Rady, fronty, frontičky – FedCon XXI report

FedCon je najväčší Star Trek con v Európe s návštevnosťou počítanou v tisícoch. Tento rok ste na 21. FedCone mohli stretnúť až 42 hercov, autorov a expertov, z čoho 23 boli známi seriáloví a filmoví herci. Hoci je FedCon zameraný na Star Trek, nájdete tam množstvo hostí aj z iných seriálov, napr. Stargate, Torchwood, Eureka, Buffy, Battlestar Galactica, The Guild, Farscape

Tento rok som sa so zahraničnými conmi rozbehol, teda za všetko môže Felicia, pôvodný dôvod kúpy vstupenky na FedCon. Pred cestou som bol asi sto krát varovaný, že sa mám pripraviť na fronty, na čakanie vo fronte, aby som sa dostal do fronty a podobne. Áno, tie varovania netreba brať na ľahkú váhu. Prvá fronta čakala pri registrácii, čo mi trvalo asi 10 minút, kým sme ju našli (že by tam niekde mali šípku alebo niečo anglicky napísané, to nie, veď sme v Nemecku, podstatné informácie stačia v nemčine).

Aby som im zas toľko nekrivdil, občas tam niečo bolo aj v angličtine a staff reagoval aj anglicky. Registrácia – v skutku OK, rozdelená asi na 4 stoly podľa čísel lístkov. Bolo pekné, že nám dali na výber 3 DVD Star Trek filmov, čo som nejak z nemčiny pochopil, ale aké som si vybral, stále presne neviem, v rýchlosti som musel preložiť názov do angličtiny a vybrať si.

Ďalšie miesto, kde sa dali čakať fronty, ale prekvapivo neboli, bol nákup ticketov na podpisy. Keď som sa pozrel na ceny, zaplakal som. Ale moje konto nezaplakalo, počítal som, že si vyberiem peniaze až v Nemecku, na čo si meniť vopred, tak som šiel takmer bez hotovosti. Prídem k pultu, dá sa platiť kartou, hurá, až na to, že platba neprebehla. Skúsim bankomat, neúspešne, na internet sa nedostanem, sme v Nemecku, na free wifi sa nehrajú (bod do zoznamu „Neznášam Nemecko“), ale to je iný príbeh, v piatok sa mi už peniaze podarilo získať.

Felicia2

Vo štvrtok už od pol druhej bežali panely s hosťami, mohli sme sa pozrieť na Virginiu Hey. Ja som potom nejak skúšal vyriešiť problém s kreditkou, program sa stále menil, čiže to, čo je ako „final“ na webe, je vlastne na 2 veci. Ešte že sa tie zmeny dali pozrieť na interaktívnych obrazovkách. Otvárací ceremoniál bol nesmierne dlhý, kým len vymenovali všetkých hostí, to trvalo a ešte treba pripočítať meškanie a že Joe Flanigan to zas nestihol. Po otvorení a jedenom paneli som sa už odobral na hotel – pol hodiny pešo.

Na piatok som si naplánoval fotenie, Felicia, Walter a Casper. Hneď ráno som sa navliekol do Anla’shok kostýmu a PPG hodil do tašky. Ráno to bola menšia fronta na Feliciu, asi len pol hodiny som čakal, za fotky sa platí až pár metrov pred fotením, aby sa nestalo, že by niekto zaplatil a nemal fotku. Fotenie šlo ako na bežiacom páse, choď, raz, dva, tri, cvak, bež preč.

O niekoľko hodín som si našiel frontu na Waltera Koeniga (Bester z Babylonu 5, Chekov z TOS), pol hodiny pred fotením som sa dostal do fronty asi 30m dlhej, možno viac. Ťažko sa to odhaduje, lebo rad sa točil po chodbách. Asi už po hodine som sa dostal na rad. Podávam Walterovi ruku a potom ho prosím, či môže podržať PPG. Ako správny Bester si ho priložil k hlave, tá foto je na nezaplatenie. Je to naozaj veľmi zábavný, milý a živý človek.

Koenig

Až do fotenia s Casperom van Dienom som skoro celý čas presedel v sále, Bennett, Owen, Dien, Koenig, Frakes. Proste sa bolo na čo pozerať. Začiatok MacGyvera som si strategicky odpustil a bežal do fronty na Caspera, predpokladal som správne, že tam nebude moc ľudí. Tak som ešte stihol koniec panelu s RDA.

