Prečo je také ťažké natočiť prvotriednu adaptáciu komiksu?

In Filmy, Komiksy by Kozy9Leave a Comment

Pred necelým týždňom som v Prahe navštívil jeden úžasný komiksový shop, za ktorý by sa nemuseli hanbiť ani v USA. Boxy plné starostlivo roztriedených komiksov z rôznych časových období a od rôznych vydavateľov na mňa zapôsobili akousi aurou, ktorá vo mne vzbudila toho malého nadšenca sveta superhrdinov, ktorým som kedysi bol, a to bola pravdepodobne hlavná príčina, prečo som dostal chuť pozrieť si nejakú filmovú adaptáciu týchto kreslených príbehov.

thor

Niečo som už videl, niečo ma nezaujalo a nejakou náhodou som sa dostal k snímke Thor. Veľmi som sa tešil na úžasný fantasy/sci-fi filmový zážitok, no po zhliadnutí som zostal dosť sklamaný. Uzavretý príbeh, málo umiestnení, väčšina filmu bola vytvorená pomocou zeleného či modrého plátna a rôznych počítačových efektov, dialógy plné klišé, všetko na mňa pôsobilo umelo a dokonca aj hlavná zápletka bola slabšia. Niečo také by som dal možno do seriálu, ale nestaval by som na tom celý príbeh. Najviac ma však zarazilo účinkovanie Hannibala Lectera a Čiernej Labute, čakal som, že týchto dvoch uvidím v prepracovanejších, možno o niečo náročnejších snímkach.

thor-monde-des-tenebres-et-odin

Tak či onak som sa trochu zamyslel nad tým, kedy som naposledy videl naozaj dobrú snímku pojednávajúcu o živote superhrdinu. Prišiel som na to, že taká ešte asi nebola natočená. Áno, sú snímky, ktoré dosahujú nejaký ten nadpriemer, ale väčšina z nich je naozaj podpriemerná, komerčne vytvorená a svoj úspech získava iba vďaka dobrej produkcii, reklame a v dnešnom modernom svete aj vďaka pridaniu 3D efektov, teda ide skôr o násilné pridanie 3D za účelom vytiahnutia viac peňazí od divákov, pretože okrem názvu tam toho moc 3D nie je. A ak je, tak film zas stráca na iných kvalitách. Otázka znie: Kde teda autori robia chybu?

SPIDER-MAN 3

Ak by som to mal podrobnejšie rozobrať, tak každé spracovanie si vždy nájde svoju cestu, ako sa oddialiť od dokonalosti. Napríklad Raimiho Spider-Man bol na prvý pohľad úspešne spracované dielo, no ak si ho pozriete viackrát, tak určite narazíte na nedostatky, medzi ktorými dominuje akési naivnejšie spracovanie deja, ktoré je rušivo poprepletané sentimentálnymi scénami a neponúka žiadnu hlbšiu pointu.

tdk-aug3-jokr-high-res-2

Zoberme si na mušku trilógiu Batmana na čele s Temným rytierom. Jednotka je dosť nevýrazná a je síce pekné vidieť, ako sa Batman formoval, no chýba tomu iskra. Temný rytier je úžasný film hlavne vďaka Jokerovi, no Batman je posunutý trochu do úzadia a rôzne politické a iné intrigy robia film na môj vkus až moc seriózny nato, že spracováva superhrdinu. Posledná časť trilógie je taká epická, že to až preháňa, celé zničenie Gothamu, pomsty, vraždy, a to všetko zmiešané do komerčne úspešného finále. Priznávam, že táto trojica je jedna z tých lepších, ale stále neponúka nič natoľko prevratné, aby si zaslúžila až také premrštené hodnotenia.

51909d7cf3c3533579

Vyjadrovať sa k filmom ako DareDevil, Ghost Rider alebo Cat Woman nemá ani zmysel. Aj tí najzarytejší fanúšikovia vedia, že tieto diela sú prepadáky a nemali nikdy uzrieť svetlo sveta. Avšak čo taký John Constantine? No ako film celkovo kvalitná ‘podívaná’, no od komiksu sa autori oddialili natoľko, že to fanúšikov Hellblazera až poburuje. Reeves sa naozaj nehodil do roly anglického exorcistu (alebo čo to bolo). Green Lanterna som vypol už v prvej polovici, lebo jeho príbeh sa mi zdal tak hrozne nelogický, nereálny a fantazijný, že som sa cítil ako pri sledovaní paródie alebo komédie.

the-avengers-1235-wallmages

Avengers bol film naozaj prepracovaný, no na druhej strane sa nijako obzvlášť nevenoval jednotlivým superhrdinom, ale ich spolupráci, čo nebolo úplne na škodu, ale nemal som z toho dobrý pocit. Necítil som sa totiž ako pri sledovaní filmu o komiksovej postave, v ktorom pozorujem jej vývoj a počínanie si. Celý film bol skôr takým záberom jednej veľkej bitky, kde na jednej strane stáli záporné postavy a na druhej naši kladní hrdinovia. Jednoducho nešiel moc do hĺbky.

wallpaperhulkbypjboy

Filmom o Hulkovi taktiež chýbalo niečo výnimočné. V jednotke Hulk pôsobí smiešne, no aspoň príbeh je celkom dobrý. V dvojke Hulk vyzerá naozaj drsne a vy sa od začiatku tešíte na brutálnu akciu, ale rýchlo sa sklamete. Incredible Hulk sa totiž prezentuje ako narýchlo zbúchaný film s nudným scenárom, predvídateľnými zvratmi a neuspokojivým vyvrcholením deja.

2013_man_of_steel_movie-wide

Filmy so Supermanom sú kapitola sama o sebe. Objektívne hodnotiť tie prvé je náročné, keďže vyšli v dobe, kedy nebolo až také jednoduché natočiť dobré efekty. Tie nové neobstáli podľa mojich predstáv. Taký Superman sa vracia je film nudný, bez štipky dobrého nápadu, nezáživný a ľahko zabudnuteľný. Muž z ocele ako ospevovaná novinka roka je spracovaný dobre, nebyť zdĺhavého začiatku, v ktorom sa vyšantili počítačoví grafici.

Prečo je také ťažké natočiť film o superhrdinovi, ktorý by bol bezchybný alebo by sa aspoň približoval ku dokonalosti? Nato, aby sme sa priblížili k dokonalému filmovému zážitku, musíme spracovať záživný klasický príbeh inovatívnym spôsobom, musíme obsadiť známejších hercov a zamerať sa na dialógy, lebo aj keď náš námet pochádza z kresleného časopisu, nemusíme tvoriť dialógy na základe komiksov, lebo potom pôsobia umelo a neprirodzene. Ďalej by sme sa mali posnažiť zmierniť počítačové efekty. Je síce pekné, že všetko vyzerá úchvatne, ale všetkého veľa škodí. Ak by sme tieto aspekty spojili do určitej rovnováhy, som si istý, že by sa nám podarilo konečne vytvoriť taký prvotriedny film o superhrdinoch, aký si nevieme ani z ďaleka predstaviť. Bohužiaľ, teraz nám nezostáva nič iné ako čakať a dúfať, že sa niekomu takéto dačo podarí.

Pridaj komentár