Story War: Hra bez pravidiel [RECENZIA]

In Hry, Recenzia by mnyxtaLeave a Comment

Kocúr v čižmách sa potichu zakráda hmlistým močariskom a pavučiny okolo neho sú čím ďalej, tým hustejšie. V momente sa ocitne zoči voči obrovskej pavúčej kráľovnej, ktorá rozhodne nevyzerá, že by ho išla pozvať na čaj. Je z toho štandardný boj na život a na smrť. Kocúr využíva svoju obratnosť, zatiaľ čo pavúk sa snaží svojho protivníka prilepiť o zem pavučinami, ktoré vystreľuje z bližšie neurčeného telesného otvoru. Už už sa zdá, že pavúk zvíťazí, no vtom kocúr vytiahne spod klobúka boombox, z ktorého sa spustí najnovšia pieseň od Nickelbacku. Pavúk padá na zem, zvíja sa v kŕčoch a po chvíli umiera.

Takto nejako vyzerá štandardná partička Story War.

Ak ste tvory vizuálne, možno vám hru lepšie priblíži toto video.

Ak Space Unicorna sledujete dlhšie, určite ste už narazili na hru Cards Against Humanity. Kartová hra, ktorá v svojom čase vyhrala celý Kickstarter (odvtedy tu už boli kadejaké Úje a comebacky boybandov z 90. rokov). Prečo? Lebo bola frekin’ vtipná. Preto. A ešte aj zadarmo. Story War je čosi podobné. Len namiesto čiernobielych kartičiek máte FAREBNÉ.

Čo to je?

Story War je kartová RPG hra, v ktorej vaše postavy bojujú proti sebe. Predstavte si ju ako Dungeons & Dragons, kde hráči idú jeden proti druhému. Zabudnite ale na prekomplikované pravidlá. Na kartičkách nenájdete žiadne skilly ani atribúty. Máte iba názov, obrázok a krátky popis jednou vetou.

Boj prebieha čisto slovne. Opisujete priebeh boja a využívate pri tom svoju kreativitu a logiku. Okrem zápasiacich je v hre ešte rozhodca, ktorý má právo povedať NIE, keď už vymýšľate totálne koniny alebo nedávate vôbec žiadny zmysel.

Ako to funguje?

V hre sú tri druhy kariet: postavy, predmety a bojiská. Hra vyzerá nasledovne:

  1. Každý hráč si vytiahne 3 postavy a 2 predmety.
  2. Rozhodca náhodne vylosuje kartu s bojiskom.
  3. Každý hráč si vyberie postavu a naraz ich vytasia.
  4. FIGHT!
  5. Počas boja má každý právo použiť jeden predmet.
  6. Víťazom je ten, kto sa ešte na konci vládze postaviť (alebo akékoľvek iné arbitrárne pravidlo, ktoré rozhodca uzná za vhodné).

f39816845aae58e58d3c316795af0c8e_large

 

Prečo to je dobré?

+ Cena

Kartičky vás vyjdú pomerne lacno, keďže platíte iba za tlač. Ideálna hra pre študentov!

+ IKEA efekt

(možno) Je vedecky dokázané, že k veciam si vybudujete lepší vzťah, ak sami prispejete k ich vzniku. Preto odporúčam nevyužiť komplexné služby vášho obľúbeného copycentra, ale krvopotne si vystrihnúť každú jednu kartičku. Budete ich o 40% viac ľúbiť.

+ Nenáročnosť

Táto hra je ako párky. Párky vie uvariť každý, uvarí ich rýchlo a dobre sa z nich naje. Vysvetliť a pochopiť pravidlá hry trvá približne 5 sekúnd (dĺžka inštruktáže je variabilná v závislosti od toho, ako dlho vám trvá psychoticky vykríknuť “THERE ARE NO RULES!”). Preto všetci hneď vedia, čo majú robiť. Hra je teda ideálna, ak si chcete niečo zahrať v skupine ľudí, ktorých sa už niekoľko mesiacov snažíte dokopať k tomu, aby si s vami niečo zahrali.

 

Prečo to možno nie je až také dobré?

– Žiadne pravidlá

Gro hry tvorí role-playing a rozprávanie. Ak máte spoluhráčov, ktorí by nedokázali ani len spraviť statický opis svojej obývačky, vymeňte ich. Ak máte spoluhráčov, ktorí potrebujú hru s veľmi, VEĽMI jednoznačnými pravidlami, vymeňte ich.

 

Verdikt

Ak máte radi RPG a nechcete na ďalší prírastok do svojej kolekcie minúť celú výplatu, otestujte Story War.

Pridaj komentár