ReviewKicks #1: Inteligentné žiarovky LIFX

In Crowdfunding, Recenzia, ReviewKicks by R@100Leave a Comment

Vraj treba skúšať nové veci, tak ja skúsim napísať recenziu na výsledok kickstarterového projektu LIFX: The Light Bulb Reinvented, ktorý v novembri 2012 vyzbieral cez 1,3 milióna dolárov (z požadovaných 100 tisíc). V skratke – ide o RGB-W LED žiarovky LIFX, ktoré môžeš ovládať cez WiFi (viac v IndieKicks #7). Projekt sľuboval, že budú hotové v marci 2013, ale cesta bola dlhšia a strastiplnejšia, než tvorcovia predpokladali. Mne sa moje 4 kusy dostali do rúk pred pár dňami (február 2014), čiže som čakal 15 mesiacov. Spoiler: oplatilo sa.

A teraz podrobne.

Doprava a balenie

Od momentu, keď mi prišiel mail s trackovacím číslom, som čakal len 3 dni, kým sa ku mne z Hong-Kongu dostali DHLkom. Doručenie bolo trošku komplikovanejšie, ale to bolo na mojej strane, zabudol som na dane a clo, ktoré som musel doplatiť dopravcovi. V prepočte ma to všetko vyšlo asi $87 na jednu žiarovku.

Baleniu nemám čo vytknúť, pekne v jednej krabici, každá žiarovka vo vlastnej menšej krabičke na mieru a po dvoch obalené bublinkovou fóliou.

Balenie LIFX Balenie LIFX

Prvý kontakt

Po rozbalení som v rukách držal 4 krásne žiarovky vo farbe označenej ako GREY (gun metal). Na výber bolo biele prevedenie a toto, takže čierna/šedá bola jasná voľba. Telo žiarovky je kovové, asi aj kvôli chladeniu, plastové je jedine tienidlo (pochopiteľne) a jedna časť, na ktorej sa nachádza resetovací prepínač.

Rozbalené LIFX (gun metal) LIFX GREY (gun metal)

Ďalej nebolo moc nad čím rozmýšľať. Síce tam bol pribalený návod v niekoľkých jazykoch, ale človek sa zaobíde aj bez toho. Zašróbuj, zapni vypínač, stiahni aplikáciu. To bolo všetko k návodu, ďalej tam už boli len technikality ako výkon, príkon, rozmery, záruka, kde najlepšie umiestniť LIFX…

Inštalácia

S inštaláciou nebol problém aj bez návodu. Po spustení aplikácie (pre Android, iPhone nemám, tak len predpokladám, že to bude podobné) naskočí úvodná obrazovka, ktorá ma vyzve k tomu, aby som nastavil LIFX. Mobil si preskenuje zapojené žiarovky a k jednej sa pripojí, zrejme podľa toho, ktorá sa ohlási ako gateway. Žiarovky fungujú v mriežke, každá je jedným uzlom a ktorákoľvek by mohla byť bránou. Tu čiastočne odhadujem, ako to všetko funguje, niečo je na stránke supportu, ale podrobnosti by mohli vysvetliť odborníci na WiFi.

Po nájdení systému žiaroviek som zvolil sieť, na ktorú sa majú pripojiť a zadal heslo (sieť mám zabezpečenú WPA2, čo aj odporúčajú). Potom som už len počkal, kým aplikácia spraví 5 magických krokov – naozaj to len vypisovalo Step 1 – Step 5, aby som vedel, že to niečo robí. Tu by som upozornil, že treba dať pozor, aby medzitým mobil nezaspal, mám nastavených 30 s neaktivity, kým sa uzamkne a nastavovanie trvá dlhšie, keď zaspal a odomkol som ho, tak som mohol nastavovať opäť, možno to vyriešia aktualizáciou aplikácie.

Where the fun begins

Aplikácia toho ešte veľa nezvláda, ale je vidno, že sa na nej tvrdo pracuje a každých pár dní príde update, ktorý opravuje chyby. Snáď časom pridajú aj niečo nové. Čo zatiaľ zvláda, je nastavenie farby + jasu pre všetky žiarovky, pre každú zvlášť alebo pre vytvorenú skupinu, nastaviť meno žiarovkám, vytvárať skupiny a pridávať do nej žiarovky.

Viac zatiaľ apka nerobí, ale v pláne sú veci ako prepojenie s Taskerom a IFTTT, prípadne s Primatik (Lightpack). Myslím, že na to všetko si ešte počkáme, zatiaľ nie je uvoľnené ani SDK, aj keď na githube sa nájde zopár projektov, ktoré si vytvorili vlastné API, a tak môžeš ovládať žiarovky aj cez browser, prípadne príkazový riadok a podobne, ale musíš vedieť trochu programovať.

