Rafael Grampá: Choreograf komiksových políčok

In Komiksy, Sponsored Story, Umenie by UnicornLeave a Comment

Hardcore fanúšikovia o tomto chlapíkovi už určite počuli. Ak ale svetom komiksu iba prechádzate, nech sa páči, zoznámte sa: Rafael Grampá je brazílsky talent, ktorého doménou je predovšetkým kresba, no čím ďalej, tým viac sa realizuje aj ako autor vlastných nezávislých príbehov. Stojí za pozornosť, má čo povedať – a počúvať by ste ho mali najmä vy, mladí nádejní tvorcovia.

„I always see the beauty in the ugly.“

daredevil-rafael-grampa-500Úžasné perokresby, ohromujúce farby a fantastické detaily, tak by mohla znieť klišéovitá óda na tvorbu jednej z vychádzajúcich hviezd grafického románu. Čo však z Grampá robí v rámci komiksového sveta zaujímavú individualitu, je jeho neprifarbený a drsňácky štýl. Škaredí ľudia páchajúci škaredé veci, to je svet, ktorý nám ukazuje a koniec-koncov, je to aj svet, ktorý vidíme, keď sa pozrieme z okna. Možno v tom je jeho príťažlivosť. Spochybňovanie toho, čo považujeme za krásne alebo škaredé, prevracanie vžitých právd a spôsobu, akým sa pozeráme na svet, to je jeho umelecký podpis. A čitatelia ho papajú aj s navijákom, nech už sa chytí čohokoľvek: od odvážneho redizajnu Daredevila, cez pohľad na súčasného Batmana, až po Wolverina, na ktorého svoje pazúry položil ako prvý Brazílčan vôbec.

„I create the stories that I want to read.“

Aj napriek „škaredému“ štýlu Rafaelovým dielam nemožno uprieť istú zvláštnu estetiku a eleganciu. On sám svoj postup vysvetľuje tým, že sa na stránku nepozerá iba ako na vyrozprávanie príbehu, ale ako na choreografiu. Z jeho kresieb cítiť čosi násilnícky tarantinovské, peckinpahovsky westernové a majú akýsi neodolateľný rock and rollový feeling.

„Don’t work for another guy’s dream.“

GrampaKresliť Grampá začal ako 14-ročný, no rozhodnutie stať sa tvorcom komiksov prišlo až v čase, keď už mal teplé art directorské miestečko v istom animátorskom štúdiu a pracoval pre veľké ryby ako Cartoon Network alebo Diesel. Prepadol ho však pocit, že plní sen niekoho iného, nie svoj. Odišiel, neobzrel sa a ‘než bys řekl švec’, mal na konte niekoľko spoluprác s Marvelom i DC, ale najmä množstve nezávislých titulov. V roku 2008 získal Eisner Award za spoluprácu na antológii „5” a v tom istom roku vydal aj svoje prvé sólové dielo – nezávislú vecičku „Mesmo Delivery”, ktorá mu okamžite vyniesla popularitu, dve HQ MIX AWARDS a aj dvoch brazílskych Eisnerov v kategóriách ,Best Artist‘ a ‚Best Especial Graphic Novel‘ v roku 2009. Niekedy sa skrátka oplatí robiť to, čo vás baví.

„Tomorrow is not a given, it‘s ours to create.“

Vlastný výrazový štýl a úspechy, ktoré sa Rafaelovi v posledných rokoch zosypali na hlavu, upútali aj istú svetovú značku vodky (nebudeme menovať, s absolútnou istotou ju poznáte), ktorá ho stiahla do svojej aktuálnej kampane Transform Today. S trojlístkom ďalších „prelomových“ umelcov tak svetu odkazuje, aby sa nebál urobiť to, čo on – chytiť život za vlasy, usmerniť svoju kreativitu a stať sa tvorcom a transformátorom vlastnej budúcnosti. Trošku komerčňácke, ale myšlienka je to pekná. Ale najmä vďaka nej svetlo sveta uzrelo exkluzívne interview, ktoré pre vás máme prichystané aj my.

Stay tuned!
Grampa-ScreenCapture-1_Web Medium

Ááále, viete čo, zatiaľ si aspoň pozrite toto video 🙂

Podrobný prehľad tvorby Rafaela Grampá nájdete tu.

Pridaj komentár