Tri fronty na deň mi stačili, čím som si vyčerpal všetko moje fotenie a čakala ma už len posledná, teda myslel som si, že posledná, fronta na autogramy.

Sobota ráno pre mňa začala panelom Felicie Day, za ktorou nasledovala Gates McFadden (Beverly z TNG), vyprázdnenie hlavnej sály a príprava na autogramiádu. Tam sa potom chodilo podľa čísel vstupeniek, čo človek vedel podľa nalepeného papiera s rozsahom napr. 0-400, na monitore. Samozrejme som sa tam šiel pozrieť zbytočne, keď v sobotu stihli 0-1000 a ja s mojím čislom 1029 som mohol čakať na ďalší deň.

Casper

Nasledovali, teda skôr predošlý deň predchádzali zmeny v programe, presun Shatnerovho panelu na skorší čas, rovno za autogramy, kde ma nie tak prekvapivo čakala fronta, na to aby si človek v sále sadol na svoje miesto. Čo asi bolo ošetrené, každý s lístkom na celý con mal na lístku sekciu a rad, v ktorom má sedieť a kto mal lístok s vyšším číslom, šiel na poschodie, bez „miesteniek“. Plus pre Shatnerov panel bolo spravené aj synchro premietanie vo vedľajšej sále.

Asi netreba rozpisovať, že Shatner bol plný energie, zábavný, úžasný a charizmatický… a meškal. Bol tak ústretový, že sa šiel najskôr pozrieť do vedľajšej sály, aby ho aj tak ľudia videli naživo a až po pár minútach prišiel do hlavnej. Tu ma len udivovalo, čo všetko sa dokážu fani pýtať, bez rozmyslu a s hrozným akcentom, najčastejšia Billova odpoveď bola „What?“. Otázka koľko mal Kirk „relations with aliens“ vyvolala vlnu facepalmov v sále. A otázka síce z druhého dňa, ale na Shatnera, prečo spieva, keď nevie spievať, to všetci v napätí čakali, ako na to zareaguje. Zvládol to veľmi dobre, elegantne, priznal, že nespieva, ale „performs songs“.

Konečne nedeľa, hneď ráno, na desiatu som sa dostavil pred vchod na autogramy, už sa konečne dostal rad aj na moje číslo, celkom rýchlo sa tam dostala prvá skupina ľudí. Za dverami sa to rozpŕchlo do jednotlivých frontičiek na každého herca zvlášť. Som sa uskromnil, teda šetril, a šiel len k Teryl Rothery, Felicii a Bennettovi, kde som narazil len na pár ľudí predo mnou, čiže sa neponáhľali a mohli aj prehodiť zopár slov, čo nikdy nie je na škodu.

Po autogramoch, som už do konca sedel na sále, najskôr ma prekvapilo, koľko ľudí sa tam tlačí na Feliciu, kým mi došlo, že po nej tam je Walter a potom Shatner. Uzatvárací ceremoniál bol opäť nekonečný, každý z hostí prehodil zopár slov, tak to primerane tomu trvalo. Potom už len večera a cesta domov.

Na koniec ešte zopár časovo nezaradených okamihov.

  • Kai Owen za pivo od jednej slečny zaspieval Love song po welšsky.
  • Caspera van Diena sa asi 5x pýtali na scénu v sprchách, odpoveď „it was wet, we were naked, in the showers, for 11 hours.“
  • Matthew Bennett žrebovaním daroval svoju bundu z 3. série BSG, nevybral moje číslo 🙁
  • Teryl Rothery hovorila o macgyverovke (lepiacej páske) „There are lot of things you can do with MacGyver…oh.“
  • Jonathan Frakes a jeho chodenie pomedzi divákov, proste niektorým fanynkám vyrážal dych.
  • Walter Koenig a jeho komentár na neutíchajúci potlesk a standing ovation: „Asi si myslia, že do ďalšieho conu by som mohol zomrieť.“
  • Felicia Day nemá rada nemecký toaleťák, je moc tvrdý.
  • William Shatner na otázku „Čo ste chceli byť, keď ste mali 20 rokov?“ začal odpovedať „When I was six…“
  • Joe Flanigan si asi nikdy neprestane robiť srandu z Davida Hewletta