Hardcore fanúšikovia o tomto chlapíkovi už určite počuli. Ak ale svetom komiksu iba prechádzate, nech sa páči, zoznámte sa: Rafael Grampá je brazílsky talent, ktorého doménou je predovšetkým kresba, no čím ďalej, tým viac sa realizuje aj ako autor vlastných nezávislých príbehov. Stojí za pozornosť, má čo povedať – a počúvať by ste ho mali najmä vy, mladí nádejní tvorcovia.
„I always see the beauty in the ugly.“
Úžasné perokresby, ohromujúce farby a fantastické detaily, tak by mohla znieť klišéovitá óda na tvorbu jednej z vychádzajúcich hviezd grafického románu. Čo však z Grampá robí v rámci komiksového sveta zaujímavú individualitu, je jeho neprifarbený a drsňácky štýl. Škaredí ľudia páchajúci škaredé veci, to je svet, ktorý nám ukazuje a koniec-koncov, je to aj svet, ktorý vidíme, keď sa pozrieme z okna. Možno v tom je jeho príťažlivosť. Spochybňovanie toho, čo považujeme za krásne alebo škaredé, prevracanie vžitých právd a spôsobu, akým sa pozeráme na svet, to je jeho umelecký podpis. A čitatelia ho papajú aj s navijákom, nech už sa chytí čohokoľvek: od odvážneho redizajnu Daredevila, cez pohľad na súčasného Batmana, až po Wolverina, na ktorého svoje pazúry položil ako prvý Brazílčan vôbec.
„I create the stories that I want to read.“
Aj napriek „škaredému“ štýlu Rafaelovým dielam nemožno uprieť istú zvláštnu estetiku a eleganciu. On sám svoj postup vysvetľuje tým, že sa na stránku nepozerá iba ako na vyrozprávanie príbehu, ale ako na choreografiu. Z jeho kresieb cítiť čosi násilnícky tarantinovské, peckinpahovsky westernové a majú akýsi neodolateľný rock and rollový feeling.
„Don’t work for another guy’s dream.“
Kresliť Grampá začal ako 14-ročný, no rozhodnutie stať sa tvorcom komiksov prišlo až v čase, keď už mal teplé art directorské miestečko v istom animátorskom štúdiu a pracoval pre veľké ryby ako Cartoon Network alebo Diesel. Prepadol ho však pocit, že plní sen niekoho iného, nie svoj. Odišiel, neobzrel sa a ‘než bys řekl švec’, mal na konte niekoľko spoluprác s Marvelom i DC, ale najmä množstve nezávislých titulov. V roku 2008 získal Eisner Award za spoluprácu na antológii „5” a v tom istom roku vydal aj svoje prvé sólové dielo – nezávislú vecičku „Mesmo Delivery”, ktorá mu okamžite vyniesla popularitu, dve HQ MIX AWARDS a aj dvoch brazílskych Eisnerov v kategóriách ,Best Artist‘ a ‚Best Especial Graphic Novel‘ v roku 2009. Niekedy sa skrátka oplatí robiť to, čo vás baví.
„Tomorrow is not a given, it‘s ours to create.“
Vlastný výrazový štýl a úspechy, ktoré sa Rafaelovi v posledných rokoch zosypali na hlavu, upútali aj istú svetovú značku vodky (nebudeme menovať, s absolútnou istotou ju poznáte), ktorá ho stiahla do svojej aktuálnej kampane Transform Today. S trojlístkom ďalších „prelomových“ umelcov tak svetu odkazuje, aby sa nebál urobiť to, čo on – chytiť život za vlasy, usmerniť svoju kreativitu a stať sa tvorcom a transformátorom vlastnej budúcnosti. Trošku komerčňácke, ale myšlienka je to pekná. Ale najmä vďaka nej svetlo sveta uzrelo exkluzívne interview, ktoré pre vás máme prichystané aj my.
Ááále, viete čo, zatiaľ si aspoň pozrite toto video 🙂
Podrobný prehľad tvorby Rafaela Grampá nájdete tu.

@SpaceUnicornSK: Vesmírny jednorožec, ktorý si na Zemi našiel priateľov.