Sharon miluje pílu

In Filmy, Horor by Kozy9Leave a Comment

Po dlhej dobe som si opäť našiel nejaký ten čas na zhliadnutie pár filmov z môjho dlhého zoznamu kinematografických kúskov, ktoré čakajú na to, aby mi mohli predviesť svoje kvality (niekedy aj nekvality, ale čo už, žijeme v dobe, kedy nie je problém natočiť film, ktorý ak by sme označili jednoduchým prídavným menom hrozný, tak by sme mu vlastne polichotili). Môj pohľad na filmy je dosť subjektívny a špecifický a priznám sa, že v mojom liste dominujú nie také filmy, ktoré by dosahovali astronomické hodnotenia, ale filmy, ktoré ma zaujmú svojím obsahom, prípadne spadajú do mojich mojich obľúbených žánrov.

K filmu Basic Instinct (BI) som sa nevedel dopracovať pár mesiacov a spolu s čakaním na vhodnú chvíľu sa stupňovala moja túžba konečne zhliadnuť thriller, ktoré by splnil moje očakávania (vopred hovorím, že neboli veľké, keďže thriller ako žáner -ľudovo povedané- NEmusím). Basic Instinct ich na počudovanie splnil na výbornú. Presne takto by sa mali točiť thrillery. Úprimne… neviem, či ma viac zaujala atmosféra alebo telo Sharon, tak či onak, bol som naplnený prvotriednym filmovým zážitkom a nech si hovorí každý, čo chce, pre mňa bude BI jeden z najlepších filmov, aké som kedy videl.

basic1

Jedna vec ma ale zožierala už asi tak od polovice filmu. Niečo mi totiž ten film pripomínal a nevedel som prísť na meno tej záludnej formy, ktorá je takmer totožná s Instinctom. No a jednej krásnej sobotnajšej noci počas vyvražďovania národov v Age of Empires 2 na Steame som na to meno prišiel. Basic Instinct je vlastne séria SAW. Určite to najprv každému znie trošku šialene a debilne zároveň, ale v nasledujúcich bodoch sa vás budem snažiť presvedčiť o opaku a zastať sa môjho tvrdenia (mimochodom, sériu SAW milujem aj napriek kolísavej kvalite jednotlivých častí).

1. Za všetkým stojí žena

John alias Jigsaw by nikdy neodštartoval sériu rafinovaných pascí a únosov, nebyť straty dieťaťa, ktoré nosila jeho nadmieru milovaná žena po srdcom. A základom Basic Instinct je zvodnosť ženy, takže v tomto bode nie je čo ďalej riešiť.

jigsaw

2. Hry

SAW je založený na hrách o život, BI sa viac zameriava na sexuálne hry. Hra je ako hra, nie?

3. Psychologický motív

SAW sa aj napriek svôjmu žánru ponára pomerne hlboko do myšlienkových pochodov ľudí a hrá sa s ich mysľami, ovplyvňuje ich a mení ich pohľady na svet. V BI môžeme pozorovať tento jav azda v každej scéne, takže sa opäť stretávame s podobnosťou.

saw

4. 18+

Ani SAW, ani BI určite nie sú rodinné filmy a nie sú to ani filmy, ktoré by ste pozerali s rodičmi. Nielenže nosia v sebe pointu, ktorá je pre mladšie generácie takmer neodhaliteľná, navyše zobrazujú dosť surové prvky, a to v podobe násilia v SAW a sexu a násilia v BI.

5. Forma vyšetrovania

Oba filmy sú vyrozprávané formou vyšetrovania. Celá dejová línia SAW aj BI vychádza z práce polície.

micheal

6. Skorumpovaný policajt

V oboch prípadoch je silnou osobnosťou a výraznou postavou policajt, ktorý sa odvráti od zákona, pretože jeho idey a postoje sú pretransformované pôsobením iných postáv.

7. Pochybnosti

Počas sledovania častí SAW a BI ste veľakrát na menších pochybnostiach, kto je za čo zodpovedný. Našťastie, dozviete sa to včas.

8. Slabšie sequely

Aj SAW aj BI sú bratom (alebo sestrou) slabších sequelov, ktoré, žiaľbohu, nedosahovali miestami ani polovičné hodnotenia. A to sme sa na ne tak hrozne tešili…

saw3d

9. Silná ústredná postava/osobnosť

SAW aj Bi sa vyznačujú silnou ústrednou postavou. Zatiaľ čo Jigsaw sa prezentuje svojim zvrátenými, no opodstatnenými víziami, Sharon sa zahráva ľuďmi ako s bábkami. Obe tieto postavy stoja za všetkým, čo sa odohrá a tvoria základ celého filmu.

10. Obvinenie nevinných

V oboch prípadoch sa stretávame s viacnásobným podozrievaním nevinných osôb a pár z nich to aj pekne schytá.

11. Vlastné pravidlá

V oboch prípadoch sú jednotlivé subjekty ovplyvňované vlastnými pravidlami, ktoré si vytvárajú ústredné postavy. Mohli by sme to považovať za žitie si vo vlastnom svete s vlastným pohľadom na vec, oslobodeným od konvencií.

police

12. Blue-Ray

Oba filmy vyzerajú vo vysokom rozlíšení nepredstaviteľne lepšie. Krvavé scény vo full hd zo SAWu sú schopné vyčarovať úsmev na tvári každého správneho zvrhlíka a scéna vypočúvania v BI v high definition poteší nevinnú dušu nejednej úchylnej povahy.

13. Zlyhanie zákona

Aj v sérii SAW aj v BI nikdy nedolapia hlavných aktérov, respektíve polícia si neodvedie svoju prácu dôsledne a zlyhá vo vyšetrovaní.

Trinásť dôkazov hovorí samých za seba a poukazujú na to, že aj navonok úplne rozdielne filmy môžu byť v jadre totožné. Je mi jasné, že profesionáli označia toto porovnanie za moc všeobecné a možno aj povrchné, ale nesnažil som sa vytvoriť ‘semestrálku’ na žurnalistike, jednoducho som chcel navodiť ľudí, aby si pozreli tieto filmy, ak sa tak doteraz ešte nestalo a posúdili sami, či som kecal do vzduchu, alebo trafil klinec po hlavičke. Rád píšem články a snažím sa, aby boli jednoduché a vyjadrovali moje pocity z filmov, to je totiž to hlavné, čo mi ponúkajú – určitú auru so štipkou umenia. Dúfam, že som vás trochu pobavil a teším sa na vás opäť o týždeň.

basic2

Pridaj komentár