Stopárov sprievodca Carcassonnom

In Hry, Recenzia by Kozy9Leave a Comment

Žijeme v dobe, v ktorej ak si nechceme zahrať komerčne-nekomerčnú indie zlátaninu predierajúcu sa medzi plnohodnotnými titulmi na Steame za doslova bezbožnú cenu, musíme sa zmieriť s faktom, že nové hry, ktoré si držali akú-takú úroveň programátorského a designerského umenia, sú zahltené morovým boomom všade prítomných DLC a mikrotransakčných bonusov v podobe nového skinheada na váš ctený Maverick v Just Cause 2.

carcassoneTo, že digitálny svet ide do s******, vieme už nejakú tú dobu (hlavne my, milovníci starých hier), no zarazilo ma, že podobná situácia začala vznikať aj na trhu stolových hier. Je jasné, že pri vydaní nového herného systému nie je ľahké určiť, ako by sa dal tento systém zlepšiť, a preto po čase vychádzajú nové doplnky, no na druhej strane všetkého veľa škodí. Tak ako Munchkin nepozná hranicu únosnosti a počet jeho doplnkov a standalonov presahuje pomaly priemerný plat slovenského učiteľa , tak isto ju nepoznajú ani takí Osadníci, Bang a v neposlednom rade Carcassonne.

Keďže nemám rád, ak nie je zbierka kompletná, tak som bol vydavateľmi prinútený opatriť si k môjmu Carkimu všetko, čo k tomu patrilo (samozrejme okrem stand alone), našťastie som nemusel platiť také pálky ako pri Katanoch. V nasledujúcich riadkoch sa pokúsim spraviť prehľad toho, čo môžete od jednotlivých doplnkov (bežne dostupných na území SR a ČR) očakávať. Berte to ako taký subjektívny guide a taktiež pomôcku pri výbere toho pravého, pretože Carki sám o sebe stojí za priemerný zemiak.

Veľké rozšírenia

CarcassonneExp3-Cover1. Hostince a katedrály: Prvé rozšírenie je tzv. must-have produkt, autori pridali možnosť nového hráča a taktiež vylepšili o niečo možnosti získavania bodov. Táto expanzia prakticky nepriniesla nič inovatívne do herného mechanizmu, no mierne vylepšila možnosti základnej verzie. Hodnotenie: 4/5.

2. Kupci a stavitelia: Druhé rozšírenie je jedno z tých lepších. Princíp nahrabávania surovín nie je úplne uspokojujúci, no má schopnosť zamiešať rovnosť síl. Postavičky staviteľov a prasiatok sú tým hlavným, prečo je tento produkt naozaj dobrou kúpou. Ako celok KaS primerane a nenásilne rozširujú herné možnosti a taktiež robia Carcassonne taktickejším a zábavnejším. Hodnotenie: 4,5/5

3CarcassonneExp1-Cover. Princezná a drak: Jedná sa o prvé viac-menej fantasy rozšírenie. Okrem nových figúrok draka a víly je herný repertoár obohatený o naozaj pekné a inovatívne herné kartičky a čo je hlavné, obsahuje jednu z naj troll kariet kartu s princeznou. Princezná a drak je ako celok podareným rozšírením a jeho kúpu neoľutujete. Hodnotenie: 4/5

Carcassonne_Mosty_a_hrady-Obalka4. Veža: Carcassone veža je jedným slovom zlý doplnok. Nebyť veľkého držiaku na karty (ktorý je vám časom nanič, keďže kariet z doplnkov je viac, ako sa do neho zmestí) a páru nových kartičiek doplnok by zlyhal. Jeho hlavná pointa (možnosť stavať veže) mi prišla nepríjemná a pomerne kazila hru. Tam, kde sa postaví veža, tam sa už nebude stavať, lebo nikto nebude chcieť riskovať životy svojich panáčikov. Tým pádom výsledné hodnotenie: 2/5.

5. Opátstvo a starosta: Tento doplnok mi pripomína prvý doplnok. Prináša slabú figúrku starostu a nevkusné opátstva. Našťastie, ako pri každom inom doplnku, je vaša zbierka kartičiek obohatená o nové kusy, ktoré sa vždy zídu, a preto: 2,5/5.

CarcassonneExp5-Cover6. Kráľ, gróf a rieka: Tento doplnok je skôr takým spojením iných malých doplnkov. Rieka ako taká nie je zlý nápad, no narúša hru a považujem ju za skôr nevítanú súčasť. Gróf a kráľ toho moc nenarobia a nebyť nových kartičiek, nemalo by väčší zmysel uvažovať na kúpou: 2/5.

7. Katapult: Rozšírenie roka. Nanešťastie, v tom ironickom slova zmysle. Katapult je zlý ako slovenský sitcom. Ak máte záujem strieľať po krajinke alebo po svojich známych katapultom, nie je problém, tento produkt horší ako DLC vám to umožní. Niečo takéto by som sa hanbil vopchať do hry pre škôlkarov. Jedinou štipkou nádeje sú kartičky bazárov, no ako sa vraví, z hovna bič neupleteš. Hodnotenie: 0,5/5

8. Mosty a hrady: Pomerne podarený doplnok. Možnosť budovania mostov a hradov je vítaným doplnením hry a pomáha riešiť doteraz neriešiteľné medzery v krajinke. Ak by som mal uvažovať nad kúpou menšieho počtu rozšírení, toto by bolo jedno z nich: 4/5

Mini rozšírenia

image_6421_19_v11. Lietajúce stroje: Dobrý nápad, ktorý sa v reále premenil v nevyužiteľnú blbosť. Kúpu väčšinou oľutujete: 1/5

2. Dopisy: Doplnok sám o sebe celkovo pekne oživuje hru, no nanešťastie nerozširuje herný systém Carcasonne, ale pridáva nový herný mini mechanizmus. Otázne je, či sa vám oplatí vysoliť toľko eur za tak málo muziky. Hodnotenie: 3/5

3. Prievozy: Jedno z najlepších mini rozšírení. Rozširuje kartičky o nové kúsky, v ktorých je hráčovi umožnené vybrať si smerovanie cesty pomocou prievozov. Ako súčasť hry dokonalé: 5/5.

4. Zlaté bane: Nadpriemerný kúsok, ktorý obohacuje hru o možnosť získavania zlatých tehličiek. Hodnotenie: 4/5

5. Mág a čarodejnice: Najlepšie mini rozšírenie na trhu. Podnecuje hráčov využívať pozitívnu silu mága, alebo jednoducho zakliať oponentovu krajinku čarodejnicou. Prosté, ale účinné: 5/5.

6. Zbojníci: Predstavujú podpriemerné rozšírenie, ktoré v praxi narúša plynulosť hry. Kúpu neodporúčam: 2/5.

Zhrnutie: Vo svete Carcassonne sa potulujú doplnky rôznej kvality a rôznych typov, je iba na vás, pre ktorý sa rozhodnete. Našťastie už viete, čo od nich môžete očakávať. Dúfam, že vám môj malý sprievodca pomohol.

Pridaj komentár