Spread: Muž a batoľa [RECENZIA]

In Komiksy, Recenzia by KeramLeave a Comment

pcs_1-1406451726Na tento komiks som sa tešil od októbra minulého roku, keď bol oznámený na newyorskom Comic-Cone. Stačil jediný teaser v podobe stránky z komiksu a meno scenáristu. Justin Jordan. O jeho minisériách The Strange Talent of Luther Strode a Dead Body Road sme si už kedysi niečo povedali, takže určite viete, že tento scenárista sa s ničím neserie a do všetkého ide na plné gule. Spread je podľa jeho slov mixom mangy Lone Wolf and Cub a kultového hororu The Thing (Vec) z roku 1982. Minulý týždeň sme sa konečne dočkali prvého čísla.

Svet je infikovaný Nákazou. Organizmom, ktorý sa dokáže samovoľne rozširovať a ovládať telá mŕtvych živočíchov. Ide o mäsitý a veľmi agresívny zhluk cudzopasníkov, ktorí sú všade. V tomto svete sa pokúša prežiť muž zvaný No, ktorý toho nikdy nepovedal príliš veľa. Ak preživších neohrozuje Nákaza, tak sú to banditi. Tí mohli za smrť Noovho partnera Billyho, ako aj za zabitie pasažierov lietadla, ktoré bolo strhnuté na zem Nákazou.

Lenže jeden pasažier prežil a pokúsil sa dostať do bezpečia. Konkrétne žena nesúca malý uzlíček. Banditi sa rozhodli, že svoju korisť nenechajú utiecť  a svoj lov dotiahli do konca. Na zomierajúcu ženu narazil No, a tá ho pred svojou smrťou ešte stihla informovať, že v uzlíčku sa nachádza nádej na záchranu sveta. No nakoniec banditov vystopoval a bez milosti ich zlikvidoval. Keď našiel malý uzlíček, zistil, že sa v ňom nachádza veľmi výnimočné batoľa.

pcs_1-1406451666V dnešnej dobe, keď už majú  komiksy selfie varianty obálok, je pekné vidieť komiks, ktorý sa na nič nehrá, kašle na trendy a naplno sa venuje tomu, čo chcel autor svojím dielom povedať. Obvykle to býva tak, že scenárista sa nechá inšpirovať článkom, filmom, alebo seriálom. Nie je to inak ani pri Jordanovi. Na začiatku bol článok o bunečnom zdroji energie, potom nasledovala teória o tom, ako udržať nažive batoľa v post-apokalyptickom svete.

pcs_1-1406451653A samozrejme, filmy. Hlavne trilógia Mad Max. Jordana nikdy nezaujímali začiatky konca sveta, skôr to, čo bolo po tom. Podobne ako Roberta Kirkmana, autora nekonečnej série The Walking Dead. Spread bude sériou na pokračovanie a Jordan má už naplánovaných päťdesiat čísiel, takže sa máme na čo tešiť.

Radosť mi urobila aj kresba Kylea Strahma (Haunt, Screamland), v ktorého podaní je svet postihnutý Nákazou na prvý pohľad beznádejný a zo samotných cudzopasníkov je cítiť odpornosť, slizkosť a nebezpečenstvo. Na atmosfére pridáva aj to, že príbeh sa odohráva počas zimy a keď uvidíte prvého človeka posadnutého Nákazou s mäsožravými očami, určite sa vám vybaví The Thing. Čerešničkou na torte je úžasný koloring Felipeho Sobreira.

Už po prvom čísle Spread viem, že táto séria bude výborná. Nielen preto, lebo mám rád post-apokalyptické príbehy, ani preto, lebo milujem The Thing Johna Carpentera. Spread sa podarilo perfektne zachytiť thingovskú atmosféru neustáleho nebezpečenstva a nulovej nádeje. Mám pocit, že tento komiks bude druhé, brutálnejšie a bizarnejšie Walking Dead. Tak neváhajte.

Viac ukážok z komiksu nájdete na crew.cz

Pridaj komentár