Supurbia – Zúfalé manželky superhrdinov?

In Komiksy, Recenzia by KeramLeave a Comment

pcs_1-1348083198Vyhýbal som sa tomu odo dňa, keď som si s veľkými bolesťami hlavy a krvácajúcimi buľvami prečítal komiksy Empatia je nepriateľom a Červená pravá ruka zo série Hellblazer. V tých príbehoch bol John Constantine pripravený o mágiu, hrdosť, odvahu, aj gule a mohla za to, div sa svete, žena. Volala sa Denise Mina a do dnešného dňa preklínam jej meno. Prisahal som na môj penis, že už nikdy v živote nebudem čítať komiks od ženy, ktorá píše o niečom, čomu vôbec nerozumie. To sa stalo pred rokmi. Teraz tu máme rok 2012 a ja som sa rozhodol, že keď už má byť ten akože koniec sveta, prekonám sám seba, aj svoj odpor a prečítam si komiks písaný ženou, ktorá pre zmenu píše o niečom, čomu rozumie. O manželkách a superhrdinoch. Uvidíme sa na druhej strane.

pcs_1-1348083222Helen Heart alias Hella. Kedysi aktívne drogovala a ešte aktívnejšie sa oddávala zločineckým aktivitám. Je na slobode podmienečne a keď si musela nájsť prácu, tak sa stala priateľkou/milenkou/ domácou superhrdinu menom Sovereign.

pcs_1-1348083244Alexis Fritsche. Manželka Paula Fritsche alias Night Foxa. Riaditeľka spoločnosti Fritsche, hitchcockovská blondínka, ktorá má peňazí viac než Donald Trump. Práve zistila, že jej superhrdinský manžel dáva prednosť namastenému análu svojho maskovaného poskoka pred jej chacharou.

Ruth Smith je tridsať rokov šťastne vydatá za Mikea Whitea alias Marine Omega a svojmu militantnému manželovi nerobí hanbu.

Eve White sa práve vydala za Roberta Whitea alias Bulldoga. Pracovala ako sestrička, je na nervy a nevie, kedy má čušať.

Tia Jenkins, manželka a bývalá partnerka Diona Jenkinsa alias Cosmic Championa, ktorá vie, ako držať rodinu pokope.

pcs_1-1348083262A Jeremy Metzger, prieskumník, bestsellerový autor, Pán Mama, manžel superhrdinky menom Batu.

Tieto ženy a ich drahé polovičky sú členmi nielen tímu menom Meta Legion, ale aj členmi susedskej komunity. Komunity, v ktorej nejestvujú žiadne tajomstvá a v ktorej sa často stáva, že členovia tímu sú povolaní do akcie uprostred párty. A čo sa stane, ak sa objaví problém a na okolí nie sú superhrdinovia? Ženušky budú musieť dokázať, že sa o seba dokážu postarať samé.

No. Supurbia celkom dáva zmysel a dobre sa to číta. A niet divu. Grace Randolph (Justice League Unlimited, Her-oes, Warcraft: Legends), ktorá sa postarala o scenár, vie, čo robí a rozumie téme. Ona patrí medzi tie ženy, ktoré rady čítajú komiksy, hrajú hry, pozerajú seriál Doctor Who a podieľajú sa na rôznych geek projektoch. K napísaniu tejto minisérie ju viedli dve veci. Prvou bola jednoduchá myšlienka: vedľajšie postavy v superhrdinských komiksoch sú obľúbené, ale v príbehoch majú iba pár štekov a panelov. Druhou bola komiksová séria Gotham Central, ktorá sa sústredila hlavne na vedľajšie postavy, konkrétne Jamesa Gordona a jeho policajtov, ktorí si musia v Gothame niekedy poradiť aj bez Batmanovej pomoci.

pcs_1-1348083357

pcs_1-1348083365Ďalším šikovným ťahom bolo to, že Grace využila pri charakteristike superhrdinov klasické archetypy. Sovereign je supermanovský nadčlovek, Night Fox je homoBatman, Batu je amazonka, ktorá berie mužov iba ako zásobník semena, Marine Omega je patriot, Bulldog je patriotov poskok a Dion ovláda mystické umenia. Bolo by zbytočné vymýšľať nový druh nadľudí, ak nebudú hrať až takú dôležitú úlohu v príbehu. Manželky superhrdinov sú výborne charakterizované nielen po scenáristickej stránke, ale aj kresebnej. O kresbu sa postaral Russell Dauterman, ktorý je síce zelenáč, ale vôbec to nie je vidieť. Touto minisériou sa mu podarilo presadiť a budúcnosť vo vydavateľstve Boom! Studios má viac než istú, rovnako ako Grace. Hlavne preto, lebo prvé číslo tejto minisérie sa dočkalo až troch dotlačí a kritici si ju nevedeli vynachváliť. Supurbia bude pokračovať a tento rok by sa mali čitatelia a čitateľky dočkať prvého čísla série na pokračovanie.

To, že som si nezačal pri čítaní trhať zbytky mojich vlasov je dôkazom, že táto miniséria stojí za prečítanie. Nie je to vôbec zlé. A nie som jediný, kto si to myslí. Ak ste ešte nikdy nečítali žiadny komiks písaný ženou, teraz máte možnosť skúsiť to.

Pridaj komentár