť ešte jedného blázna – Alka – s ktorým sme to začali kutiť. Oboch nás motivovalo to, aby mali českí a slovenskí fanovia radosť.

Naším hlavným cieľom je dať šancu lokálnym autorom, aby sa prejavili a ukázali, čo v nich je. Preto chceme cez Tričkáreň pomôcť distribuovať ich úžasné dizajny. Čerešničkou na torte je vychutnať si ten pocit, keď zbadáme na cone alebo v meste človeka s tričkom, ktoré je od nás.

Netajím, že Tričkárna je čiastočný ripoff TeeFury a podobných webov. Ako už teraz vidím, mám v okolí plno talentovaných ľudí, ktorí predtým možno ani nepomysleli, že by poslali svoj dizajn na nejaký zaoceánsky shop. Ale keď je to trošku bližšie, keď sa môžu s ľudmi stojacimi za shopom stretnúť osobne a porozprávať, tak majú menšie zábrany poslať dizajn. V našom projekte nejde len o to, že zozbierame dizajny a vytlačíme. Už teraz neformálne spolupracujem s pár šikovnými ľuďmi z fandomu, s ktorými spoločne vymýšľame dizajny a dávame dohromady nápady.

Prvý dizajn

Prvé tričká – I am Groot

Geekovia si dnes môžu kliknúť a objednať tričko hocikde. V čom je Tričkáreň lepšia ako iné podobné služby, ktoré majú českí a slovenskí fanovia k dispozícii?

Určite dokážeme konkurovať aj cenou. Pre Pražákov dokonca aj metódou doručenia. Tričká si môžu prevziať v novom tématickom bare Geekáreň. Okrem toho používame Zásielkovňu, ktorá má v porovnaní s klasickou poštou svoje výhody a výdajné miesta má v Českej aj Slovenskej republike.

V neposlednom rade – na projekte pracujeme so slepým geekovským nadšením, čo síce nie je zdravé pre náš voľný čas, ale znamená to, že kontinuálne robíme na upgradoch, že počúvame ohlasy a že na Tričkárni stále makáme. Teraz nemôžem nič sľúbiť, ale máme ďalšie plány ako spraviť tento projekt #awesome a #najváác.

Tričkáreň vždy hľadá nových lokálnych tvorcov. Ak ťa oslovil nápad dať svoj dizajn na tričko, klikaj na webstránku shopu, kde môžeš nahrať svoj návrh, alebo ešte lepšie, kukni na aktuálny dizajn a objednaj si niečo pekné na svoju hruď! Všetky dizajny Tričkárne vznikajú so 100% geekovskou láskou!

Pridaj komentár