Sex Criminals: Orgazmom k úspechu

In Komiksy, Recenzia by KeramLeave a Comment

pcs_1-1381058260Orgazmus je vyvrcholenie pohlavnej rozkoše, príjemná psychologická alebo emocionálna reakcia na sexuálnu stimuláciu, ktorá je spravidla sprevádzaná aj silnou fyziologickou reakciou. Počas orgazmu nastávajú v oblasti genitálií rytmické, vôľou neovládané sťahy svalov, ktorými sa uvoľňuje pohlavné napätie. Krátko nato nasleduje uvoľnenie oblasti genitálií a často aj celého tela. Pohlavné vyvrcholenie možno prirovnať k „neurónovému ohňostroju“. Taká je pravda.

pcs_1-1381058251Ale čo ak by orgazmus mohol za viac než len obyčajné uvoľnenie telesných tekutín nesúcich našu DNA? Túto otázku si položil jeden z najlepších súčasných scenáristov, Matt Fraction, ktorý nás svojim umom neustále prekvapuje. Tento držiteľ Eisnerovho ocenenia nám spolu s kanadským kresličom Chipom Zdarskym predhazuje svoju orgazmickú teóriu vo forme komiksu Sex Criminals.

pcs_1-1381058226Niektoré deti jednoducho nemajú šťastie. Patrí medzi ne aj dievča menom Suzie. Jej svet sa rozpadol 28.10.1997, keď sfetovaný a zbankrotovaný investor zabil jej otca (plus dvoch ďalších ľudí) a potom spáchal samovraždu. Jej matku to zlomilo a dala sa na alkoholizmus. Jediné, čo mohla Suzie robiť, bolo dať matke priestor a nájsť si svoj vlastný únik pred smutnou realitou. Tou sa stala vaňa s horúcou vodou. A v jednu noc to prišlo. To niečo vyplo svet okolo nej.

pcs_1-1381058215Suzie to vystrašilo a zmiatlo. Jej svet bol zrazu plný nehybného ticha a farieb. No o pár hodín sa svet opäť dal do pohybu a ona sa rozhodla, že zistí pravdu. Tušila, čo to spôsobilo, ale potrebovala pomoc. Lenže jej spolužiačky nemali pre ňu pochopenie, ani jej doktor, ba ani jej neustále opitá matka. Nakoniec sa Suzie zmierila s tým, že jej orgazmus dokáže na istý čas zastaviť… čas. Dospela, našla si prácu a začala sa venovať tomu, čo milovala najviac: knihám. Mestskú knižnicu zatvorila banka, a tak sa Suzie rozhodla, že zachráni a odkúpi všetky knihy. A vtedy stretla Jona

pcs_1-1381058208Po minulotýždňovom The Mocking Dead tu máme ďalší komiks, ktorý sa neberie vážne a vďaka tomu vyhráva na plnej čiare. Samotná premisa je jednoduchá, ale keby bol scenáristom niekto iný, tak by tento komiks nebol tak krásne čitateľný. Ak by tento príbeh napísal napríklad Howard Chaykin (Black Kiss) alebo Joe Casey (Sex), tak by to celé vyznelo zvrhlo. Tým som si viac než istý. Fraction vedel, čo chce napísať, ako to chce napísať a aký štýl rozprávania chce použiť. Celý príbeh sledujeme ako diváci a vidíme Suzie ako dieťa, aj ako dospelú ženu.

pcs_1-1381058189Všetko je to neskutočne roztomilo trápne a vtipné. Hlavne, keď sa dospelá Suzie objaví v scénke so svojím detským ja a vysvetľuje vám, ako to vlastne všetko bolo. Alebo pri prvom sexe a následnom orgazme. Alebo keď chce vedieť všetko o orgazme a „skúsená“ spolužiačka jej vysvetľuje sexuálne polohy pomocou kresieb. A zistenie, že Jonov penis… tento komiks si jednoducho musíte prečítať. Nebudete ľutovať.

pcs_1-1381058176Tak ako bol Fraction vhodný scenárista, tak bol vhodným kresličom Chip Zdarsky. Toho si Fraction vybral osobne po tom, ako si prečítal jeho humoristické stripy zo série The Prison Funnies. Zdarskyho štýl kresby, miestami až cartoonový, rovnako ako správne načasovanie a prevedenie humorných situácií, sadne ku Fractionovmu scenáru ako riť batoľaťa na šerbeľ. To isté sa týka aj koloringu a vizuálneho prevedenia, keď sa pri orgazme zastaví svet.

Matt Fraction jednoducho opäť nesklamal. Ak sa chcete kráľovsky pobaviť, tak vám komiks Sex Criminals absolútne odporúčam.

 

Pridaj komentár