Tak naspäť k aplikácii. Farby sa dajú meniť v 2 režimoch, jeden je “farebný”, kde je pekné farebné koliesko a vyberáš si odtieň a k tomu jas. Druhý režim je nastavovanie v odtieňoch bielej alebo aké teplé má byť svetlo a samozrejme, jas.

Pri zmene nastavenia svetla (farba, jas) vidím oneskorenie okolo 1 sekundy, teda nereaguje to hneď, nemôžem si spraviť epileptický stroboskop. Kde nastáva oneskorenie, neviem, možno je už na strane aplikácie či v komunikácii – mobil -> WiFi -> brána -> žiarovky. To uvidím, až keď budú aplikácie pre počítač, prípadne po ďalších updatoch mobilnej aplikácie.

Bezpečnosť

Čo sa bezpečnosti týka, tak pred hacknutím žiaroviek ťa chráni zabezpečenie tvojej siete. Po prvotnom nastavení už komunikujú len cez AP a ktokoľvek pripojený na tej sieti má pravo ovládať LIFX. Na jednej strane je to fajn, ste dvaja a potrebujete ovládať žiarovky, tak by bola blbosť podávať si mobil, stačí spustiť aplikáciu, tá oskenuje sieť a zistí, či tam je nastavené LIFX. Ak áno, zobrazí sa zoznam a môžeš ich ovládať (mená a nastavenie skupín sú uložené v žiarovkách). Na druhej strane, niekomu dáš heslo na Wifi (napríklad návšteva) a od toho momentu sa môžu zmeniť na škodoradstné indivíduá, ktoré ti budú zhasínať svetlo zakaždým, keď pôjdu okolo. Tu by som si želal, keby aj žiarovky mali vlastné zabezpečenie heslom/pinom.

Každopádne, 2 mobily, ktoré môžu ovládať 1 žiarovku, to je už len kúsok od zábavy v štýle svetelných efektov gay diskotéky.

Praktické ukážky

Môžem sa rozpisovať, koľko chcem, ale naviac asi ukážu obrázky a videá. Nie je to nič moc kvalita, všetko som to robil mobilom. Snažil som sa aj spraviť porovnanie so 75W žiarovkou, keďže LIFX na plné by mala mať podobný výkon. Na obale má napísane 915 lumen (žiarovka Osram 47W ekvivalent 75W), pričom LIFX by mala mať 1000 lumen, ale ťažko sa to porovnáva, keďže LIFX vydáva rozptýlené svetlo, pričom tá žiarovka je v podstate bodové. Ale spravil som video a pár fotiek, snáď to ako ukážka postačí.

Porovnanie 915 lm Osram a LIFX na plný výkon


Test aplikácie s 3 žiarovkami

Trošku miešania farieb

(nikde nebol použitý “Photoshop”, iba GiMP na zmenšenie fotiek):

Technické špecifikácie

Komunikácia: frekvencia – 2,4 GHz WiFi a 802.15.4, štandardy – 802.11 b/g/n WiFi, rádio – 802.15.4 mesh
Objímky: Edison E26 a E27 (toto je náš štandard), bayonet B22
Lumeny: 1000 na plnom jase (ekvivalent 75W žiarovky)
Energia: univerzálny zdroj 100 – 240 V | 50/60Hz 0.2A; menovitý výkon 18 W pri plnom jase; striedavý prúd; účinník (power factor) > 0.90
Rozmery: priemer – 65 mm, výška – 135 mm; hmotnosť – 289 g
Energetická kategória A+

Čo nás čaká

Už na začiatku nám sľubovali prepojenie s webovými službami, napríklad s IFTTT. Čiže by mi žiarovka mohla robiť notifikácie, keď mi príde email, tweet, čokoľvek. To by mal zabezpečiť LIFX Cloud, na ktorom sa momentálne pracuje.

Ďalšia zaujímavá vec je SDK pre vývojárov, aby si každý mohol spraviť aplikáciu na komunikáciu s LIFX. Napríklad by ti žiarovky mohli robiť ambientné osvetlenie miestnosti podľa toho, čo máš na obrazovke. To by bolo zaujímavé v spojení s podsvietením displeja Lightpackom. Mohol by si si spraviť vizualizáciu hudby a podľa toho osvetľovať miestnosť => ideálne na párty.

Určite časom príde ešte zopár aktualizácií firmvéru, o to sa postarajú mobilné aplikácie.

