Päť dôvodov, prečo by si mal počuť film The Great Gatsby

In Hudba, Pondelková päťka by Marcel KlimoLeave a Comment

Pred pár dňami som konečne videl adaptáciu slávnej medzivojnovej americkej novely The Great Gatsby od ikonického autora F. Scott Fitzgeralda. Keďže išlo o povinnú  literatúru, ktorú som dôkladne a s nadšením čítal a rozoberal na hodinách počas môjho štúdia na strednej škole, veľmi som sa tešil na interpretáciu tohto veľdieľa od austrálskeho režiséra Baza Luhrmanna. Až po zhliadnutí filmu som si uvedomil, aký silný vplyv na (nielen) hudobnú kompozíciu vo filme mal aj koproducent Jay-Z a mnohí iní súčastní autori, ktorých skladby sa v mierne upravenej verzii objavili v samotnom filme.

The Great Gatsby je film nielen pre milovníkov filmu, ale aj pre milovníkov hudby. Nasleduje môj osobný výber tých najlepších využití hudby vo filme. Verím, že mnohí z vás si nájdu aj iné scény alebo unikátne hudobné výbery z filmu, keď film uvidíte.

POZOR: Budem sa snažiť nespoilovať film, ale pri niektorých situáciach budem okrajovo odkazovať na verejne menej známe fakty o príbehu.

5. Gatsbyho dom

Príbeh filmu rozpráva predajca dlhopisov Nick Carraway, ktorý v 20. rokoch býva vedľa mysteriózneho Gatsbyho. Ten každý víkend organizuje extravagantné a  pompézne oslavy vo svojom kaštieli vo fiktívnom boháčskom mestečku West Egg na Long Islande. Jeden deň je Carraway (ako jediný človek vôbec) pozvaný na jednu takúto akciu.

the-great-gatsby-party

Keď vchádza do budovy spoločne o ostatnými návštevníkmi, hrá kostolná chorálová hudba, ktorá plynule prejde do modernej hudby infúzovanej jazzom 20-tych rokov. Odznejú tu napríklad Bang Bang od will.i.am alebo A Little Party Never Killed Nobody od Fergie.

Vo will.i.amovej skladbe je krásne počuť fúziu jazzu s modernou elektronickou hudbou. Podobne je to aj v nasledujúcej skladbe od Fergie.

4. Amerika v období prohibície

Film (a kniha) sú zasadené do obdobia alkoholovej prohibície v Amerike, kedy “morálne zásady boli voľnejšie a alkohol bol lacnejší ako kedykoľvek predtým”. Opiť ste sa mohli vtedy iba v tajných baroch patriacich podnikateľom ako Al Capone, ktorí využívali korupciu policajného zboru a zvodnosť obnažených ženských tiel na prilákanie peňazí.

A146_L001_1018PR.0004931_R.DNG

Podobné veci sa dejú aj dnes a hudobne to najkrajšie to vystihla scénka v bare, kde v pozadí hrala skladba 100$ bills od Jay-Z.

3. Balada o láske

Kritici by veľmi radi nazvali tento film romantickou drámou, keďže centrálnym prvkom príbehu je vzťah medzi dvoma osobami. Silno nesúhlasím s týmto prístupom a skôr sa prikláňam k názoru, že ide o tragédiu (alebo priam baladu) podobnú druhému známemu dielu od Baza Luhrmanna – Romeo + Juliet.

THE GREAT GATSBY

Najkrajšie to vystihuje skladba Young and Beautiful od Lany Del Rey, ktorej hudobné pasáže sú použité v mnohých scénach filmu k vyvolaniu emocionálnej reakcie u diváka. Melodické elementy sa objavujú do samotného konca filmu sťa prekliaty omen.

Taktiež v tomto prípade odporúčam skladby Over the Love od Florence and The Machine alebo Together od the xx.

2. Dementovaná komédia

Film obsahovalo viacero komediálne ladených pasáží, na ktorých sa veľká časť publika smiala, ale mne prinášali skôr slzy do očí. Uvidím, ako tieto scény na mňa zapôsobia, keď film uvidím druhýkrát, ale Leonardo DiCaprio pod vedením Baz Luhrmanna odviedol skvelú prácu ukazovaním neuveriteľného žiaľu a bolesti v očiach aj pri na-prvý-pohľad komediálnych scénach.

great-gatsby-1

Príkladom využitia tejto “dementovanej komédie” je jazzová reinterpretácia známej skladby Crazy in Love od Beyonce v podaní Emeli Sandé. Na prvý pohľad zábavna jazzová kompozícia s hravým tempom sa rýchlo mení na prehnane zrýchlenú verziu známej skladby z moderných rádií. Žeby sa Baz Luhrmann hral s vlastnými divákmi a snaží sa naznačiť, že nie úplne všetko je podľa kostolného poriadku?

1. Bazova horská dráha

Film The Great Gatsby je vizuálna a emocionálna horská dráha, ktorú prekrásne podfarbuje umelecky zložená hudba a bravúrne zvládnuta kamera. Film som na začiatku vnímal takmer ako rozprávkový príbeh s presaturovanými farbami, spomalenými scénami a pompéznymi oslavami. Ku koncu filmu sa film zásadne mení farebne a hudobne.

gatsby-pink-suit-1

Obrovské snímky z oslavy zo stovkami hostí sa menia na portrétové výrezky z emocionálne nabytých životov protagonistov. Toto všetko vyvrcholí scénou s hudobným doprovodom od Jacka Whitea a skladbou Love Is Blindness.

Naše nočné mory

The Great Gatsby sa odohrával v 20-tych rokoch minulého storočia, ale vďaka aktuálnemu hudobnému doprovodu sa posunul bližšie k 21. storočiu. Film reprezentuje ašpirácie, sny a hlavne nočné mory dnešnej generácie, ktorá vyrastá v dobe neuveriteľného technologického rastu a prebytku (podobne ako pred 100 rokmi). Ľudia ako Gatsby sú možno aj naši susedia, ktorí stále hľadajú “zelené svetlo” na druhej strane zálivu.

Na záver ešte pridávam skladbu Heart’s a Mess od Gotye, kde odznejú aj slová “desperate to connect”. Zaujímavé slová pre dobu, kde sme všetci “connected”, že?

Pridaj komentár