Nástrahy Kickstarteru alebo Ako prísť o peniaze rýchlo a ľahko

In Crowdfunding, IndieKicks, Tech by R@100Leave a Comment

Dnes si povieme príbeh o tom, ako naletieť na Kickstarteri, nechať tam stovky korún a nič nedostať. Alebo si radšej povedzme, ako sa tomu vyhnúť, alebo aspoň znížiť riziko. Jednoduchá rada:

Nepodporuj projekty!

Dobre, to je trochu radikálne, veľa dobrých projektov by neuzrelo svetlo sveta, nebyť crowdfundingu. Tak ak chceš niečo podporiť, aspoň si daj pozor, do čoho vrážaš peniaze, čo môže byť v prípade tech vecí až v stovkách eur.

1. Radiate Athletics SCAM

radiatefail

Tak pekne od začiatku, ako som sa popálil a možno konečne poučil. Začiatkom roka 2014 som podporil projekt Radiate Athletics, super teplocitlivé tričká. Síce nešportujem, ale povedal som si, že je cool nápad vidieť, ako sa zahrievaš. Tak som podporil projekt na úrovni jedného trička. Odmeny mali byť hotové už v auguste. No čo myslíš, dorazilo ku mne nejaké tričko? A to sú už 2 roky. Na stránke občasné výhovorky, prípadne žiadne reakcie na otázky, vraj pár ľudí tričká dostalo, možno tak 1/5.

Ťažko povedať, či pred ukončením kampane boli náznaky problémov. Video mali schopné, s ukážkou fungujúceho projektu, oháňali sa spojeniami ako technológia z NASA. Čo ma mohlo odradiť a utkvelo mi v pamäti, je hrozné logo na webe a na facebooku, hrozné kvalitou, jpg rozmazané, ktoré teraz už zmenili. Už nie sú Radiate Athletics, ale Thermal Vision. Na webe je eshop a ešte mali tú drzosť dať backerom zľavy, aby si kúpili ďalšie tričká, keď ešte nedostali tie, ktoré mali mať pred 2 rokmi.

Z tohto si odnášam asi jediné: ak sa ti niečo nezdá, začni pátrať, alebo sa na to radšej vykašli.

2. Nekonečný príbeh najtenších skončil

thin

S týmto nemám, našťastie, skúsenosti z prvej ruky, ale viem, že príbeh týchto hodiniek je dlhý. Tiež začal pred 2 rokmi. Problémom je, že niektoré supervyzerajúce projekty predbehli svoju dobu a ešte nie je dostupná technológia, ktorú treba na ich výrobu. Predsa len, hodinky s displejom z e-papieru potrebujú aj trošku elektroniky a do 1mm hrúbky sa toho moc nezmestí. Hotové mali byť v septembri 2013. Za ten čas sa, myslím, niekoľkokrát zmenil výrobca, firma, čo mala fyzicky hodinky vyrobiť, autori boli nespokojní s kvalitou a pod. Stále sa niečo ladilo, vyjednávali sa podmienky. Až nakoniec pred pár dňami tento projekt oficiálne skončil. Dokonca ani veľký výrobca “wearables” Flextronics si nedokázal poradiť s technologickými výzvami tohto projektu, hlavne jeho hrúbkou.

Ponaučenie: zamysli sa, či produkt nie je až moc sci-fi na dnešné technológie a cieľovú cenu.

3. Mycestro z posledných síl

mycestro

Mycestro, vyzerá ako šikovné zariadenie na prst. Je to 3D myš, aby si nemusel/a presúvať ruku z klávesnice na myš a len pohybom ukazováka ovládal/a kurzor. Video s funkčným prototypom ma presvedčilo, že projekt je hodný podpory. Akurát že už je to rok a pol po dátume dodania. Majú podobné problémy ako predošlý prípad, ale tu už našťastie posielajú, len neodhadli cenu výroby a teraz, podľa slov autorov, je to v štádiu, kde za každé nové kúpené mycestro môžu poslať jedno človeku, čo podporil projekt. Takže snáď stačí len čakať a čakať a nakoniec sa nedočkať.

4. 3DSimo po tretie

simo

3DSimo Mini je multifunkčný nástroj, ktorého hlavnou funkciou je 3D pero, podobne ako 3Doodler a výmenou nástavcov sa môže zmeniť na pájku, vypaľovačku do dreva či kože, alebo rezačku peny. Všetko vyzerá dobre, podobný projekt už bol úspešný, technická stránka tak asi nie je problém. Tak kde je háčik? Stačilo sa pozrieť do komentárov, kde nespokojný “zákazník” poukázal na to, že tento projekt už bol úspešný na Indiegogo a nie všetci ľudia dostali svoje odmeny. Možno to teraz bude inak, ale bol by som opatrný. Kampaň ešte beží, tak ako to dopadlo, uvidíme až za nejaký čas.

Rada: Vyhľadaj si autora, aj produkt na iných stránkach.

Projekty, ktoré nesklamali

Aby som nepísal len o tom, aký je crowdfunding nebezpečný, tak som podporil aj dosť úspešných projektov, dokonca som aj dostal, čo mi bolo sľúbené. Patria sem nejaké tech hračičky (3Doodler 2.0, Lightpack, AmbiledHD, LIFX…), stolové hry (Boss Monster, Villages, We Are Dead…), filmy a podobné veci (Cease Fire, Gamers, Silent City), PC hry (Wasteland 2, Dreamfall Chapters, Pillars of Eternity) a i. Na druhej strane, stále čakám na dokončenie niektorých filmových a herných počinov.

Čo ale majú spoločné tie úspešné projekty? Okrem pekného videa, ktoré môže mať aj do neba volajúci scam, sú to napríklad veci, za ktorými stoja ľudia známi z branže (WL2, PoE), už predtým vytvorili úspešný projekt (3Doodler 2.0), projekt je pokračovaním niečoho, čo uz začali (webseriály), prípadne sa neprecenili a mali štastie, aby úspešne dokončili projekt.

Zhrnutie

Takže ako sa nepopáliť? Nehrať sa s ohňom alebo aspoň opatrne:

  • over si autora, či už niečo vytvoril a ako to dopadlo
  • byť skeptický nie je na škodu
  • pred kliknutím na “pledge” sa zamysli, či to to stojí za to riziko

PS: moje skóre je také, že z 97 kampaní čakám na výsledky 21, ktoré sú už po dátume dodania.

Pridaj komentár