Problémy a bugy

Mohlo by sa zdať, že je všetko OK, ale narazil som na pár chybičiek a zádrheľov. Prvý bolo, keď mi jedna zo 4 žiaroviek nefungovala úplne podľa predstáv. Jej jas nešiel stiahnuť pod 60 – 70%. Po resetovaní a pád pokusoch som napísal na support, odpovedali asi do 12 hodín. Na ich radu som opäť zresetoval žiarovku a zapojil ju samotnú, všetky ostaté som nechal bez prúdu, nastavil systém a potom už všetko fungovalo v poriadku. Takže ak niečo nejde, treba to zresetovať, prípadne zresetovať ešte raz.

Ďalší problém/bug/nedokonalosť je, že keď sa stiahne jas žiaroviek pod 2 % (v móde bielej farby), tak ostanú svietiť jemne (alebo) viac zelené, ale aj to musí byť špeciálny odtieň “bielej”. Môže to byť chyba firmvéru, aplikácie alebo proste obmedzenie hardvéru, kde červená a modrá už nedokáže pracovať s tak nízkym napätím. Neviem, odhadujem, ale nie je to žiaden showstopper, tak slabé osvetlenie sa bežne asi nevyužije. (Jas na fotkách trochu klame)

lifx-dimgreen lifx-greenishdim

Problém, ktorý sa -dúfam- zlepší novou aplikáciou, prípadne firmvérom je rýchlosť odozvy po zmene farby. Ešte stále to nie je v takom štádiu, aby sa to dalo použiť na dynamické svetlo podľa hudby, ale na to aj tak zatiaľ nie je žiadna aplikácia, tak to ukáže len čas. K tomuto patrí aj celková nedokonalosť aplikácie pre Android, podľa videí, kde používajú iPhone, má aplikácia oveľa viac funkcií.

Občasným problémom je, že aplikácii môže dlhšie trvať, kým zistí, že sú v sieti už nakonfigurované žiarovky, čiže pri štarte aplikácie vyskočí obrazovka s tým, že si mám nastaviť LIFX, ale tá po chvíli zmizne.

Porovanie s Phillips Hue

Nie je to tak dávno, čo sa v predajniach objavili žiarovky Phillips Hue, čo je na trhu asi najbližší ekvivalent k LIFXu. Hue žiarovka je slabšia, čo sa týka max. svetla a generuje 600 lumenov vs. 1000 pri LIFX. Spôsob komunikácie a zapojenia je tiež odlišný. Každá žiarovka LIFX dokáže fungovať samostatne, má vlastný WiFi modul. Hue žiarovky na komunikáciu používajú bridge, čo je krabička, ktorú musíš pripojiť káblom k routeru. Keďže Hue nie sú autonómne, ich počet je obmedzený na 50, LIFX testovali na viac ako 60 žiarovkách a fungovalo to, ale popravde, využiť 50 RGB LED žiaroviek, to asi nebude úplne bežné.

Čisto subjektívny názor na dizajn je: LIFX sú pekné a dokonca si môžem vybrať aj čiernu variantu, pričom Hue sú hnusné, na tie treba dať tienidlo. LIFX si pokojne nechám bez tienidla len tak visieť zo stropu.

Čo sa aplikácií týka, nemôžem porovnať, oba systémy majú Android aj iPhone apky, len predpokladám, že Phillips ich už bude mať o niečo viac dotiahnuté. Taktiež som nevidel Hue naživo, akú má odozvu, ako to svieti a pod., takže to nemôžem porovnať. Ale čo môžem porovnať, je cena. Hue sú lacnejšie a dostupnejšie, štartovací balíček (3x žiarovka, 1x bridge) je za $199, a 3x LIFX stojí $267 (+ nejaké množstevné zľavy), k cene ešte treba pripočítať poštovné, clo, daň, prípadne Hue sa dá kúpiť v Apple Store (v ČR je to v prepočte $240). Ale keď si to prepočítam na svetelný výkon, tak na jednu Hue mi stačí 0,6 LIFX. Alebo inak, namiesto 2 Hue, mi stačí približne 1 LIFX a z tohto hľadiska vyjde LIFX o niečo lacnejšie.

Podľa informácií, ktoré som našiel, Hue má dostupné SDK na githube. Na LIFX SDK si ešte musíme počkať.

Celkové hodnotenie

LIFX je super hračka, ale aj užitočná vec pre každého, kto chce mať niečo awesome, má rád technológie a má dosť peňazí. Ale ešte potrebuje nejaký ten čas, kým sa zlepší po softvérovej stránke ako aplikácia, tak SDK (na ktoré ešte čakáme). Verím, že keď sa vytvorí dosť veľká vývojárska komunita, tak sa dočkáme úžasných aplikácií a využití. Jediné, čo môže veľa ľudí odradiť od kúpy, je cena a čas, koľko potrvá dodanie. Prvé predobjednávky sa totiž začnú vybavovať až v marci.

Pridaj komentár