Moon Knight: Rytier v bielej zbroji

In Komiksy, Recenzia by KeramLeave a Comment

pcs_1-1394399051Vydavateľstvo Marvel Comics sa opäť utrhlo z reťaze a reštartovalo pár svojich sérií. Ale ktorú z tých najnovších si vybrať? Pozrime sa. Magneto nie je zaujímavá postava (nie, prežitie koncentráku a magnetické schopnosti nie sú pre mňa zaujímavé). Wolverine and the X-Men: žiadny Jason Aaron a samotné číslo jedna nie je riadnym reštartom, ale akýmsi pokračovaním. X-Force tímovky neobľubujem, plus už o nej napísal článok kolega. Čo tak Moon Knight?

pcs_1-1394399045Z pohľadu bežného čitateľa je to neobvyklý hrdina odetý v bielom, ktorý ovláda boj muža proti mužovi a jeho zbraňami sú čepele v tvare mesiaca. Z pohľadu čitateľa, ktorý sa už s touto postavou stretol, je to veľmi neobvyklý hrdina odetý v bielom, ktorý ovláda boj muža proti mužovi, jeho zbraňami sú čepele v tvare mesiaca a v hlave má riadny bordel. Marc Spector aka Moon Knight začínal ako obyčajný vojak a žoldnier. Po istých udalostiach v Egypte a návšteve chrámu so sochou Khonshu (Egyptského boha mesiaca) sa mu obrátil život hore a dole nohami.

pcs_1-1394399040Spector zomrel a zjavil sa mu Khonshu, ktorý mu ponúkol druhú šancu na život. Marc ponuku prijal a stal sa avatarom božstva na Zemi. Po návrate domov sa rozhodol, že zasvätí život boju so zločinom. Vyrobil si kostým, zbrane a vymyslel si dve tajné identity (milionára Stevea Granta a taxikára Jakea Lockleyho), aby mal bližšie aj k boháčom, aj k spodine. Počas svojej tridsaťsedemročnej kariéry spolupracoval s mnohými superhrdinami a na jeho príbehoch sa podieľali Doug Moench, Chuck Dixon, J. M. DeMatteis, Charlie Huston, Bill Sienkiewicz, David Finch a iní. Tentoraz ho dostal na hranie Warren Ellis, ktorý nám povie, čo sa stalo s týmto neobvyklým hrdinom.

pcs_1-1394399035Moon Knight je späť v New Yorku. To je pre novinársku obec celkom divné, keďže naposledy ho videli v Los Angeles, kde sa verejne hádal s Wolverinom, Spider-Manom a Captainom America, ktorí tam vôbec neboli. O Moon Knightovi je totiž verejne známe, že trpí mnohonásobnou poruchou osobnosti. Napriek tomu je späť v New Yorku a miestna polícia sa s tým musí zmieriť. Či skôr detektív Flint, ktorému bol priradený Moon Knight a prípady s ním spojené.

pcs_1-1394399028V meste sa okrem hrdinu v bielom objavil aj vrah, vďaka ktorému má miestna polícia o prácu postarané. Okrem polície najnovšie miesto činu navštívi aj Moon Knight (políciou zvaný pán Knight). Ten behom chvíle usúdi, že vrah si svoju obeť nevybral náhodne. Podobne ako pri predchádzajúcich zločinoch, aj tu sa stal obeťou silný muž. A každej obeti bolo vždy niečo z tela vyňaté. Po chvíli dedukovania nájde pán Knight miesto, kde sa vrah ukrýva. Je čas postaviť sa zlosynovi v celej svojej bielej kráse.

pcs_1-1394399023Na tomto komikse je vidieť, že Warren Ellis vie, ako písať prvé číslo reštartovanej série a ako upútať Moon Knightom nezasiahnutého čitateľa. Predstavenie je na jednotku. Na prvých dvoch stranách sa dozviete o Spectorovi všetko, čo potrebujete vedieť a aj to, aké je súčasné status quo neobvyklého hrdinu. Chválim zmenu kostýmu na civilný biely oblek s bielou maskou, ktorý má svoj vlastný účel. Ako tvrdí Moon Knight, má rád. ak ho nepriateľ vidí prichádzať.

pcs_1-1394399017Čo je presný opak Batmana, ku ktorému je Moon Knight veľmi často prirovnávaný. S temným rytierom má Spector spoločnú aj techniku boja, viac než jednu identitu, túžbu po pomste, aj to, že je iba obyčajný smrteľník. Pokiaľ ide o jeho psychickú nevyváženosť, tak je v Ellisovom podaní vysvetlená a zobrazená veľmi pekne a jednoducho.

pcs_1-1394399010O pretvorenie Ellisových slov na obrázky sa postaral Declan Shalvey. Ten je dobre známy čitateľom komiksov od Marvel Comics, Dark Horse, BOOM! Studios a ďalších. Jeho kresba perfektne zachycuje noirovú atmosféru a linky sú čisté, bez zbytočného tieňovania. Atmosféru dotiahol do dokonalosti perfektný koloring Jordie Bellaireovej, ktorý krásne zvýrazňuje snehobielu farbu Moon Knightovho kostýmu a tmavosť nočných ulíc New Yorku.

Prvé číslo najnovšej série komiksu Moon Knight definitívne odporúčam. Je absolútne perfektne atmosférické, svojím jednoduchým prevedením geniálne a samotná postava je úžasne napísaná. Tento komiks by ste si nemali nechať ujsť.

Pridaj komentár