Tabletop Simulator: všetky spoločenské hry sveta za 15€

In Hry, Recenzia by mnyxtaLeave a Comment

Kto by nemal rád spoločenské hry? A možno ste dokonca ako ja a tiež sa u vás už po dni bez hrania prejavujú desivo silné abstinenčné príznaky (trasúce sa ruky, nutkanie hádzať čokoľvek, čo tvarom čo i len trochu pripomína kocku…). Lenže všetci vaši známi sú rozlezení po svete a vy sedíte po večeroch sami v obývačke a napchávate sa zmrzlinou. Nezúfajte. Prichádza riešenie.

Čo to je?

Tabletop Simulator je (chvíľka napätia): SIMULÁTOR STOLOVÝCH HIER od developerského štúdia Berserk Games. Môžete si ho kúpiť na Steame za 15€ (prípadne v zľave okolo 10€). Ešte stále je v Early Access, no na rozdiel od mnohých iných hier, ktoré sú v Early Access prakticky nehrateľné, Berserk to intenzívne využíva na feedback od hráčov a na to, aby do hry napchali čo najviac funkcií.

Tabletop Simulator v podstate nie je hra, ale iba 3D sandboxové prostredie s veľmi schopnou fyzikou, ktoré je schopné sprevádzkovať akúkoľvek spoločenskú hru. Zabudovaných je v ňom iba zopár bežných hier (ako šach či dáma), no v Steam workshope ich už nájdete tisíce. Od sedmových kariet až po Dungeons & Dragons.
Pexeso

Na čo je to dobré?

1. Prekonávanie vzdialeností

Nie vždy máte poruke niekoho ochotného zahrať si s vami Munchkina. Môžete si byť ale istí, že v každom bode T sa niekde na svete nachádza niekto, kto si ho s vami zahrá veľmi rád. Napríklad v Kanade (pozdravujem svojho herného partnera).

2. Testovanie nových hier

Povedzme, že podobne ako ja máte radi model „Try before you buy“. TTS je ideálny na rýchle testovanie hier, ku ktorým by ste sa inak dostali len veľmi ťažko.

3. Vývoj spoločenských hier

Vo workshope sa už objavila aj hromada originálnych kreácií. Ak ste nádejný autor spoločenských hier s veľmi obmedzeným rozpočtom, TTS vám umožní vyrobiť a otestovať hru doslova zadarmo, s kýmkoľvek na svete.

4. RPG

Autori hry majú veľmi radi DnD, takže priamo v hre sú zabudované animované modely príšer. Zabudovaný voice chat a možnosť uložiť si hru vám pomôže psychicky zvládnuť 30-hodinové herné sessions.

Módovanie

Nikdy v živote som nerobil na žiadnu hru mód. V TTS je to ale také primitívne, že som v priebehu prvého týždňa vyrobil hneď tri. Ak robíte kartovú hru, nepotrebujete ovládať žiadny programovací jazyk. Stačí vám vyrobiť zopár JPEGov s vašimi kartami. Ak si trúfate na viac, môžete prispieť aj 3D modelmi. Ak sa vám TTS pozdáva, vyrobil som pre vás slovenskú verziu Cards Against Humanity s obomi veľkými rozšíreniami. Enjoy!

CAH

Copyright

Určite ste sa už stihli zamyslieť: „A páči sa napr. autorovi SmallWorldu, keď sa niekto hrá jeho hru zadarmo?“ Výborná otázka. Nie, napríklad jemu sa to nepáči. Preto napríklad SmallWorld vo workshope nenájdete. To však, pochopiteľne, neznamená, že sa nikde nedá zaobstarať (žmurk žmurk), keďže jediné, čo potrebujete, je súbor s uloženou hrou. A keďže copyright je tu veľmi diskutabilný, je iba na vás, či sa rozhodnete si ten SmallWorld zahrať alebo nie. Pri rozhodovaní vám môžu pomôcť otázky ako: „Mám hru kúpenú vo fyzickej podobe alebo si ju plánujem kúpiť?“ či „Plánujem sa hrať túto hru viackrát, alebo ju iba testujem?“ A popularizácia hry medzi nových hráčov rozhodne tiež padne vhod.

SU

Bonusy

TTS obsahuje hromadu krásnych sprostostí. Napríklad si viete vytvoriť tablet s plne funkčným browserom (NEOBMEDZENÉ MOŽNOSTI OTRAVOVANIA SPOLUHRÁČOV). Ak ste tvorivá duša, máte možnosť kresliť po stole (teoreticky využiteľné na hranie Pictionary, ale nič iné než penisy som ešte nakreslené nevidel). A keď ste si uvedomili, že ste už prehrali alebo vás iba naštvali spoluhráči, v hornej časti obrazovky svieti lákavé tlačidlo „FLIP THE TABLE“. Možnosti robenia konín sú nekonečné.

Rick

 

Trailer

Ak ste stále zvedaví, ako to vyzerá v akcii, pozrite si toto video:

 

Pridaj komentár